14 Aralık 2011 Çarşamba 00:00
Diyanet'ten yeni istihdam açılımı
Diyanet İşleri Başkanlığı, 1960'lı yıllardan itibaren kendini yetiştirmiş olanların, belirlenen kriterler çerçevesinde yapılan sınavlar sonucunda Diyanet'te istihdam edildiğini açıkladı ~|~ Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Pazartesi günü ulusal bir gazetede "Diyanet'te 'Mele' Dönemi" başlığı altında yayınlanan habere ilişkin aşağıdaki açıklayıcı bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur" denildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"1. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 1960'lı yıllardan itibaren bu alanda kendini yetiştirmiş olanlar belirlenen kriterler çerçevesinde yapılan sınavlar sonucunda istihdam edilegelmiştir.
2. Bu tür uygulamalar sadece Diyanet İşleri Başkanlığına mahsus bir uygulama da değildir. Diğer kamu kurumları da sanat, eğitim gibi alanlarda zaman zaman yetişmiş ve yeterliği belli ölçülerle belirlenmiş usta eğitici ve personel istihdam etmektedir.
3. Bu uygulama, sadece Doğu veya Güneydoğu Anadolu bölgesine münhasır olmayıp, ihtiyaç duyulan bütün bölgelerde uygulanacaktır.
4. Caferi vatandaşlarımızın cami hizmetlerini yürütmek üzere daha önce benzer bir düzenleme yapılmıştır. Bu uygulama müracaat edecek Caferi vatandaşlarımız için de geçerlidir.
5. İstihdam edilecek personel için aranan kriterler, Başkanlığın aynı hizmeti yürütenler için öngördüğü asgari kriterlerden oluşacak ve atama işlemleri yapılacak sınavdan sonra gerçekleştirilecek, adayların tesbitinde Devlet Memurları Kanununda memur olarak atanabilmek için aranan nitelikler aranacaktır.
6. Basına yansıdığı biçimiyle bu çalışmanın hedefini 'mele' alımı gibi sunmak doğru değildir. Bu uygulama, din hizmetine ihtiyaç duyulan ve özellik arzeden yerlerde bu ihtiyacı karşılamak üzere yetişmiş eleman istihdamına ve hizmet önceliğine matuf bir uygulamadır. Söz konusu haberde geçen "din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan" ifadesi ise gerçeği yansıtmamaktadır.
7. Diyanet İşleri Başkanlığı, personeline yönelik yoğun hizmetiçi eğitimi yapan bir kurumdur. Bu kapsamda değişik eğitim merkezlerinde ülkemizin farklı yörelerinden gelen din görevlilerine yönelik özel hizmetiçi eğitim programları düzenlenegelmiştir. Basına yansıyan bu eğitim programı da aynı niteliktedir. Ülkemizin her tarafından görevlilerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programlarında bu yöntemle farklı hizmet bölgelerinde karşılaşılan sorunları, hizmet modellerini ve tecrübelerini paylaşmak mümkün olmakta, ayrıca farklı illerde görev yapan personelin kaynaşması sağlanmaktadır.
8. Basında yer alan personel alımlarında uygulanacak usül ve yöntemlerle ilgili çalışmalar devam etmekte olup, söz konusu çalışmalar tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137