23 Aralık 2014 Salı 00:06
Diyarbakır’da tarihi panel
ŞEHMUZ ELÇİ / DİYARBAKIR

Yeni Mesaj Gazetesi tarafından organize edilen “İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” paneli Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Panele, ilahiyatçı yazar Mehmet Emin Koç, araştırmacı yazar Alaiddin Özkar, araştırmacı yazar Bayram Kavak ve Yeni Mesaj Diyarbakır temsilcisi Eyyüp Aslan katıldı.

Diyarbakırlıların yoğun ilgi gösterdiği programda gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni ilahiyatçı yazar Mehmet Emin Koç, Ehl-i Beyt üzerinde oynanan oyunlar ve İslam dünyasındaki fitneleri delilleriyle ortaya koydu. İslam’da Ehl-i Beyt’in önemine vurgu yapan Koç, 1400 yıl gizlenen Gadir-i Hum olayını, velayeti ve hilafeti Ehl-i Beyt ve Sünni kaynaklara dayanarak anlattı.

Atatürk’ün seyyid olduğunu Osmanlı arşivlerinden alınan belgelerle de ortaya koyan Koç, Atatürk’ün soy seceresini göstererek Atatürk’ün, Ehl-i Beyt’ten Musa Kazım Hazretlerinin soyundan, Diyarbakır’da metfun olan Sarı Saltuğ’un soyundan olduğunu belgeleriyle anlattı. Ortadoğu’daki kan ve gözyaşının asıl nedeninin Ehl-i Beyt’i yeterince tanımamamızdan kaynaklandığını söyleyen Mehmet Emin Koç, Müslüman kılığında âlim kisveli fitnecilerin verdiği fetvalarla ‘Bismillah Allahu Ekber’ diyerek Müslümanların kafalarının kesildiğini, evlerinin yakıldığını, kardeşin kardeşe vurdurulduğunu söyledi. Koç, bu oyunu bozarak İslam dünyasındaki birliği beraberliği tesis edecek kişinin Prof. Dr. Haydar Baş olduğunu belirtti. 

Yeni dünya lideri Putin oldu

Araştırmacı yazar Bayram Kavak ise dünyadaki ekonomik buhranın, sömürünün, kan ve gözyaşının asıl sebebinin, kapitalizmin temel dayanağı olan “insan ihtiyaçlarının sınırsız kaynakların sınırlı” olduğu ilkesine dayandığını söyledi. Kapitalizmin Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’yle çöktüğünü anlatan Kavak, Rusya lideri Putin’in Milli Ekonomi Modeli’ni ülkesinde kanunlaştırıp, uygulayarak yeni dünya liderliğine doğru gittiğini vurguladı. Bu modeli Rusya’ya hiçbir karşılık almadan sadece İslam dünyasına sahip çıkması karşılığında verdiğini söyleyen Kavak, Rusya’nın Prof. Dr. Haydar Baş’ın para politikalarıyla doların hâkimiyetine de son vereceğini Amerika’nın batacağının altını çizdi.

Diyarbakır maden zengini

Panelde konuşan araştırmacı yazar Alaiddin Özkar ise AKP’nin on iki yılda yaptığı icraatları anlattı. İktidarları boyunca maden zengini milletimizi servet üstünde yatan dilenciye çevirdiklerini söyleyen Özkar, “Ülkemizde sürekli olarak etnik ayrıştırmalar yaparak, Kur’an’da Allah’ın kardeş kıldığı Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i; Alevi’sini, Sünni’sini otuz altı parçaya bölüp ötekileştirme politikasıyla ayrıştırdılar. Büyük Ortadoğu Projesi’yle birbirine düşman ettiler” dedi.

Diyarbakır’ın sahip olduğu maden rezervlerinin bütün bölge insanını abad edeceğini, bu kaynakların Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’yle devlet millet ortaklığıyla işleneceğini söyleyen Özkar, milletin malı olan madenlerin şuan AKP’nin çıkardığı kanunlarla yabancılar tarafından kullanıldığını anlattı. Özkar, yine bu madenlerin Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’yle millete, devlet-millet ortaklığıyla iade edileceğinin altını çizdi.

Özkar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’ın ilçelerinde farklı maden rezervlerinden milyonlarca ton yer altı kaynakları bulunmaktadır. 
470 milyon ton ile Ergani ilçesinde kireçtaşı, 21 milyon ton metreküp mermer, 1000 ton bakır, 20 milyon ton fosfat, 141 bin ton krom, 43 bin ton kurşun çinko, 3 bin ton barit, 60 bin ton kil, 2 milyon ton kömür, 3 milyon ton tuğla kiremit, 260 bin ton demir rezervi mevcuttur. 
Merkez Dicle, Eğil, Hani ve Kocaköy ilçelerinde çok sayıda petrol kuyuları var. Türkiye’nin en büyük petrol rezerv sahası Diyarbakır’da bulunuyor. 

İşte bu madenler ecnebilerin özelikle İsrail’in iştahını kabartıyor. Bu kadar servete sahip olan Diyarbakır halkının büyük kısmı asgari geçim standardının altında bir gelirle sürekli borçla yaşıyor. Dünyanın dört bir yanına bakın. Nerde olay var orda kaynak var, servet var ama o kaynakların üstünde yaşayan halk hep birbiriyle çatışma halinde işte bu duruma son verecek dünyada bir tek lider var o da Prof. Dr. Haydar Baş’tır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100