04 Ekim 2013 Cuma 00:02
Divan–ı Kebir’den
Ey bütün dünya güzellerinde kendi güzelliğinden birer zerre bulunan! Hepsi de kendi eserin, kendi yarattıkların olan büyük yaratıcı! Dünyada görülen bütün güzellerden, güzelliklerden maksat senin güzelliğindir. Öbürleri hep birer bahanedir. 
Güzel resimler, tablolar, bütün güzel eserler meydana getiren büyük sanatkarlar, eğer senin güzelliğini göz önünde bulundurmazlarsa, onların ortaya koydukları eserlerin ne değeri olur? 
Tek bir alev, tek bir ışık meydana getirmek için, yüz binlerce mum, senin aşkının tandırı etrafında yanmadadır. 
Ey halka halka saçları ile bizi bağlayan, köleleştiren güzel! Ne olur o güzel saçlarının arasında gönül kuşuna bir yuva yap! 
Diyorsun ki: “Haddi hududu olmayan, yeri yurdu bulunmayan, mekandan münezzeh olan o eşsiz padişahın meclisine ben nasıl varabilirim?” 
Bu lutfu sana kim verebilir? Seni manen oraya kim ulaştırabilir? Ancak Tebrîz şehrinin övündüğü bir tohumdan bir ağaç ihsan eden Şemseddin seni oraya, o meclise ulaştırır.
***
O ay yüzlü, eşi benzeri olmayan güzel gönlüne gelse, acaba onu tanır mısın? “O gönle nasıl gelir?” diye sorarsan, derim ki: “Umulmadık bir zamanda, beklenilmeyen bir yoldan gelir.” 
“Ben görsem O’nu tanırım” dersen, büyük bir laf etmiş olursun. Çünkü onu kimse tanıyamaz. “Ben O’nu ne bileyim?” dersen, kafir olursun. Çünkü O’nu bilmemek, tanımamak küfürdür. 
Zaten insanlar, O’nu bilirim, O’nu bilmem görüşü ile dönüp durmadalar. Sesi, nefesi çıkmayan katırlar gibi gözleri bağlı dönüp dolaşmadalar. 
Sessiz sadasız olarak istesen de, istemesen de dön dur! Sakın dayanma, kadr yolunda inada kalkma! Çünkü sen zaten bağlısın, zaten onun elindesin, onun kulusun. 
Satanın körlüğü, esircinin hasedi yüzünden bir kör Yusuf’u on sekiz akçeye satın aldı. 
Sen de beden kuyusuna düşmüş Yusuf’lardansın. İşte ip şurada; sarıl da dışarı çık! Beden kapısından dışarı çıkınca yeryüzünde gamlardan, elemlerden kurtulursun. 
Ey nefs-i mutma’inne, Allah sıfatlan ile sıfatlan! İşte baha biçilmez elbiseler şurada! Ne zamana kadar o yırtık pırtık hırkayı giyip duracaksın? 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137