08 Ağustos 2007 Çarşamba 00:00
DTP nereye?
Meclis'in açılışında Ahmet Türk ve arkadaşlarının MHP lideri Bahçeli'yi kutlamasını herkes olumlu karşıladı. ~|~


Bu iki partinin davranışlarına özel önem verilmesinden taraflar rahatsız olmamalıdır. Çünkü milliyetçilik noktasında tam karşı karşıya duruyorlar. Ama görülüyor ki, aynı zamanda medeni ilişkiler mümkün... Türkiye'nin geleceği, bütün kesimler arasında böyle ortak tavır alanlarının geliştirilmesine bağlıdır.
Devlet Bahçeli baştan beri ülkücü gençleri şiddetten uzak tutmak için özel çaba gösterdi, buna uymayan unsurları uzaklaştırdı. Teröre karşılık verilmesini önledi, hatta bundan dolayı kendisine Ahmet Türk teşekkür etti. Meclis'in açılışındaki tokalaşma olayında Bahçeli'nin bu tavrının DTP'lileri teşvik ettiğini düşünüyorum ve olumlu buluyorum. Geri çevrilecekleri gibi bir kuşkuları olsaydı gidip tokalaşmazlardı.
DTP'lileri ılımlı davranışlara teşvik edecek her hareket isabetlidir! Meclis'te DTP'lileri izole etmek yanlış; normal medeni ilişkiler kurmak ise doğru davranış olur.
Militanca değil, uygarca
Fakat DTP tarafında iş kolay gözükmüyor. Çünkü DTP'liler, MHP gibi 'kendisini yöneten' bir ekip değildir! Şimdiden PKK'nın yayın organı Özgür Politika'da "bu kadarı da fazla, mücadele mirasını unutmayın" gibi 'uyarılar' çıkıyor!
DTP'liler, her şeyden evvel bu tokalaşma sahnesinin herkes gibi kendi tabanlarında da çok olumlu karşılanmış olmasını iyi okumalıdırlar.
DTP'ye oy verenler de, bırakın terörü, gerilim olmasını bile istemiyorlar! Militanca tavırları sevmiyorlar, medeni davranışlardan hoşlanıyorlar!
Huzura, ekonomik gelişmeye, iş ve ticarete, çocuklarını okutmaya onların da ihtiyacı var!
DTP bu gerçeği gözeten politikalar geliştirmeyip PKK'nın siyasi kanadı halinde militanca davranırsa, kendisini siyaset âleminde izole eder, hatta zamanla tabanının da eridiğini görür.
Son seçimlerde DTP'nin oy kaybına uğramış olması da bunu doğruluyor. Bölge halkı terörlü günlerin vahim acılarını da, terörsüz günlerin huzurlu ve iktisaden rahatlayan günlerini de gördü. Gerilim istemiyorlar artık.
Oyların dili...
Diyarbakır şehir merkezinde AKP'ye giden oylar yüzde 41'e çıkarken, kırsal kesimde bu oyların yüzde 31.6'da kalması çok şeyi anlatıyor. PKK köyleri daha kolay tehdit etmiş olabilir, 'mahalle baskısı' köylerde blok oylar yaratmış olabilir... Ne olursa olsun şehirleşmenin özgürleşme, farklılaşma, çeşitlenme getirdiği açıktır! Şehirleşmenin, sosyal ilişkilerin ve iletişimin gelişmesi, mesleki çeşitlenme, eğitimin öneminin artması gibi dinamikler, seçmen davranışında "kimlik" faktörünü tek belirleyici olmaktan çıkarıyor, farklı beklentilerle oy verme eğilimi gelişiyor.
Türkiye yarın daha şehirli, daha meslekleşmiş, daha çeşitlenmiş, dışa açılmış bir toplum olacaktır. Öyle bir toplumda DTP, ya zamanla Batı'daki küçük benzerleri gibi marjinalleşecek veya dar kabuklarını aşarak bütün Türkiye'ye kendini açacak...
DTP'liler yarınlarını planlarken, 'örgüt'ün değil, Sayın Tarık Ziya Ekinci'nin sözlerine bakmalıdır:
"PKK tamamen silahlı mücadeleyi bırakırsa DTP Türkiye'de demokrasi güçlerinin sempatisini sağlayabilir. PKK bir an önce sahadan çekilmelidir..."

Taha Akyol

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137