10 Şubat 2009 Salı 00:00
Dünya uyguladı sıra Türkiye'de

Bursa Ovaakça'da yapılan 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları' adlı sempozyumda dünya ülkelerinin Milli Ekonomi Modeli'ne döndüklerini dile getirilerek artık Türkiye'nin de bu modeli uygulaması gerektiği tekrar deklare edildi.
~|~

 Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye'ye etkileri, seçkin akademisyenlerin, gazetecilerin, hukukçu ve çok sayıda işadamının katılımıyla Pazar günü Ovaakça uluslar arası kongre sarayında gerçekleştirildi. Gecenin geç saatlerine kadar süren sempozyumun kapanış konuşmasını Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı. Konuşmasına 11 saat boyunca yorulmadan oturumlara katılan bilim adamlarına ve katılımcılara teşekkür ederek başlayan BTP Genel Başkanı konuşmasında küresel krizde şu ana kadar paket açıklayan ülkelerin açıkladıkları paketlerde tüketime bugüne kadar hiç verilmeyen destekler verdiklerini dile getirdi. "Tüketime destek verilmesi sadece Milli Ekonomi Modeli'nde öngörülmektedir" diyen Prof. Dr. Baş Rusya'dan başlayarak Milli Ekonomi Modeli'nin formüllerini uygulayarak tüketime destek sağlayan ülkeleri açıkladı. Rusya, Güney Kore, Venezüela, Vatikan, ABD, Japonya, Portekiz, Çin, İngiltere, Almanya, Şili, İtalya, Avustralya, İspanya, Fransa ve Brezilya gibi ülkelerin Milli Ekonomi Modeli'ni yavaş avaş hayata geçirdiklerini söyledi. Rusya'nın Milli Ekonomi Modeli'nin kalkınma planına aldığını söyleyen Prof. Dr. Baş, "doğum yapan her kadına doğum yardımı ve ev hanımlarına emeklilik hakkı veren Rusya, tezimizden istifade ederek şu ana kadar 9 proje hayata geçirmiştir" diye konuştu.

Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Teşkilatı tarafından düzenlenen sempozyumda konuşmacılar da Milli Ekonomi Modeli'nin dünyada kabul gördüğünün altını çizdiler. Sempozyumda, küresel ekonomik kriz'den çıkış yolunun Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli ve Milli Devlet?Sosyal Devlet tezlerinin olduğu vurgulandı.

NE DEDİLER:

Prof. Dr. Ata SELÇUK
Borç yiğidin ayıbıdır
Borç yiğidin kamçısıdır' diyor Başbakan. Borç esasında yiğidin ayıbıdır. Yiğit borçlanırsa borcunu hemen öder. Kim ödeyecek bu borçları? Bakıyorum biz bu borçları ancak Haydar Baş Bey'in Milli Ekonomi Modeli'yle bir yılda öderiz. Bir kuruş borcumuz kalmaz. Kaynaklarımız bol. Memleketimiz maden kaynıyor. Petrol denizi üzerinde yüzüyoruz.

Prof. Dr.Metin TULGAR:
TULGARBu kongre BTP'yi iktidar eder
'İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Kendini bilmeyen âlim nicedir' diyen Yunus  Emre'nin söylemeye çalıştığı önce kendini bileceksin. Yaratanını bileceksin. Yoksa senden hayır gelmez. Burada çok önemli konuşmalar yapıldı. Bu salonda konuşulanları boyalı basın gösterse tahmin ediyorum Bağımsız Türkiye Partisi tek başına iktidara gelir. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar sınırlı görüşü hakikattir.

Prof. Dr. Mehmet PALAMUT:
MEM vergileri kaldırıyor
Büyük tüketici kitleleri üzerinde bulunan dolaylı vergileri hafifletmek ve hatta mümkünse bu kitlelerin satın alma güçlerini doğrudan sosyal sübvansiyonlarla desteklemek gerekmektedir. Nitekim bu Milli Ekonomi Modeli kitabında etraflı bir şekilde öngörülmüştür. Nasıl öngörülmüş? Dolaylı vergileri kaldırmak olarak, öğrencilere burs olarak, ev hanımlarına maaş olarak ve vatandaşlık maaşı olarak?

Prof. Dr. Ünal EMİROĞLU:
Türkiye'de değişim zamanı
Değişim siyasetin gıdası, değişim siyasetin oksijeni ve Türkiye'de değişim zamanı. Çok yakın bir zaman. Onun için bütün aydınlara sesleniyoruz. Bütün projecilere sesleniyoruz. Proje müellifleri dâhil, uygulayıcıları dâhil tabii. Ve bu ülke için söyleyecek sözleri olanlara söylüyoruz. Siyasete katılsınlar ve ağırlıklarını koysunlar. Einstein'in bir sözü var diyor ki, "Sorun üretenlerin zihniyetiyle, sorunlar çözülmez"

Prof. Dr. Hidayet SARI:
Türkiye MEM'le krizden çıkabilir
Türkiye'mizin Filistin'e döndürülme ve Sevr anlaşmasını uygulanması projelerine karşı MEM, yabancıların toprak satışlarının durdurulması, KİT'lerin tekrar Türkiye Cumhuriyetine kazandırılması, yer altı ve yerüstü zenginliklerinin sadece Türk milleti ve devletinin iş birliğiyle işletilmesi önlemlerini almaktadır. MEM'in bu ve benzeri projeleriyle, Türkiye karanlık projelerden kurtulabilir ve bu ekonomik krizden çıkabilir diyorum. 

Prof. Dr. Ömer SARACOĞLU:
Son pişmanlık fayda etmez
Milli ekonomi Modeli'nde devlet üretilen ürünlere karşılık olarak para basmakta, yani  senyoraj gelirini devreye koymakta, bununla üreticilere destek verilmekte ve vatandaşlara maaş kaynağı oluşturmaktadır. Ayrıca yıllık geliri 100 bin TL'nin altında geliri olan vatandaşlardan vergi almamaktadır. Milli Ekonomi Modeli'ne şüphe ile bakıldığı sürece kötü akıbetin gelmesine seyirci kalınacaktır. Son pişmanlık fayda etmeyeceğine göre Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal devlet modellerinin uygulanmasında zaman kaybedilmemelidir.

Dr. Fuat ŞENGÜL:
Formül Prof. Dr. Haydar Baş'ın elinde bulunuyor
Ülkemizi ve bütün dünyayı saran küreselleşmenin getirmiş olduğu ekonomik buhranların çözümleriyle ilgili Prof. Dr. haydar Baş'ın uzun yıllardan beri böyle buhranlardan çıkışın formüllerini ortaya koyduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ülkemizin içerisinde bulunan sorunların çözümü bu sempozyumda bir kez daha hem Türkiye'ye hem de tüm dünyaya sunulacak.

Mustafa Hilmi YILDIRIM:
Türkiye lider ülke olacak
Prof. Dr. Haydar Baş, ekonomi tanımlarken kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı olduğunu dile getirerek gerçek ekonomi biliminin temellerini atmıştır. Ekonomi krizlerinin asıl kaynağı işte bu ekonomi biliminin yanlış tanımlanmasıdır. Türkiye medeniyetimizin ürünü olan Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal DevletMilli Devlet tezleri uygulanırsa Türkiye'nin dünya liderliği otomatik olarak gelecek ve Türkiye ve dünyadaki sorunlar kökünden çözülecektir.

Zeki Garacoğlu (İşadamı)
Asıl gündem bilerek saklanıyor
Türkiye'de hiçbir zaman konuşulması gereken asıl şeyler konuşulmamıştır. Bugün konuşulması gereken konu ekonomi olduğu halde maalesef ülkeyi yönetenler asıl gündemle ilgilenmek yerine dedikodu mesabesinden şeylerle zaman kaybetmektedirler. Ülkeyi yöneten iradeler yabancı iradelerin emir ve komutasında olduğu için Milli Ekonomi Modeli gibi bir modeli alıp uygulamaları asla mümkün değildir. Türkiye'nin gerçek gündemini konuşan tek bir kişi ve kadro var, o da Uluslararası Bağımsız Milli Ekonomi Modeli Birliği Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve sizlersiniz.

Ali Garaçoğlu (BTP'li Ovaakça Belediye Başkanı)
Ovaakça dünya markası olmuştur
Ovaakça beldemizin bu kongrelerle bir dünya markası haline geldiğini görüyoruz. Bu noktada ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. İnşallah böyle tarihi kongrelere farklı mekânlarda da ev sahipliği yapmayı istiyoruz. İnşallah 29 Mart seçimlerinden sonra Osmangazi Belediye Başkanı olarak da bu kongrelere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz.

Murat ÇABAS (Gazeteci - Yazar)
MEM bütünüyle uygulanmalı
Bugün dünyada 42 ülke, Milli Ekonomi Modeli'nin çözümlerinden istifade ederek özellikle talebi canlandırmaya yönelik teşvik paketleri açıklamışlardır. Ama şu bir gerçek ki, Milli Ekonomi Modeli bütüncül bir modeldir ve başka bir modelin, özellikle de Milli Ekonomi Modeli'yle taban tabana zıt olan Kapitalizmin gediklerini kapatmak için kullanılamaz. Kullanıldığı noktalarda mutlaka fayda sağlayacaktır, ama bu kesin çözümü asla getirmeyecektir. Milli Ekonomi Modeli'nden maksimum verim elde etmek, ancak onu bütünüyle uygulamaktan geçer.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.