31 Ekim 2011 Pazartesi 00:00
Dünya nüfusu bugün 7 milyar olacak

BM Nüfus Fonu verilerine göre, bugün dünya nüfusu 7 milyar kişiye ulaşacak. Dünya nüfusunun yüzde 50'si günümüzde kentlerde yaşarken, 7 milyarın 4.1 milyarı Asya kıtasında bulunuyor. Nüfusun yüzde 37'si ise Çin ve Hindistan pasaportu taşıyor!

~|~
YENİ MESAJ - İSTANBUL
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu'nun iklim değişikliği ve dünya nüfusuna ilişkin açıkladığı verilere göre, iklim değişikliği günümüzde tüm dünya nüfusunu ilgilendiren en önemli sorun olacak. İklim değişikliği sadece iklimlerde gözle görülen değişiklikler değil, dünyanın ekolojik sisteminin hızla bozulması, kaynakların tükenmesi, bazı türlerin evrimleşirken bazı türlerin tamamen yok olması anlamı taşıyor. Bu değişimler, nüfusu hızla büyüyen dünyanın, 2030 yılından itibaren nüfus artışı ve kaynak yetersizliğiyle ilgili farklı konulara çözüm arayacağını gösteriyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre bugün dünya nüfusu 7 milyara ulaşacak. Söz konusu dünya nüfusunun yüzde 50'si günümüzde kentlerde yaşarken, Türkiye'de kentlerde yaşayan nüfus oranı yüzde 75, kırsal bölgelerde ise yüzde 25.

BM'nin verilerine göre, 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyar kişi olacak. Bu nüfusun 6.4 milyarının şehirlerde yaşayacak olması da şehirler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Bununla birlikte iklim değişikliğinin sonucunda etkileri daha da artarak hissedilen seller, kuraklık, sıcak hava dalgaları ve deniz suyu seviyesindeki yükselmeler, nüfus artışı ile birlikte önümüzdeki yıllarda insanoğlu için varolmayla ilgili daha ciddi sorunları beraberinde getirecek. Yaşanabilir, sağlıklı, iklim değişikliğinin etkilerine dayanıklı şehirlerin kurulması günümüzün en öncelikli konusu olacak. Ekonominin can damarı olan şehirler ve buralardan sağlanan hizmetlerin devamlılığı, küresel ekonominin sürdürülebilirliği ve ülkelerin rekabet gücünün koruması için en önemli çözüm kaynaklarından biri olarak gösteriliyor.

1 milyar 1805'te geçildi
Tahminlere göre, dünya nüfusu 1 milyar eşiğini 1805 yılında geçti. 122 yıl sonra yani 1927'de nüfus 2 milyara ulaştı. Bu süre içinde Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yaşanan ve büyük kıyımlara yol açan savaşlar (Birinci Dünya Savaşı, ABD İç Savaşı, Afyon Savaşları vesaire), dünya nüfusunun artmasını engellemişti. Dünya nüfusu bu tarihten sadece 33 yıl sonra, üstelik de 70 milyon kişinin ölümüne yol açan 2. Dünya Savaşı'na rağmen 1960'ta 3 milyarı aştı. Büyük çaplı savaşların yaşanmaması nedeniyle dünya nüfusu 1974'te 4 milyarı, 1987'de 5 milyarı, 1999'da 6 milyarı geçti.

En kalabalık kıta Asya
Dünya nüfusunun yaklaşık 4.1 milyarlık bölümü Asya kıtasında yaşıyor. Asya'yı yaklaşık 1.1 milyarlık nüfusuyla Afrika izliyor. Avrupa'nın nüfusu 733 milyon, Latin Amerika ve Karayibler bölgesi 592 milyona ev sahipliği yapıyor. Kanada, ABD ve Meksika'dan oluşan Kuzey Amerika'nın nüfusu ise 440 milyon. Okyanusya'da ise 35 milyon kişi yaşıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137