20 Haziran 2014 Cuma 00:08
Dünyaya yön veren tez
YENİ MESAJ / BURSA

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi partisinin Bursa’da gerçekleştirilen Başkanlık Divanı toplantısına katıldı. İstanbul’da BTP ile Rusya arasında yapılan işbirliği protokolünü değerlendiren Dr. Terzi önce Prof. Dr. Haydar Baş’ın 27 Şubat 2013’te Rusya parlamentosu Duma Milli Ekonomi Modeli’ni anlatmasına dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı: “Hatırlayacaksınız 27 Şubat 2013 tarihinde Genel Başkanımızı buraya Milli Ekonomi Modeli’ni, Sosyal Devlet projelerini anlatması için davet etmişlerdi. Rusya Duma’sı Rusya’nın en üst meclis organıdır, kanunların görüşüldüğü ve yapıldığı yerdir. Genel Başkanımızın Duma’daki sunumunu izleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başdanışmanı Prof. Dr. Andrei Korotkov vasıtasıyla bir mesaj göndermişti.  Putin, mesajında oturumu takip ettiğini söyledi ve Rusya’nın Milli Ekonomi Modeli’ne olan ihtiyacının, sosyal refahın sağlanması, gelirin eşit dağıtılması ve sosyal barışın sağlanması anlamında gerekli olduğunu vurgulayarak Genel Başkanımızın Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayacağını deklare etti.”

Nisan yağmuru gibi

Duma hatırlatmasından sonra sözü BTP ile Rusya arasında imzalanan işbirliği protokolüne getiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Terzi şu ifadeleri kullandı:  “İşbirliği Protokolü İstanbul’da Rusya Devleti’nin İstanbul Başkonsolosu’nun da bizzat iştirak ettiği bir devlet töreni halinde icra edilmiştir. Tabii Nisan yağmurları her yeri yeşertir ama aynı Nisan yağmuru yılanın gözüne düştüğü zaman onu kör eder. Bu büyük hadiseyi görmezden gelen körler, duymazdan gelen sağırlar var ama artık güneş dünyaya farklı bir şekilde doğuyor. Bu güneş onlar istese de doğacak istemese de doğacak.”

Rusya devleti işin merkezinde

İmza töreninde Rus Parlamenterlerin Prof. Dr. Haydar Baş’a devlet nişanı takdim etmesine de özel bir vurgu yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, “Duma heyeti Genel Başkanımıza devlet başkanlarına verdikleri devlet nişanını takdim etti. Bu Rusya Federasyonunun işin tam merkezinde olduğunu gösteren hadiselerden biridir. Rusya, Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ı devlet nişanı ile onurlandırmıştır. Bu büyük bir olaydır” diye konuştu.

Haydar Baş’ın tezi dünyaya yön veriyor

Dünyada merkezde Milli Ekonomi Modeli’nin olduğu yeni bir düzen kurulduğunu da ifade eden Terzi şu dikkat çekici ifadeleri kullandı: “Bunu Rus milletvekillerinin sözlerinden de anlıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözünü ne kadar önemsediklerini ortaya koydular. Genel Başkanımız da bu sözle konuşmasına başladı ve ‘Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) ‘Müslüman, bütün insanların elinden, dilinden emin olduğu, güvende olduğu ve yararlandığı kişidir” şeklindeki mübarek sözünün bir yansımasıdır’ dedi. Şimdi bu müthiş bir tanımlama, hem siyaseten hem de medeniyet anlamında dört dörtlük bir tanımlama. İşte Rusya artık Müslüman dendiği zaman gözlerine baktığı, elini tuttuğu ve tezinden yararlandığı müşahhas bir örneği görüyor. Yani mücerret, soyut bir kavramla karşı karşıya değil. Çünkü Haydar Baş Bey, bir Müslüman Türk vakarıyla olması gerekeni medeniyet bazında, insanlık bazında ve çözüm bazında sunuyor. Bu alıcı noktada Rusya kârlı çıktı, nasiplendi ve bu vesile ile dünyada büyük bir değişim oluyor. Bütün bunları tetikleyen, peş peşe etkileyen Prof. Dr. Haydar Baş’ın kendisidir, tezidir, düşüncesidir ve imanıdır. Yeri gelmişken şu cümleyi de tekrar edelim; Haydar Baş Rusyacı, Rusçu olmadı, Rusya Haydar Baş hocacı oldu.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100