17 Haziran 2014 Salı 00:08
Dünya Baş’ın sistemine muhtaç
RECEP BAHAR/İSTANBUL
Rusya Parlamentosu Duma İhtisas Konseyi Başkanı ve Liberal Demokrat Parti (LDP) Ekonomi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin Aleksandroviç, Bağımsız Türkiye Partisi ile Rusya Liberal Demokrat Partisi arasında geçtiğimiz Cuma günü imza edilen Mutabakat Zaptı İmza Töreni’nde önemli bir konuşma yaptı. Lisiçkin, Prof. Dr. Baş’ı Kırım’a davet ederek, burada bir Haydar Baş Üniversitesi kurmasını istedi. 

MEM, kapitalizmin ve komünizmin yerini aldı

Lisiçkin, Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasından son derece memnun olduğunu ifade ederek, Bağımsız Türkiye Partisi ile Liberal Demokrat Parti arasında işbirliği anlaşmasının tarihi bir olay olduğunu belirtti. Söz konusu iki partinin liderleri Prof. Dr. Haydar Baş ile Vladimir Jirinovski’nin dünyada ortaya çıkan bütün siyasi olaylara büyük etki gösteren siyasetçiler olduğunun altını çizen Lisiçkin, “Prof. Dr. Haydar Baş, eskimiş kapitalist ve komünist iktisadi modellerin yerini alan yeni bir iktisadi modeli, Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) ortaya koymuştur” dedi. 

MEM’den dünya istifade ediyor

Milli Ekonomi Modeli bugün dünyanın her yerinde kullanıldığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin, “MEM, hususen gelişmekte olan ülkelerde, bu cümleden toplam nüfusu 3 milyarı aşan BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerinde kullanılmaktadır” diye konuştu. 

MEM’deki ilkeler Rusya’da kanunlaşıyor

Lisiçkin, Rusya’da Liberal Demokrat Parti’nin teklifiyle Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ndeki düşünceleri kanunlaştırdıklarını dile getirerek, bu kanunlar konusunda şu örnekleri verdi: “Ülkenin kaynaklarından istifade edilmesi konusunda devletin rolünün arttırılması, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) devlet desteğinin güçlü bir şekilde sağlanması, annelere yardım amacıyla onların emeklilik yaşının azaltılması, doğum yapan kadınlara 10 bin dolar ikramiye verilmesi gibi...” 

Çok özel final cümlesi 

Rusya Parlamentosu Duma İhtisas Konseyi Başkanı ve Liberal Demokrat Parti (LDP) Ekonomi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin Aleksandroviç, konuşmasını Türkçe olarak şu ifadeyle tamamladı: “Dünyanın Haydar Baş Hocamızın sistemine ihtiyacı var.” Lisiçkin’in salonda alkış tufanının kopmasına yol açan bu ifadesi özel tercümanı vasıtasıyla Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Aleksandr Yerhov’a da çevrilerek aktarıldı. Programda Rusça-Türkçe tercümanlık yapan Prof. Dr. Ruşen Guliyev de, söz konusu ifadeyi Rus milletvekilleri için de çevirdi. 

Prof. Dr. Haydar Baş Üniversitesi kurulsun 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın dünyada İslam’ı anlatmada çok önemli bir rolü olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin Aleksandroviç, şöyle devam etti: “Prof. Dr. Baş, çok sayıda eserinde İslam’daki Sünni-Şia ayrımının suni (yapay) olduğunu tespit ve ispat etmiştir. Onun eserlerinde İslam âleminin birleşmesi düşüncesi ortaya konulmaktadır. Böyle bir birleştirme işi  has olan bir iştir. Bu Rusya ve Azerbaycan ve Özbekistan gibi eski Sovyet Cumhuriyetleri için çok önemlidir çünkü Sovyetler Birliği’nin çöküşü sonrasında bu ülkelerde Vahabizm, Nakşilik ve Nurculuk gibi akımlar ortaya çıkmıştır. Müslümanları doğru yola sevketmek için bu ülkelerde üniversiteler açılmalı ve söz konusu üniversitelerde Haydar Baş’ın fikirlerini ve tezlerini insanlara aktarmak gerekmektedir. Ben Prof. Dr. Baş’ı Kırım’a davet etmek istiyorum: Başta Bahçesaray olmak üzere Kırım’daki liderlerle bir araya gelsin ve bu topraklarda bir Haydar Baş Üniversitesi’ni tesis etsin.” 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100