13 Nisan 2004 Salı 00:00
Dost düşman iyi ayırdedilmeli

Türkiye'nin bir yabancı tehdit altında bulunduğuna işaret eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, direncin yolunun dost ve düşmanı iyi ayırdetmekten, kendimize güvenmekten ve çantada keklik rolünden sıyrılarak bir tavır alabilmemizden geçtiğini söyledi

Türkiye'nin Kıbrıs'tan Kuzey Irak'a, Doğu meselesinden AB gündemine kadar çok sıcak ve aktüel bir yabancı tehdit ve kuşatma ile karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu atmosferin emarelerinden bazılarını şöyle sıraladı:
Tehdit ve kuşatmanın bazı emareleri
"Yunanistan'da yayınlanan Asya Times'in henüz yayınlanan raporuna göre, Ankara, ABD'ye Kıbrıs'ta çok büyük bir üs kurulması için söz vermiştir. Yine ABD yönetimine yakın ve adeta beyaz Saray'ın gayrı resmî sözcüsü konumundaki gazeteci William Safire ABD'nin Irak'a bir kez daha Türk askeri~|~ istemeye hazırlandığını kaleme almıştır. İngiliz gazetelerinde ısrarla yazılan ve gündeme taşınan bir iddia ise, El Kaide'nin İstanbul'u üs olarak seçtiği yalanını yaymaya çalışmaktadır. Amerika'da yaşayan bir Ermeni vatandaşı, dedesine Türkiye'nin soykırım uyguladığı gerekçesiyle dava açmış ve sigorta şirketi söz konusu Ermeniye 300 Dolar ödemeyi kabul etmiştir. Yine saygın bir kalemin yazdığına göre ABD, Ege ordusunu lağvetmek ve İzmir'i NATO'nun en büyük üssü haline dönüştürmeyi planlamaktadır. Talep Haziran ayında İstanbul'da toplanacak Büyük Ortadoğu Projesi masasında ortaya konulacaktır."
Bu büyük tehlike fark edilmeli
Bu mevcut ve namüsait koşullarda, yani bin yıllık Haçlı seferleri ve yüz yıllık Sevr'in hortlatılmaya çalışıldığı şu günlerde, Türkiye'nin yabancı sevdasından vazgeçerek büyük tehlikeyi fark etmesi lazım geldiğini belirten BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Şayet ve hâlâ ABD şemsiyesi, Avrupa himayesi altında güvenlik üretebileceğimizi zannediyorsak şiddetle yanılıyoruz. Soğuk savaş günleri çoktan sona ermiş, her şey 20. Yüzyılın başına dönmüştür. Karar vericiler düşman üretmeden, düşmanlıklara mani olmalıdır. Ve dostu düşmanı sağlıklı bir şekilde tarif etmelidir. Direncin ve galibiyetin yolu öncelikle kendimize güvenmekten ve çantada keklik rolünden sıyrılarak bir tavır alabilmemizden geçiyor" dedi.
Mustafa Kemal Atatürk'ün neşteri
Prof. Dr. Haydar Baş, Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 Mart 1922'de, TBMM'de söylediği şu sözleri hatırlattı: "Efendiler, bir şeyin zararıyla, bir şeyin imhasıyla yükselen şeyler, bittabi o şeyden zarara uğrayanı alçaltır. Hakikaten Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine karşılık, Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanmıştır. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir zihniyet belirdi. Halbuki hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatlarıyla, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi yazmamıştır."

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün ufkundan yükselen hakikat budur" diyerek "Bugün tüm sorumlularımız, Sevr koşullarını yaşadığımız şu günlerde bu gerçeği görmeli, dost?düşman ayrımını iyice yaparak, bir milletin geleceğini heba etmemelidir" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.