15 Kasım 2014 Cumartesi 00:06
Dünya gençliği işsiz
YALÇIN ERKOL/İSTANBUL

Global denetim ve danışmanlık şirketi EY, tüm dünya ekonomileri için başta gelen sorunlardan biri olan genç nüfus işsizliğine yönelik çözüm önerileri sunduğu ‘Yeni Kuşağı Kaybetmemek-Avoiding a Lost Generation’ raporunu açıkladı. Raporda; Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Hindistan, Çin, ABD’nin üye olduğu G20 ülkelerinde ekonomik büyüme sürse de genç nüfus işsizliğinin hala ciddi bir sorun olarak varlığını koruduğu belirtiliyor. Raporda ayrıca 2013 yılı sonunda genç nüfus işsizlik oranının Avrupa Birliği’nde yüzde 23.4, G20 ülkelerinde ise ortalama yüzde 16.1 seviyesinde olduğu bilgisine yer veriliyor. Türkiye’de ise bu rakam 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 19 seviyesinde bulunuyor. Türkiye’nin G20 ülkeleri içerisinde en fazla genç nüfusa sahip 8. ülke olduğu belirtilen raporda, Türkiye düşük ekonomik büyüme hızı ve gençlere yönelik düşük iş kalitesi ile Arjantin, Güney Afrika, Hindistan, Suudi Arabistan ve İtalya’nın da içinde yer aldığı grup içinde gösteriliyor. 

Genç işsiz oranı İspanya’da yüzde 53.7’ye ulaşırken, Yunanistan’da yüzde 50.7, İtalya’da yüzde 42.9, Portekiz’de yüzde 35.2 düzeyinde bulunuyor.

Gençler düşük kaliteli işlerde çalışıyor

Dünya genelinde iş hayatına atılan gençlerin çoğu zaman düşük kaliteli işlerde, yetersiz ücretlerle ve iş güvencesi olmadan çalışmak durumunda kaldığı belirtilen rapora göre gençler bu sebeple nitelik ve yeteneklerini kullanamıyor. Raporda, gençler arasında işsizliğin bertaraf edilmesi adına en etkin çözümlerden birinin girişimciliği desteklemek olduğu vurgulanırken bunun için hükümetlere bazı tavsiyelerde bulunuluyor.
Bu tavsiyeler şu şekilde sıralanıyor:
1- Devletin sağladığı ya da desteklediği finansal eğitim ve mentörlük mekanizmaları kurulmalı. 
2- Yeni kurulan şirketlere, kamu kaynaklarından düşük maliyetli krediler kullandırılmalı.
3-  Yeni girişimlere yapılan yatırımlar için vergi avantajları sağlanmalı. 
4- Vergi uygulamaları basitleştirilmeli ve genç girişimcileri zorlayabilecek bürokratik engeller azaltılmalı.
5- Gençlerin erken yaşlarda girişimciliğe ilgi göstermesi için girişimcilikle ilgili pozitif söylemler yaratılmalı. 

6- Birbiriyle ilişikli yetenekli girişimcileri bir araya getirmek için iş geliştirme merkezleri kurulmalı ve güçlendirilmeli

OECD ülkelerinde 44 milyon işsiz var

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Eylül ayı itibarıyla üye ülkelerde ortalama işsizlik oranının yüzde 7.2 olduğunu açıkladı. OECD üyesi ülkelerdeki işsiz sayısı ise Eylül ayıda 44.2 milyon oldu.

İspanya ise işsizlik oranını 0.2 puan düşürmesine rağmen halen yüzde 24 ile işsiz oranı en yüksek ülke unvanını koruyor. İşsizliğin en az olduğu ülke sıralamasında ise yüzde 3.5 ile Güney Kore ilk sırayı alırken, bu ülkeyi yüzde 3.6 ile Japonya izledi. Meksika ve İzlanda yüzde 4.8 ile 3. sırayı paylaştı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.