18 Şubat 2008 Pazartesi 00:00
Doktorlara ?ya özel, ya devlet' seçeneği
Üzerinde çalışılan yasa taslağına göre, doktorlar, hem muayenehanelerinde, hem de kamu hastanelerinde çalışamayacak. Doktorlar karar aşamasında. ~|~

 Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalışmayı sürdürdüğü ve yakında Meclis gündemine gelmesi beklenen doktorlara tam gün çalışma zorunluluğu getiren yasa tasarısına göre,  doktorlar hem özel muayenehane, hem de kamu hastanelerinde çalışamayacak. Bu düzenlemeye askeri doktorlarla üniversite hastanelerinde çalışan hekimler de dahil olacak. Kısmi çalışmaya son verileceğinden sağlık personelinin haftalık çalışma süresi, memurlarda olduğu gibi 40 saatle sınırlandırılacak.

Ya kamu, ya özel!
Düzenlemeyle askeri hekimlere ek tazminat getirilecek. Böylece askeri doktorlar 4 ile 5 bin YTL aylığa kavuşmuş olacak. Kanun ayrıca oranları yüzde 38'i bulan, hem kamuda hem de özel sektörde çalışan doktorları ya kamuyu ya da özeli tercih etmek zorunda bırakacak.

Ya özel, ya kamu
Tasarıda, muayenehane kapatarak kamuda çalışmayı yeğleyen doktorların maaşlarında düzenlemeye gidilecek. 1'inci derecedeki uzman tabip, tabip, diş hekimi, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nde belirtilen dallarda uzmanlık belgesi alanlar veya bu dallarda doktora yapmış olanların ek göstergesi 3000'den 4800'e, 8'inci derecede görev yapanların ise 800'den 1750'ye yükselecek. Ek göstergeleri artan hekimlerin maaşı da artmış olacak. Bakanlık, bu düzenleme ile özel sektöre geçen doktorların önünü kesmeyi amaçlıyor.

Tercih etmek zor
Kamu hastanelerinde 'yarı zamanlı' çalışan 18 bin 250 doktor bulunuyor. Sağlık Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle ya hastanelerde 'tam zamanlı' çalışacak, ya da istifa edip özel sektörde hizmete devam edecek. Türk Sağlık?Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de, "Sağlık Bakanlığı tam gün uygulamasına geçecekse, doktorları kamuda tutabilmenin yollarını aramalıdır. Fakat bugün özel sektörde doktorlara 15 bin YTL gibi oldukça yüksek ücretler ödeniyor. Kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının taban aylıklarında iyileştirme yapılarak ayrılmalarının önüne geçilebilir. Aksi takdirde doktorların kamudan özele geçişi engellenemez. Bugün Diyarbakır'da 8 doktorun görevden ayrılması ile hastanede sağlık hizmetleri ciddi aksamalar yaşanıyor. Ülkemizde birçok hastanede doktor olmamasından şikayet ediliyor" dedi.

Doktorların 3'te biri yarı zamanlı çalışıyor
Türk Sağlık?Sen, son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan doktorların tam gün çalışması ile ilgili bir araştırma yaptı. Sağlık Bakanlığı verilerine dayanılarak hazırlanan araştırmaya göre, 2007 yılı sonu itibariyle kamuda yarım zamanlı çalışan doktor sayısı 18 bin 250 olarak belirlendi. Yarı zamanlı çalışan doktorların en çok olduğu şehir ise İstanbul olarak kaydedilirken, Türkiye'de sadece Tunceli'de yarı zamanlı çalışan doktor olmadığı belirlendi.  Araştırmaya göre, Sağlık Bakanlığı'nda 37 bin 94 doktor 'tam zamanlı', 18 bin 205 doktor ise 'yarı zamanlı' çalışıyor. Araştırma sonuçlarına göre, tüm doktorların tam gün çalıştığı tek il ise Tunceli. 94 hekimin görev yaptığı bu ilde kamuda çalışan hiçbir doktorun muayenehanesi bulunmuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.