10 Nisan 2014 Perşembe 00:08
Dünyanın yeni yol haritası
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın 27 Şubat 2013 tarihinde Rusya Parlamentosu Duma’da yaptığı konuşma Rusya’da büyük yankı oluşturdu. Konuşmanın ardından Rusya, Milli Ekonomi Modeli’ni tümüyle uygulamaya karar verdi ve bu çerçevede hazırlanan kanun tasarıları bir bir Duma’dan geçerek Devlet Başkanı Putin’in imzasıyla uygulamaya konuldu. Bu gelişmeyi takiben Rusya, Prof. Dr. Haydar Baş’tan ‘farklı halklardan oluşan ülkede birlik ve beraberlik ile huzurun sağlanması, Batının körükleyeceği Arap Baharı tarzı bir sosyal olayın önlenmesi konusunda yol haritası talep etti. Putin, BTP Lideri Prof. Dr. Baş’ın hazırladığı söz konusu yol haritasını geçen yıldan bu yana hayata geçirerek, hem ülkesinde birliği ve beraberliği teminat altına aldı, hem ülkesini sağlam ekonomi temelleri üzerine oturttu hem de dünya genelinde ülkesini cazibe merkezi haline getirdi. Nitekim Ukrayna ve Moldova’da halkların Rusya’ya bağlanmak istemesi de bunu ortaya koyuyor. 

İşte Prof. Dr. Baş’ın o yol haritasından öne çıkan hususlar

Prof. Dr. Haydar Baş’ın Rusya için hazırladığı ‘yol haritası’nda öne çıkan ana çıkan noktalar şöyle:
1- Barındırdığı farklı etnik kimliklere adil davranmalı, haklarını sunmalıdır.
Ki, bu Rus üst kimliği içinde farklı milletleri ve inançları, Rus çatısı altında tek millet gibi yapacaktır.
2- Hem de Suriye örneğinde yaptığı gibi diğer İslam ülkelerine bu hakları yaşamasında yardımcı olmalıdır. Çünkü ABD ve Batı, kaynak savaşında, Müslüman coğrafyalara yönelmektedir.
Rusya, Rus Halkını hiçbir ayrımın olmayacağı şekilde birleştirecek yeni bir sistem oluşturmalıdır. Bu zaten Rusya Anayasasında mevcut kanunların pratiğe dökülmesi ile mümkündür.
Müslümanlara eşit haklar tehlikeleri bertaraf eder
* Bu anayasaya göre, ülkede yaşayan Müslümanların konumları değerlendirildiğinde, ülkedeki yüzde 20 oranındaki Müslüman nüfus, inançlarını yaşama ve yayma hakkı konusunda anayasal güvencededir.
* Rusya’nın selameti için, anayasada yazan hakların tamamının hayata geçirilmesi gerekir.
* Müslümanların inancı gereği asimile edilmeleri söz konusu edilemez.
* Rusya’nın bu nüfusa hak ettiklerini diğer vatandaşları ile eşit miktarda vermesi pek çok tehlikeyi bertaraf edecektir.
* Müslümanlara diğer vatandaşlar ile eşit haklar sunmak, Rusya’nın Müslümanlaşması demek değildir. 
* Rusya ve İslam Birliği’nin çalışmaları ile farklı milletler karşılıklı saygı, can, mal, namus emniyeti, din ve vicdan hürriyeti içinde yaşatılacak, oluşan bu özgürlük ortamında herkes birbirinin hakkını koruyacaktır. 
* Halklar bu imkânları sunan Rusya devletine sahip çıkacaktır. Bu, Rusya’nın bütünlüğü içindir. 
* “Millet için Devlet” tezinin hayata geçmesi gerekir.
1-  Yüzde 20 nüfusa sahip Müslüman kesimin temsili her ortamda sağlanmalıdır.
2- İslami kesim temsilcilerinden oluşan devlete belki de direkt başkan Putin’e bağlı bir “İslam Danışmanları Kurulu” faaliyete başlamalıdır.
3- Ortodoks Rusya’nın İslam’a yakınlaşması, İslamlaşması manasında değil; İslam’ın kullanılması ile doğan Batı tehdidini önlemek içindir. Bu Rusya’nın parçalanmasını engelleyecektir. İslam’a yakınlaşma, Rusya’yı İslam âlemine lider yapacaktır.
5- a) Bütün insanlar eşittir,
    b) Her Rus vatandaşı diğerinin kardeşidir,
    c) Diğeri ile eşit haklara sahiptir.
Kısaca, Rusya barındırdığı nüfusa can, mal emniyetini, din, vicdan hürriyetini sunacak, her türlü ideolojinin, inancın birbirine zarar vermeden yaşadığı bir ülke olmalıdır.
O zaman Rusya, halkının oyunlarla devletine karşı ayaklanmasından endişe etmez. Çünkü böyle bir birliktelikte her etnik kimlik, kendine haklar sunan ve koruyan devletine sahip çıkar.

Rus üst kimliği birleştirici olacaktır

Rusya Federasyonunun asıl yapması gereken Müslüman veya diğer inanca sahip herkesi Rus üst kimliği ile birleştirmektir. Bu, Rusya Federasyonunun devamı için şarttır. Bunu gerçekleştirebilmek için, Milli Ekonomi Modeli’nin temel kurallarından olan;
1- Kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar sınırlı hakikatini devlet iradesi olarak kabul etmelidir.
2- Adil paylaşım halk tabanına yayılmalıdır.
3- Farklı inançları barındıran Rusya’da, inançlar üzerine kurulu ayrımcılıktan uzak; Milli Ekonomi Modeli’nin ve onun uygulaması Milli Devlet-Sosyal Devlet’in var olduğu bir devlet düzeni hayata geçirilmelidir..
4- Can, mal, namus emniyeti, din ve vicdan hürriyeti herkese tanınmalıdır.
5- Anayasal haklar olarak anayasada yer alan hürriyetlerin uygulanmasında pratikte var olan ve halkı rahatsız eden uygulamalar bir an evvel değiştirilmelidir. Eğer Rusya, Rus kimliğini ve herkesi kuşatmayı devlet garantisinde başarabilirse, küresel güçlere karşı gerçek bir kalkana bürünecektir. Rus üst kimliğinde toplanacak Rus halkına ‘vatandaşlık maaşı’ verilmelidir.
MEM’de yer alan sosyal devlet projeleri ile halklar devlete sahip çıkar hale getirilmelidir.
Böylece ABD ve emperyalist Batı ülkelerinin, Rusya vatandaşlarını para ile avlayarak kendi devletine karşı kışkırtıp oyuna gelmelerini önleyecektir. Sosyal devlet projelerinin ve vatandaşlık maaşının nasıl karşılanacağı Milli Ekonomi Modeli’nde izah edilmiştir.

Sosyal Tez hayata geçti

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Duma’nın ısrarlı takibi sonucunda Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘Sosyal Tezi’ Rusya’da hayata geçti. Bunun sonucunda Suriye meselesi başta olmak üzere Rusya, global gelişmelerde dünyanın eksenine oturdu. Rusya, bunu yaparken ‘Sosyal Tez’de vurgulandığı gibi ‘insan halkları, özgürlükler ve demokrasi’den ayrılmadı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.