23 Mart 2015 Pazartesi 00:02
Doğru olana rızkı ulaşır
Bir gün bir genç, İmam Ca'fer'in huzuruna gelip, "Hiç sermayem yoktur" dedi. 
İmam, "Doğru ol, dürüst ol, Allah rızkı ulaştırır" buyurdu.
Genç, İmam'ın yanından ayrılıp dışarı çıktığında yol üzerinde kemere bağlanan bir kese buldu. Kesenin içinde yedi yüz dinar vardı. Kendi kendine şöyle dedi: "İmam'ın tavsiyesiyle amel etmem gerekir, halka bir kese bulduğumu ilan etmeliyim." 
Böyle düşündükten sonra yüksek sesle bağırdı: "Kim bir kese kaybetmişse gelip nişanesini göstererek onu alsın." 
Bir adam gelip kesenin nişanelerini söyledi ve o keseyi gençten aldı. Kese sahibi kendi isteğiyle ona yetmiş dinar verdi. Genç, İmam'ın huzuruna dönüp meseleyi ona arz etti. 
İmam cevaben şöyle buyurdular: "Bu, helal olan yetmiş dinar haram olan o yedi yüz dinardan daha iyidir. Allah onu sana yetiştirmiştir."
O şahıs o parayla ticaret yaparak durumunu düzellti ve çok zengin oldu." (Biharu'l Envar, c. 47, s. 117).
Cemil b. Derrac şöyle diyor:
İmam Sâdık'ın huzurundaydım. Aniden bir kadın gelerek şöyle dedi: "Ey Resûlullah'ın oğlu! Çocuğum öldü. Onun üzerine bir örtü çekerek yardımda bulunmanız için huzurunuza geldim." 
İmam şöyle buyurdu: "Belki de çocuğun ölmemiş, şimdi kalk evine git, guslet, iki rekat namaz kıl ve Allah'a, 'Ey bu çocuğu yoktan var edip bana bağışlayan! Bağışını bana yenile' diye dua et. Ve çocuğunu hareket ettir. Ve bu olayı kimseye söyleme."
Kadın hemen eve dönüp İmam'ın emrine uygun olarak amel edince aniden çocuk dirildi ve ağlamaya başladı." (Biharu'l Envar, c. 47, s. 79).
Ebu Ca'fer Ahvel şöyle diyor: 
Bir gün İbn Ebi'l Evca bana dedi ki: "Acaba birisi bir şeyi yapıp icat etse, öyle ki onu yapanın kim olduğu belli olsa o, o şeyin yaratıcısı olmaz mı?"
Ben, "Evet" dedim.
İbn Ebi'l Evca dedi ki: "Bir veya iki ay mühlet ver sonra gel sana bir şey göstereyim." Sonra ben hacca gittim. İmam Sâdık'ın yanına vardığımda buyurdular ki: "İbni'l Evca senin için iki koyun hazırlamış ve arkadaş ve dostlarından bir grup ile senin yanına gelecek ve bedenleri kurtlanmış ölü koyunları getirerek diyecek ki: 'Bu kurtçukları ben yarattım ve bunlar benim yaratıklarımdırlar.' Sen de cevaben, 'Eğer bunlar senin yaratıkların ise, o halde onların erkek ve dişilerini birbirinden ayır' de." İbn Evca (vaat edilen gün) kurtçukları getirdi. Ben ona, "Onların erkek ve dişilerini birbirinden ayır" dedim.  O bu sözü işitince, "Allah'a yemin ederim ki, bu senin sözün değildir. Zira, bu hediyeleri develer Hicaz'dan getirmişlerdir" dedi. (Rical-i Keşşî, s. 189). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100