22 Mart 2014 Cumartesi 00:08
Dolar idam sehpasında
ORHAN DEDE / HABER MERKEZİ

Ukrayna’da başlayan kriz, Kırım halkının Rusya’ya bağlanma kararına Rusya’nın evet demesiyle daha da şiddetlendi. 

G8’den Rusya’yı dışlayan Batılı ülkeler çeşitli yaptırım kararlarıyla Rusya’ya geri adım attırmaya çalışıyor. Bu çerçevede ABD 17 Mart’ta bazı Rus yetkili ve Federal Meclis milletvekillerine Kırım’daki referanduma desteklerinden dolayı ceza mahiyetinde yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. ABD’nin bu kararını Rusya cevapsız bırakmadı ve ABD’li bazı yetkililer ve milletvekillerine Rusya’ya giriş yasağı getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada “Rusya kendisine karşı yapılan her yaptırıma aynı şekilde cevap verecektir. Biz birçok kez yaptırımların çok tehlikeli olduğunu ve bumerang gibi ABD’ye geri döneceğini bildirdik. Ancak Amerika hala bu yaptırımlara devam etmekte ve gerçekleri görmekten kaçınmaktadır” denildi. Rusya Federasyonu’na girişleri yasaklanan yetkililer arasında ABD Başkan yardımcıları Caroline Atkinson, Daniel Pfeiffer, Benjamin Rhodes, ayrıca Harry Reid, John Beynera, senatörler Robert Menendez, Mary Landryu, John McCain ve Daniela Coast bulunuyor.

Rusya daha da sertleşebilir

Rusya, Ukrayna’daki durum nedeniyle Batı’nın uygulayacağı yaptırımlara sert yanıt vermeye hazır. Batılı bazı uzmanlar da bu görüşte. Rusya’nın başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırım tehditlerine karşı bazı sert cevabi önlemler hazırladığını iddia edildi. Uzmanların açıklamasına göre Batılı ülkelerin bundan sonraki adımlarına Rusya’nın vereceği cevaplar başta ABD’nin olmak üzere Rusya’nın karşısındaki ülkelerin canını çok yakacak. 
Peki, Rusya ne yapacak? Rusya’nın Batılı ülkelerin hamlaerine karşı adım adım devreye sokacağı bazı kararların şunlar olacağı tahmin ediliyor: 
1- Yaptırım uygulayan tüm ülkelerin borç yükümlülüklerinin satılması. 
2- Rusya devleti ve kurumları tarafından alınan tüm kredilerin ödenmesinin durdurulması. 
3- Batılı şirketlerin mevduatlarına el konması. 
4- Döviz rezervlerinde bulunan meblağın Batılı para birimlerinden olanlarının satışı ve rezervlerde Asya para birimlerine geçiş.
5- Batı ile ticaretin durdurulması ve Asya’ya yönelme. Bu bağlamda böylesi bir gelişmenin farkında olan ve bundan çıkar gören Çin’e ve Güney Kore’ye yönelme. 
6- Ticarette doların tamamen devreden çıkarılması.
Rusya’nın bu adımları 

ABD için felaket olur

Uzmanlar Rusya’nın bu tür adımları atmasının Avrupa ekonomileri ve özellikle Fransa, Almanya ve Polonya için felaket olacağını belirtiyor. Uzmanlar, Avrupa ekonomisinin Rusya’yla böyle bir krizi kaldıramayacak kadar ölü olduğuna vurgu yaptı. Rusya’nın alacağı Avrupa ülkelerini sarsacak bu kararlar asıl ABD’nin canını yakacak gibi görünüyor. Çünkü kendi parası doların dünyada hakimiyeti kısıtlandıkça ABD’nin de etkisi ve sömürüsü azalıyor. 

Rusya çok değişti

Geçmişte ABD’yle karşı karşıya geldiğinde konvansiyonel veya nükleer silahlarını öne sürerek hamle yapardı. Şimdi ise Rusya alışılmışın dışında ekonomik hamleler yapıyor ve bu hamleler ABD’nin canını gerçek silahlardan daha çok sıkıyor. Bu bir gerçek. Uzmanlar Rusya’daki bu belirgin tavır değişikliğini Milli Ekonomi Modeli’ne bağlıyor.

 

Rusya Prof. Dr. Baş’ın tavsiyelerini dinledi

ABD’yi sarsacak asıl şeyin doların hakimiyetini yıkmak olduğu gerçeği yıllardır ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın tezi olan Milli Ekonomi Modeli Rusya tarafından uygulanıyor. 

2013 yılı 27 Şubat’ta devlet başkanı davetiyle gittiği Rusya Parlamentosu Duma’da Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya’nın önde gelen siyaset ve bilim adamlarına 4 saati aşkın bir süre Milli Ekonomi Modeli’ni anlatmıştı. Prof. Dr. Haydar Baş Rus akademisyen ve aynı zamanda Putin’in danışmanı olan Prof. Dr. Victor Minin’le Gaziantep’te yıllar önce gerçekleştirdikleri bir görüşmede “Amerika’yı ayakta tutan sistemi değil, parasıdır. Arkasında da Amerikan ordusu var. Binaenaleyh bunları kolay kolay sarsmanız mümkün değil. Eğer ABD’nin geri kalmasını istiyorsanız güçlü bir para birimi devreye koyacaksınız, doları devreden çıkartacaksınız. Yapılacak olan iş iki devlet arasında milli paralarla ticaret yapmaktır” demişti. Prof. Dr. Victor Minin Rusya’ya döndükten kısa süre sonra Rusya ile Çin aralarındaki ticarette kendi milli paralarını kullanacaklarını açıklamışlardı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.