08 Aralık 2006 Cuma 00:00
Dört dörtlük veto
Geçtiğimiz hafta Vakıflar Kanunu'nu Meclis'e iade eden Ahmet Nejdet Sezer, bu kez de 'yabancılara toprak satışında ayrıcalık tanıyan' Toprak Koruma Kanunu'nu veto etti ~|~
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yabancılara toprak ve arazi satışını kolaylaştıran ''Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"u kısmen TBMM'ye iade etti.

Yabancılara imtiyaz tanınıyor!
Sezer gerekçesinde, bir yabancı şirket ya da belirli şirketlerin hukuka aykırı durumları ve etkinliklerinin Yasa'nın güvencesi ve koruması altına alındığını, düzenlemenin 'ayrıcalık' tanıma niteliği taşıdığını belirtti.

Yabancı ağalar ortaya çıkacaktı
Cumhurbaşkanı Sezer, yasadaki geçici 3. maddenin 1. fıkrasında, 11 Ekim 2004 gününden önce, gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçla kullanıma açılan arazilerin, istenilen amaçla kullanılması için gerekli düzenleme yapıldığını, ikinci fıkrasında da söz konusu arazi ve tesislerin 2 yıl süresince, ruhsat ve izin alınmadan istenilen amaçla kullanılmasının sürdürülmesine imkan sağlandığını, gerekli ruhsat ve izinlerin alınması için 2 yıl süre tanındığını, bu süre içinde gerekli izni alamayanların üretim etkinliklerinin durdurulacağının belirtildiğini kaydetti.

Yabancı şirketler korunuyor
Cumhurbaşkanı Sezer, geçici maddeyle, özellikle bir yabancı şirket ya da varsa belirli şirketlere ilişkin, tarım arazilerinde kurulu kimi sanayi tesislerine, izin, onay ve ruhsatlarının yargı kararıyla iptal edilip edilmediğine bakılmaksızın üretim etkinliklerini sürdürme olanağı getirildiğini ifade etti.
 
Yargı yok sayılıyor
Sezer, "Böylece, izin, onay ya da ruhsatı yargı kararı ile iptal edilerek hukuksal dayanaktan yoksun kalan sanayi tesislerine yasal geçerlilik tanınıp yargı kararları etkisiz kılınmaktadır" dedi.

Kamu yararına aykırı
Anayasa'nın, Anayasa ve yargı kararlarının bağlayıcılığı konularında düzenlemeler getiren 11 ve 138. madde hükümlerini hatırlatan Sezer, şunları kaydetti: "Özellikle bir yabancı şirkete ya da belirli şirketlere ilişkin, izin ya da ruhsatı hukuka aykırı bulunarak yargı kararı ile iptal edilen tarım arazilerinde kurulu sanayi tesislerinin üretim etkinliklerini sürdürmelerine olanak sağlayan yasa kuralının, hukuk devleti, Anayasa'nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü, yargı kararlarının bağlayıcılığı ilkeleriyle bağdaşmadığı sonucuna varılmaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137