07 Mayıs 2009 Perşembe 00:00
Diplomalı işsizlerde lideriz

OECD, üye ülkelerdeki toplumsal gelişmeleri inceleyen bir rapor yayınladı. Rapora göre, Türkiye üniversite mezunları arasında işsizliğin en yaygın bulunduğu OECD ülkesi durumunda bulunuyor.
~|~

 OECD'nin üye ülkelerdeki toplumsal gelişmeleri inceleyen "Bir Bakışta Toplum 2009" raporu yayınlandı. Rapora göre 2007'de Türkiye'de genel işsizlik oranı yüzde 10.1 oldu. 15?24 yaşları için işsizlik 19.6, 25?54 yaşları arası için yüzde 8.3, 55?64 yaşları için ise 3.8 olarak saptandı. Ortokul mezunları arasında işsizlik yüzde 8.1, lise mezunları arasında yüzde 10.1 şeklinde hesaplandı. Türkiye'de, üniversite mezunları arasında ise işsizlik 8.2 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye bu rakamla OECD ülkeleri arasında üniversite mezunları en fazla işsiz gezen ülke oldu. Bu alanda Türkiye'ye en yakın işsizlik rakamı yüzde 7.3 ile İspanya'da bulunuyor. Yunanistan'da bu oran yüzde 6.9 olarak hesaplandı. Üniversite mezunu işsiz oranı OECD ülkelerinde yüzde 3.9 düzeyinde bulunuyor. Uzmanlar bu rakamların 2007 yılı rakamları olduğunu 2009 itibariyle işsizlik rakamlarının ise daha vahim olduğunu ve üst üste rekor kırdığını belirttiler.

Türkiye'de çocuk yoksulluğu arttı
Türkiye dahil birçok OECD ülkesinde çocuk yoksulluğunun, genel yoksulluk oranını yüzde 3 geçtiği belirtilen raporda, "Çocuk yoksulluk oranları son onyılda OECD çapında yükseldi. Türkiye, Almanya, Lüksemburg ve Avusturya'da çocuk yoksulluğunda büyük artışlar meydana geldi. Meksika, İtalya ve İngiltere'de ise önemli düşüşler saptandı" denildi.

Öğrenci performansında sondan ikinciyiz
Rapor Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)'nın 2006 yılı değerlendirmelerine de yer verdi. Testler için OECD ülkelerinden 15 yaşındaki öğrenciler okuduğunu anlama, matematik ve bilim alanında sınava tabi tutuluyorlar. Buna göre Koreli öğrenciler okuduğunu anlama, Finlandiyalı öğrenciler ise matematik ve bilim alanında OECD birincisi oldu. 30 OECD ülkesi arasında Türkiye her üç alanda da sondan ikincilikte yer aldı. Türkiye sadece Meksika'yı geçti. Yunanistan sondan üçüncü, İtalyan gençler sondan dördüncü, ABD'li gençler ise sondan dördüncü oldu.

Türkiye'de istihdam oranı çok düşük
Rapor OECD ülkelerindeki istihdam oranlarına da yer verdi. İstihdam oranları Avustralya, Kanada, Hollanda, İsveç, İngiltere ve ABD dahil 14 ülkede yüzde 70'i geçti. Macaristan, İtalya, Polonya ve Türkiye'de yüzde 60'ın altında. Yunanistan, İtalya, Meksika ve Türkiye'de kadın istihdam oranları yüzde 50'den az. Türkiye'de 2007 itibarıyla 15?64 yaş arası nüfusta istihdam oranı yüzde 45.8. OECD ülkelerinde halkın yüzde 69'u sağlığının yerinde olduğunu düşünüyor. Sağlığının yerinde olduğunu düşünen kişilerin oranı Yeni Zelanda'da yüzde 90, ABD'de yüzde 89, Türkiye'de yüzde 55, Slovak Cumhuriyeti'nde yüzde 34 oranında. Sağlığından en şüpheli insanların yaşadığı ülke Slovak Cumhuriyeti, Türkiye bu alanda 30 ülke arasında sondan yedinci durumda.

Bebek ölümlerinde lideriz
Bebek ölümlerinde Türkiye'nin rekoru devam ediyor. 2006'da Türkiye'de doğan her bin çocuktan 22.6'sı kaybedildi. Bu oran bebek ölümlerinde ikinci sıradaki Meksika'da binde 18.1 oldu. İki ülke dışında bebek ölümleri OECD'de büyük sorun oluşturmuyor. 21 OECD ülkesindeki akıl sağlığı verileri Türkiye'deki durumun en olumsuz, Norveç'teki durumun ise en iyi olduğunu ortaya koydu.
2006'da en fazla kişi başına sağlık harcaması ABD'de gerçekleşti. ABD'de kişi başına 6 bin 714 dolar sağlık harcaması yapıldı. Bu OECD ortalamasının iki katına ulaşıyor. ABD'yi Norveç, İsviçre ve Lüksemburg izliyor.
Ülkelerin büyük bölümünde kişi başına harcama 2 bin 400 ile 3 bin 600 dolar bandında bulunuyor. Skalanın diğer ucunda Türkiye, Meksika, Polonya ve Slovak Cumhuriyeti yer alıyor. Bu ülkeler kişi başına OECD ortalamasının yarısından az sağlık harcaması yapıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137