27 Kasım 2005 Pazar 00:00
Dünya İstanbul'da buluştu
Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli, Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nin birinci gün oturumlarının yapıldığı Lütfi Kırdar Sergi Sarayı'nda dünyanın dört bir yanından gelen yüzü aşkın bilim adamının değerlendirmeleriyle dünyaya tanıtıldı ~|~ İktisat tarihinde çığır açılıyor
Türkiye'yi "kâinat devleti"ne dönüştürmenin yanında bütün insanlığı açlık ve sefaletten kurtarmanın, huzur ve refaha kavuşturmanın formüllerini de ihtiva eden Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli tezi, ülkemizin yanısıra dünyanın dört bir yanından akademisyen, ilim, fikir, düşünce adamı, ekonomistin katıldığı bir kongre ile Türkiye ve dünyanın dikkatine sunuldu. Ülkelerin ekonomik bağımsızlığı için gerekli olan gelir dağılımındaki adaletin, sürekli büyümenin ve tam istihdamın ilk defa kendisinde cevap bulduğu, iktisat tarihinde yeni bir çığır açan Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin, yerli ve yabancı yüzü aşkın bilim ve düşünce adamı tarafından "Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi"nde değerlendirilmesine başlandı.

Büyük önem arzeden kongre

Milli Mücadele yıllarının yokluğunu, kıtlığını ve kuşatılmışlığını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1. İzmir İktisat Kongresi ruhu ile aşan Türkiye'nin, bugün de en az dün kadar ekonomik bir kıskacın içinde bulunduğu, sadece Türkiye ekonomisinin değil tüm dünya ekonomilerinin de aynı negatifliğe maruz kaldığı bir zaman diliminde gerçekleşmesi dolayısıyla büyük önem arz eden kongrenin ilk gün programı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Muharrem Bayraktar'ın sunumu, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan kongrenin ilk gün açılışında, araştırmacı yazar Metin Aydoğan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Hakan Baykal ve araştırmacı yazar Zafer Yalçın birer takdim konuşması yaptılar.

Manifesto niteliği taşıyan model

Prof. Dr. Haydar Baş'ın önerdiği "Milli Ekonomi Modeli"nin, ortaya koyduğu kavram, ilke ve görüşler açısından bir ilki oluşturduğu için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, içte ve dıştaki egemen güçlerin, böyle bir modeli  karşılarına alıp, uygulanmaması için her türlü hain engeli ortaya koyacaklarına da işaret ederek, Milli Ekonomi Modeli, klasik modellerin 'kaynakların sınırlı, ihtiyaçların sınırsız' olduğu görüşünün yanlış, bunun tam tersinin  bir hakikat olduğunu  cesaretle ortaya koymuştur...

Milli ekonomi modelinin en önemli taraflarından birisi de, faizi ekonominin konusu olmaktan çıkararak, üreticiye maliyetsiz kredi sağlaması ve böylece maliyet enflasyonunu temelden yok etmesidir... Vatan sevgisinin yok olmasına, ticaret ve sanayiinin büyük kapitalistlerin eline geçmesi nedeniyle halkın büyük bir kısmının karın tokluğuna çalışan işçiler seviyesine inmesine ve geçim sıkıntısı yüzünden birçok insanın ruhsal dengesizlik içine düşmesine sebep olan kapitalist ekonomik sistemler, bu olumsuzlukları taşımayan Milli Ekonomi Modelinin alternatifi bile olamazlar" derken; Araştırmacı?Yazar Mustafa Çınkı, "Ülkemizin içinde bulunduğu durum ve ülkeler için bir dogma niteliği kazandırılmış Batı kökenli iktisat karşısında; ulusal birlik ve bütünlüğümüze, Cumhuriyetimize  yönelik tehdit ve tehlikeleri işaret ederek  Türk ulusunu  uyandırmaya ve bilgilendirmeye çalışan Sn Prof. Dr. Haydar Baş bu kez de çözüm önerileriyle  dolu Milli Ekonomi Modeliyle Türk ulusu ve devletinin bağımsızlığını yeniden kazanması noktasında yol gösterici önemli bir görevi ifa ediyor.  Ve bizlere ülkemizin içinde bulunduğu vahim durumdan kurtulması ve bağımsızlığımızın tekrar kazanılması noktasında; milletin ve devletin tam anlamıyla milli bir niteliğe kavuşması gerçeğini ortaya koyduğu gibi ulusal güç unsurlarımız olan 'toprak ? toprak altı ve üstü  doğal kaynaklar ? nüfus ve ekonomik gücün' bağımsızlığa giden yolda nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunu yalın bir biçimde anlatıyor" şeklinde konuştu. Milli Ekonomi Modeli'nin; Batı orijinli iktisat anlayışına, karşı bir manifestolar niteliği de taşıdığını ve bu modelin cesaretle açmış olduğu yolda, ülkemizin aydınları ve bilim adamlarının  yürümesinin, Milli Ekonomi Modeli üzerine yeni taşlar koyarak Türk Devleti ve Milletinin refahını özgüvenini sağlayacak açılımlar sağlamasının, ülkemizin içine sokulduğu sömürge ekonomisinden çıkılması noktasında  artık bir zorunluluk halini aldığını ifade etti.

Mevcut nazariyeler zayıf ışık saçarken

"Prof. Dr. Haydar Baş'ın ihtiyacın mahdutluğu kaynakların gayrimahdutluğu konsepti bugünkü iktisadiyat ilminde müterakki çevriliştir. O umumen beşeriyyetin düştüğü kapalı daireden çıkış yoludur" diyen Prof. Dr. Ruşen Quliyev, özetle şunları söyledi: "Milli Ekonomi Modeli'nin mühim iddialarından biri çok insanın istihsale celp olunmasıdır. Bu hem ihtiyarlayan garp ülkeleri, hem de işsizlik seviyesi yüksek olan zayıf ülkeleri için aktüeldir... Mevcut nazariyeler zayıf ışık saçıyor. Ama çıkışı göstermiyor. Haydar Baş nazariyesinin ışığı farklıdır. Bu ışıkta nur var. Bu beşeriyeti iktisadi davranış bataklığından çıkarmaya kadir nazariye, iktisadiyat ilminde inkilabi yeniliktir. Burada yazılmış fikirlerin reelleştirilmesi ise beşeri problemlerin düzgün halli esasının, homo?deus esasının başlangıcı olacaktır. Lakin bu nazariyenin ve ondan doğan fikirlerin hayata geçirilmesinin şiddetli aksi tesirle yüzleşeceğini nazara almak ve mübarezeye hazır olmak gereklidir."

Üstünlüğümüzü iade edecek
Milli Ekonomi Modeli'nin Üretim, Faiz Teorisi ve Sosyal Devlet Politikası konularını değerlendiren Prof. Dr. Yakup Çiçek, görüşlerini, "ülkemizin her kesimini ilgilendiren güncel önemli konuların ele alındığı 'Milli Ekonomi Modeli' isimli eser, insanımızı içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve idari sıkıntı ve bunalımlardan kurtarmayı, adil ve dengeli idari ve ekonomik bir yapıya kavuşturmayı ve bunun yollarını göstermeyi hedef almakta" şeklinde özetlerken, Prof. Dr. Sania Baltanova görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Tezi incelediğimizde en dikkat çeken özelliği tüketici kesiminin güçlendirilmesi için getirdiği kurallardır. Her sistemin esas olarak ele aldığı bir sınıf vardır. Milli ekonomi modeli ise hem diğer sistemler tarafından gündem edilmeyen, hakları gasp edilen kesimin güçlendirilmesini hedeflemekte; hem de ekonominin şimdiye kadar halledemediği sorunların bu kesimin güçlendirilmesi ile çözüleceğini ispatlamaktadır. Tez kendi içinde mükemmel bir dengededir. Milli Ekonomi Modeli getirdiği orijinal kurallar bütünü ile iktisat tarihinde eleştirilemeyecek model olması özelliğiyle tektir. Ayrıca kapitalist ve sosyalist sistemlerin halledemediği konuları da çözüme kavuşturduğu için onları da tarihe gömmektedir. Milli Ekonomi Modeli'yle Türk ?İslam medeniyeti Batı medeniyeti karşısında tekrar üstünlüğü elde edecektir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137