29 Kasım 2005 Salı 00:00
Dünyanın tek umudu
Yeryüzündeki bütün iktisat teorilerinden haberi olduğunu söyleyen Azerbaycanlı Felsefe ve İktisat Doktoru, Sosyolog Prof. Dr. Ahmet Qaşamoğlu, Milli Ekonomi Modeli'nin kapitalizm ve globalleşme ile hesaplaşan, meydan okuyan özelliğine dikkat çekerek "Bu eser başka bir yerde olmaz, ancak Türkiye'de olurdu. ~|~ Allah Haydar Baş hocamızı seçti ve o Milli Ekonomi Modelini ortaya koydu. Bu eseri ancak Kur'an?ı Kerim'i bütün özü ile, gizli yönlerini duyabilme kabiliyeti olan insan ortaya koyabilirdi" şeklinde konuştu.

Homo?deus döneminin başlangıcı
Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in "biz bir millet iki devletiz"de ifadesini bulan gerçeğin izdüşümü bağlamında kongreye tam bir bilimadamı çıkarması yapan Azerbaycan heyetinden Azerbaycan Cumhuriyeti İktisadi İnkişaf Bakanlığı İktisadi Islahatlar Şube Başkanı Prof. Dr. Ruşen Quliyev, "Milli Ekonomi Modeli'nde yazılmış fikirlerin reelleştirilmesinin beşeri problemlerin halli, homo?deus döneminin başlangıcı olacağı"nı söylerken Azerbaycan Bilimler Akademisi'nden Doç. Dr. Rauf Memmedov insan fıtratına dayanma özelliğinden dolayı Milli Ekonomi Modeli'nin bütün insanlığın menfaatine uyan bir sosyal adalet modeli olduğunun altını çizdi. Bakü Devlet Üniversitesi Tatbiki Riyaziyad ve Kibernetika Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rızvan Paşayev, bu modeli "İnsan sıfatlı iktisadiyyat modeli" olarak tanımladı.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Ziyad Semedzade ise "bu yeni ekonomi modelinde olaylara ve süreçlere Batı gözüyle değil Müslüman Türk insanının sahip olduğu ölçüyle bakıldığı"na dikkat çekti. Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Xosrov Kerimov , Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin ekonomi biliminde bir yenilik olduğunu belirterek modelde yansıtılan fikirlerin pratik olarak tatbik etmenin önemli bir mesele olduğuna vurgu yaparak "zannımca yalnızca model sahibine bağlı olmayan bu mühim görevin gerçekleştirilmesi çağdaş yeni ekonominin başlangıcı olacaktır" şeklinde konuştu. Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Meybullayev ise görüşlerini "Tüm dünya ülkeleri için Milli Ekonomi Modeli toplumların tabii ihtiyaçlarını aynı anda harekete geçiren ve hepsinin menfaatleri doğrultusunda kullanılabilen bir içeriğe sahiptir" şeklinde özetledi.  

Umut için sebep var

ABD İllionist Üniversitesi'nden Dr. Eric Shaydullin, çağdaş iktisat bilimi için tamamen yeni ve orijinal bir olgu olarak nitelediği Milli Ekonomi Modeli hakkında Tataristan Kazan Eğitim Enstitüsü'den Prof. Dr. Sania Baltonova, "Milli Ekonomi Modeli ile Türk?İslam medeniyeti, Batı medeniyeti karşısındaki üstünlüğünü tekrar elde edecektir" tespitinde bulundu. "Bu çalışmasıyla Prof. Dr. Haydar Baş'a da bir Nobel ödülü gerekecektir" şeklinde bir değerlendirmeyle dikkatleri üzerine çeken Kazan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Goulnur Baltonova ise "Milli Ekonomi Modeli yalnız Türkiye ve Müslüman dünyası için değil, günümüzün tüm medeniyetleri için mühim bir vakadır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100