27 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Dünya sahip çıktı


Dünyanın dört bir köşesinden gelen 100'ü aşkın bilim adamı Azerbaycan'da düzenlenen Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde, Prof. Dr. Haydar Baş'ın modelinin 21. asrın modeli olduğunu vurgulayarak, dünya halklarının bu model etrafında birleşmesi gerektiğini kaydettiler
~|~
Azerbeycan'da tarihi gün

Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli (MEM), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi'nde ele alındı. Türkiye'den Rusya'ya, İran'dan Almanya'ya, Kırgisiztan'dan Kazakistan'a 25 ülkeden 100'ü aşkın bilim adamı Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye ve dünya için tek kurtuluş yolu olduğunu belirttiler.

Türk milleti örnek olacak
Milli Ekonomi Modeli'nin şu ana kadar hiçbir sistemin başaramadığı 'insan merkezli' bir ekonomiyi ortaya koyduğunu belirten bilim adamları, "Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu modelinin uygulamaya geçirilmesi halinde 21. yüzyılın Türk milletinin sömürülen ülkelerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına önderlik ettiği bir yüz yıl olacak" dediler.

Nobel'e aday gösterildi

Ateşli ve heyecanlı tebliğlerin sunulduğu Kongre'de, katılımcılar oy birliği ile Prof. Dr. Haydar Baş'ı Nobel Ekonomi Ödülü'ne aday gösterdi. Prof. Baş'ın Nobel'e aday gösterildiğinin açıklanması, kongre salonunda görkemli alkış aldı. Prof. Dr. Ahmed Kaşamoğlu ise, Milli Ekonomi Modeli'nin Nobel ödülünden öte bir değeri olduğunu kaydetti.

İnsanlığı kurtaracak tek model
Konuşmasına Azerbaycan devletinin kurucusu Haydar Aliyev, Azerbaycan'ın şu anki devlet başkanı İlham Aliyev ve tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin ekonominin bütününü inceleyen bir model olduğunu belirterek, "krizlerden ve mutsuz toplumlardan başka bir sonucu olmayan kapitalizm ve sosyalizm karşısında insanlığı refaha kavuşturacak tek model, Milli Ekonomi Modeli'dir" dedi.

Ulusal değerlere yer verilmiyor
Globalizmin bugün dünya dengelerine yön veren en önemli akım haline geldiğine işaret eden, Prof. Dr. Baş, Fukuyama'nın 1988'de yazdığı "Tarihin sonu" makalesiye kapitalizmin diğer sistemler üzerindeki üstünlüğünü ifade ettiğini ve 1993 yılında yayınlanan Huntington'un Medeniyetler Çatışması tezinin de bundan sonraki mücadelenin kültürler ve inaçlar üzerinde yapılacağını duyurduğunu söyledi. "Medeniyetler çatışmasının ön plana çıktığı günümüzde ulusal hiçbir değere yer yoktur" diyen Baş, ulusal devleti, ulusal sanayii ve ulusal ekonomiyi savunmanın tutuculuk olarak lanse edildiğini ifade etti.

Milli Ekonomi Modeli evrensel bir tezdir
Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir İktisat Kongresi'nde ulusal ekonomiyi oluşturmak için temel attığını belirten Baş, "Milli Ekonomi Modeli, ismi milli olsa da sadece içinden çıktığı Türk milleti çin değil, kapitalizmin kuşattığı tüm devletleri kurtaracak bir evrenselliktedir. Uygulama alanı olarak ulasal olan bu tez içirdeği hayati maddelerle evrenseldir" diye konuştu.

Bakü'de tarihi kararlar alındı
İkincisi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilen Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde tüm katılımcıların ortak imzasıyla tarihi kararlar alındı. İşte o kararlar:
1. Mill Ekonomi Modeli, uluslararası bir ekonomi görüşü olarak kabul edilmiştir.
2? Uluslararası Bağımsız Milli Ekonomi Modeli Birliği'nin kurulması kararlaştırılmıştır
3? Bu birliğin teşekkülünde görevli olarak bütün MEM Kongresi katılımcıları görev almışlardır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137