16 Ekim 2015 Cuma 00:13
Dünyada 800 milyon ‘aç’ var
YENİ MESAJ/İSTANBUL
Uluslararası sözleşmelere göre gıdaya erişim hakkı; dini, cinsiyeti, dili, rengi, milliyeti ne olursa olsun her insanın en temel hakkı... Buna rağmen yaklaşık 800 milyon insan her gece aç yatıyor. Bir başka ifadeyle dünyada her 9 kişiden 1’i açlık çekiyor. Bunlara ilaveten dünyada hala 1.2 milyar insanın günde 1 dolardan yani 3 TL’den daha az gelire sahip bulunuyor. 

Afrika hep yoksul
Afrika’nın Sahra Altı bölgesi hala zengin ile fakir arasındaki en büyük uçurumun yaşandığı yer. Bölgede yaşayan 585 milyon insanın yüzde 72’si ya yoksul ya da yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın son raporuna göre, toplam 91 ülkede yaklaşık 1.5 milyar insan ciddi yoksulluğun pençesinde. 800 milyon insan ise açlık tehdidiyle karşı karşıya. Raporda yer alan son veriler dünya çapındaki yoksulların sayısının azalmış olduğunu gösterse de artan eşitsizlik ve yanlış yapısal düzenlemeler büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor.
Birleşmiş Milletler, her yıl 187 ülkenin verilerini inceleyerek İnsani Gelişim Endeksi’ni hazırlıyor. Listede Norveç, Avustralya ve İsviçre en gelişmiş ülkeler olarak yer alırken, Almanya altıncı sırada. Listenin sonundaki ülkelerin büyük bölümünü ise Sahra Altı Afrika ülkeleri oluşturuyor. Sıralamanın en sonunda da Nijer bulunuyor.

Türkiye’de de yoksulluk had safhada
TÜİK’in Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na göre Türkiye’de yaşayan toplam nüfusun en fakirlerden oluşan yüzde 10’luk dilimindeki 7.5 milyon insan, toplam gelirin yüzde 2.5’unu alırken; en tepedeki 7.5 milyon insan gelirin yüzde 30’una sahip. Nüfus yüzde 20’lik dilimlere ayrıldığında en alttaki yüzde 20’lik gruptaki 15 milyon insan toplam gelirin yüzde 6.2’sini, en varlıklı 15 milyon kişi ise toplam kullanılabilir gelirin yüzde 46’sını paylaşıyor. Türkiye, bu veriler esas alındığında gelir adaletsizliğinde OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor. 
 
Çarpıcı veriler
* Dünyanın yarısı -yaklaşık 3.5 milyar insan- günlük 2 doların altında bir gelirle yaşıyor.
* Dünyanın en yoksul 48 ülkesinin gayrisafi milli hasılası dünyanın en zengin 3 insanının servetlerinin toplamından daha az.
* Yaklaşık 1 milyar insan okuma yazma bilmiyor. 
* Dünyada her yıl silahlara harcanan paranın yüzde 1’inden daha azı ile bütün çocuklar okula gidebilirlerdi.
* Dünyanın en zengin ülkesi yani ABD, endüstrileşmiş ülkeler içinde zengin-yoksul arasındaki farkın en büyük olduğu ülke. ABD’de 3.5 milyon evsiz, 45 milyon özel ya da kamu yardım kuruluşlarının desteğine muhtaç düzeyde yoksul var. 
* UNICEF verilerine göre, dünyada yoksulluk yüzünden her gün 30 bin çocuk hayatını kaybediyor.
* Dünyadaki 2.5 milyar çocuğun 1.3 milyarı yoksul.
* Dünyada temel eğitim hakkından yoksun olan çocuk sayısı 150 milyon.

Yoksulluğun nedenleri
Uzmanlara göre yoksulluğun birçok nedeni bulunuyor. Bunlar arasında ilk sırada ‘devletin adil bir sosyal devlet’e dönüşememesi yer alıyor. Bunun yanı sıra adaletsiz vergi sistemi, yüksek faiz ve rant ekonomisi, doğal afetler, çalışamayacak durumda olan özürlü sayısının fazla olması ve bunların devlet desteğinden mahrum bulunması, bireyler arasındaki fırsat farklılıkları, devlet teşviklerinin yandaşlara aktarılması, kamu kaynaklarının 
yerli-yabancı tekellere ya da şirketlere haraç mezat satışı, piyasada tekelleşmenin yaygınlaşması, işsizlik...

Türkiye gıda israfında lider!
Verilere göre, dünyada yılda 1 trilyon dolarlık gıda israfı söz konusu. Türkiye’nin israfı ise bu rakamın yaklaşık 83 milyar dolarını oluşturuyor. Yani dünya gıda israfının yüzde 8’i ülkemize ait. En müsrif ülke ise ABD... Her yıl dünyada 1.3 milyar ton yiyecek israf ediliyor. İsraf edilen gıdanın sadece 4’te 1’i bile dünyada yatağa aç giren 800 milyon insanı doyurabilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100