19 Kasım 2004 Cuma 00:00
Diyarbakır'a dadandılar
Brüksel Zirvesi öncesinde Diyarbakır'a gelen AB'lilerin sayısında patlama yaşanıyor. Bu yıl içinde AB'den veya AB üyesi ülkelerden 21 heyet ve 50 gazeteci Diyarbakır'ı ziyaret etti

*Su yoluna çevirdiler

Avrupa Birliği Diyarbakır'a şaşırtıcı derecede özel önem veriyor. Eski başbakanlardan Mesut ılmaz'ın "AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer" ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyarbakır Büyük Ortadoğu Projesi'nin merkezi olacak" şeklindeki sözlerinden destek alan AB çevreleri, Diyarbakır'ı su yoluna çevirdiler. Bu yıl içerisinde Avrupa Birliği'nden veya Avrupa Birliği üyesi ülkelerden toplam 21 heyet ziyaret etti.

*Kimler geldi, kimler geçti

Diyarbakır 2004 yılının ilk AB'li konukları olarak İsveç'in Başkenti Stockholm Belediye Meclisi'nin 15 üyesini ağırladı. Bu heyetin ardından Diyarbakır'a gelenlerin arasında Avrupa Komisyonu Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Kretschmer, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği 2. Katibi Christine Bradlen, İsveç Yabancılar Temyiz Kurulu Başkanı Tomas Zander,~|~ İsveç Dışişleri Bakanı Laila Frevialds, Almanya'nın Bavyera Eyaleti AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Eberhard Siner vardı.

Avrupa Birliği (AB) Diyarbakır'a şaşırtıcı derecede özel önem veriyor. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın "AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer" ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyarbakır Büyük Ortadoğu Projesi'nin merkezi olacak" şeklindeki sözlerinden destek alan AB çevreleri, Diyarbakır'ı su yoluna çevirdiler. Bu yıl içerisinde Avrupa Birliği'nden veya Avrupa Birliği üyesi ülkelerden toplam 21 heyet ziyaret etti.

Şaşırtan ilgi

AB'lilerin Diyarbakır'ı ziyaretinde son aylarda büyük artış gözlendi. Bu yıl içerisinde Diyarbakır, Avrupalı 21 heyeti ağırlarken, bu ziyaretlerin büyük kısmı son 2 ay içerisinde gerçekleşti. 17 Aralık'ta yapılacak liderler zirvesine kadar Diyarbakır'ın bazı AB'lileri daha ağırlayacağı bildirildi.

Valiye göstermelik ziyaret

AB'liler, ziyaretleri sırasında göstermelik olarak Diyarbakır Valisi Efkan Ala'yı da ziyaret ettiler. Ancak AB'den gelenlerin asıl amacı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik'e destek vermekti. Yabancı heyetler KA?MER (Kadın Merkezi) Başkanı Nebahat Akkoç ve Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu ile görüşmeye de itina gösterdiler.

Kimler geldi,

kimler geçti?

Diyarbakır 2004 yılının ilk AB'li konukları olarak İsveç'in Başkenti Stockholm Belediye Meclisi'nin 15 üyesini ağırladı. Bu heyetin ardından Diyarbakır'a sırasıyla Avrupa Komisyonu Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Kretschmer, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği 2. Katibi Christine Bradlen, İsveç Yabancılar Temyiz Kurulu Başkanı Tomas Zander, İsveç Dışişleri Bakanı Laila Frevialds, Almanya'nın Bavyera Eyaleti AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Eberhard Siner, İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Seon Whelen, AB Parlamentosu Türkiye Temsilcisi Caiel Eurlings, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri GüntherVerheugen, İsveç Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dillerden sorumlu müsteşarı Mai Beijer, Fransa Yeşiller Partisi'nden Helene Flature, AB Türkiye Mali İşbirliği Başkanı Holger Schoder, Avrupa Komisyonu Denetleme Heyeti, Almanya'nın Bavyera Eyaleti Bölgesel Sorunlar ve İç Güvenlik Komisyonu üyeleri, AP Milletvekili Feleknaz Uca, İngiltere Sanayi ve Ticaret Ataşesi Chris İnnes Hopkins, Almanya Federal Meclisiİttifak/90 Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth, İsveç Parlamentosu ''Türkiye'de İnsan Haklarını Destekleme Komitesi" Başkanı Anne Ludvigsson ile Hollanda Dışişleri Bakanlığı Göç ve Yabancılar Bölümü Koordinatörü Micheal Rentenaar geldi. Son olarak da önceki gün İsveç'in AB Sorumlusu Owe Ivorsson başkanlığındaki heyet Diyarbakır'ı ziyaret etti.

Roth'dan iki ziyaret

Gelenler arasında Clauida Roth, mayıs ve kasım ayında olmak üzere 2 kez bölgeye gelirken, son ziyaretinde Diyarbakır'a 18 yıldır gelip gittiğini ve kenti yakından tanıdığını söylemişti. AB üyesi ülkelerden gelen siyasi temsilcilerin yanı sıra aynı süreiçerisinde Avrupalı 50 gazeteci de Diyarbakır'a geldi. Çoğunluğu Almanve Fransız olan gazeteciler, "Köye Geri Dönüşler", "Töre Cinayetleri" ve "Kürtçe eğitim veren kuruluşlar" ile ilgili haberler üzerinde çalışmalarda bulundular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100