28 Mayıs 2011 Cumartesi 00:00
Diş hekimleri dert küpü
Kamuda çalışan dişhekimleri işyükünden şikayetçi. Serbest çalışan dişhekimlerinin bir bölümü de yeterli hasta bulamamaktan! Öğretim üyeleri ise performans sistemi gereği maaşlarına katkı sağlamak için hastalara bakmaktan bilimsel araştırmalara vakit bulamamaktan dertli. ~|~

RECEP BAHAR - İSTANBUL

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) tarafından düzenlenen ve önceki gün başlayan 18. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, bugün sona erecek. 49'u yerli, 14 farklı ülkeden 23'ü yabancı 74 konuşmacının sunum yaptığı kongreye katılan 2500 dişhekimi arasında Orta Asya ve Arap ülkelerinden de çok sayıda katılımcının yer alması dikkat çekti. Kongre kapsamında düzenlenen Expodental fuarına da 20'si yabancı toplam 105 firma katılıyor.
Kongrenin açılış gününde basın toplantısı düzenleyen TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, dişhekimlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Türkiye'de bulunan 25 bin dişhekiminden 8 bin 396'sının kamuda olmak 23 bin 144'ünün aktif olarak çalıştığını kaydeden Yücel, dişhekimlerinin ve sektörün yaşadığı sorunlar konusunda şunları kaydetti: "Kamuda çalışan dişhekimlerinin güvencesi yoktur. Bu meslektaşlarımızın kadro güvenceleri bulunmamakta, bunlar sözleşmeli olarak çalışmaktadır. İş yapma makineleri olarak görülüyorlar. Ayrıca günde 50 - 60 hastaya baktıklarından istenilen nitelikte hizmet de verilememektedir. Özellikle protez yapılarda sorunlar çıkmakta. Kamuda protez hizmetlerinin ihale yoluyla diş laboratuarlarından alınmaya başlamasıyla; niteliksiz malzeme kullanılarak çok ucuza mal edilen protezler, halkımızın sağlığı için ciddi tehlike yaratma potansiyeli taşımaktadır. İhale ile çok düşük fiyatlara yapılan diş protezleri için ne tür materyal kullanıldığı hiçbir şekilde kontrol edilmemekte; bu durum bu tür protezlerin biyokompatibilitesinin insan sağlığına biyolojik uyumluluğu açısından çok ciddi kuşkular oluşmasına yol açmaktadır. Bu yöntem ayrıca diş protez teknisyenlerinin protez laboratuarlarında daha kötü şartlarda çalışmalarına neden olmaktadır. Ucuz işçilik; diş teknisyenlerinin hayati tehlikeye yol açan silikosis ölümcül hastalığına yakalanma riskini de arttırmaktadır."

Bakan Dinçer bize randevu vermedi
Halkın sadece kamudan hizmet almaya zorlanmasının Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde ve Fakültelerde aşırı hasta birikmesine ve her geçen gün alınan randevuların (aylar ve yıllar ile ifade edilen) ileri tarihlere verilmesine yol açtığına işaret eden Prof. Dr. Yücel, "Bu durumda nitelikli ağız - diş sağlığı hizmetinin sürdürülmesi mümkün değildir. Kamuda yanlış performans sisteminin uygulanmasıyla; dişhekimlerinin emeği değersizleştirilmektedir. Ayrıca dişhekimliği fakültelerinin de performans sistemi içerisine katılmasıyla, nitelikli dişhekimi eğitiminden ve ve öğretim üyelerinin akademisyen kimliklerinden uzaklaşma tehlikesi de ortaya çıkmaktadır" dedi. Kamunun serbest çalışan 15 bine yakın dişhekiminden yararlanması gerektiğini savunan Yücel, Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin sonuçlanmaması konusunda şunları söyledi: "Bu konuyu Sağlık Bakanlığı ile konuştuk. Bugün kamunun 32 milyar TL'lik sağlık harcaması içinde ağız ve diş sağlığına ayrılan pay 655 milyon TL'dir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bize randevu vermedi. Bütçeye aşırı yük geleceğinden korkuluyor ancak kontrolsüz hizmet alımı sözkonusu değil. Yeni hükümetle bu sorun çözülebilir."
Türkiye'de 1999'da 15 dişhekimliği fakültesi olduğunu, sayının 2009'da 29'a, 2010'da 39'a çıktığını hatırlatan Yücel, bunlardan 25'inin yılda yaklaşık 2 bin öğrenci aldığını belirterek, "Fiziki mekan ve öğretim üyesi altyapısı hazırlanmadan hızlı bir açılım var. Üniversitelerin birinci görevi öğrenci yetiştirmek ve araştırma yapmaktır. Bir araştırma 3 yıl sürüyor. Ancak bir öğretim görevlisine bunun getireceği puan, bir hastaya protez yapmakla eşdeğer. Öğretim üyeleri maaşlarına katkı sağlamak için sabahtan akşama kadar hasta bakıyor!"
Bu arada TDB önderliğinde dişhekimi, diş teknisyeni, dişhekimi öğrencileri ve öğretim üyeleri önceki gün Galata Köprüsü'nde "Ağzınıza Sağlık, Emeğimize Saygı" sloganıyla yürüyüş düzenleyerek, halkla hükümet arasında köprü kurmak için 'dişini gösterdi.'

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137