14 Ekim 2011 Cuma 00:00
Dünyayı değiştirecek 10 teknoloji trendi!
Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) baş fütüristi ve teknoloji uzmanı Dave Evans, önümüzdeki 10 yılda iş ve yaşam alışkanlıklarını değiştirecek 10 teknoloji trendini belirledi ~|~

RECEP BAHAR - İSTANBUL

Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) baş fütüristi ve teknoloji uzmanı Dave Evans, önümüzdeki 10 yılda teknolojini alacağı boyutları değerlendirdi. Evans'a göre, ağ teknolojilerinin her zamankinden daha önemli bir rol oynayacağı ve teknolojinin sağlık alanında üreteceği çözümlere tanık olacağımız bu on yıldaki en büyük paradigma değişikliğini ise internetten indirdiğimiz nesnelerin çıktısını üç boyutlu yazıcılarda aldığımızda yaşayacağız.

İşte önümüzdeki 10 yılı değiştirecek 10 trend: 
Trend 1: Şeylerin İnterneti
 ? 2008'de doğan 'Şeylerin İnterneti' (Internet of Things) insanlar dışında başka şeylerin de internete bağlanması olarak tanımlanıyor. Mesela evdeki klima... Cisco IBSG 2020'ye gelindiğinde internete bağlanan şeylerin sayısının 50 milyara ulaşacağını tahmin ediyor ve bu da dünyadaki her insan için altı cihazdan fazlası anlamına geliyor.
Trend 2: Zetta Seli Geliyor
? 2008'de yaklaşık 5 exabyte'lık veri üretilmişti. Bu, 1 milyar DVD'ye denk geliyor. Sadece üç yıl içinde üretilen bilgi miktarı 1.2 zettabyte'a ulaştı. Bu, dünyadaki her kişinin 100 yıl boyunca tweet atması ya da 1 saatlik bir TV programının 125 milyon yıl gösterilmesiyle eşit boyutta.
Trend 3: Bulutun Bilgeliği
? Giderek daha fazla veri buluta taşınıyor. 2020'ye gelindiğinde tüm verilerin üçte biri bulut üzerinde olacak veya bulut üzerinden geçecek. Küresel bulut hizmetleri gelirleri yılda yüzde 20 oranında artacak ve 2014'te inovasyon ve bulut bilişime yönelik BT harcamaları 1 trilyon dolara ulaşacak.
Trend 4: Yeni İnternet
? Dave Evans'ın kendi evini örnek alırsak, ağ bağlantı hızı, sadece Telnet bağlantısı kullanabildiği 1990'dan bu yana 170 bin katına çıktı. Önümüzdeki 10 yıl içinde Evans'ın evindeki ağ bağlantı hızı 3 milyon kat artacak.
Trend 5: Dünya Düzdür? Kullandığınız Teknoloji de Öyle
? İletişimin hızı, zenginliği ve erişimi (özellikle internet üzerinde) arttıkça insanlar daha hızlı gelişip evrilebilecek.
Trend 6: Gücün Gücü
? Nüfus artışı ve kentleşme nedeniyle önümüzdeki 20 yıl içinde her ay 1 milyon kişilik bir şehir kurulacak. Bu ve diğer pek çok trendin oluşturduğu talep, bitmekte olan fosil yakıt kaynaklarımıza ciddi bir yük oluşturuyor. İyi haber şu ki enerji sorunumuzu çözmenin yolu var. Sadece güneş enerjisi tüm enerji ihtiyacımızı karşılayabilir. Aslında günümüzün küresel enerji talebini karşılamak için her biri 9 bin hektarlık 25 solar santral kurulabilir. Her yıl 170 bin kilometre kare ormanlık alan yok edilirken bu çok da zor değil. Aynı hızda, solar çiftlik inşaatı sadece üç yılda tamamlanabilir.
Trend 7: Her Şey İnsan İçin
? Her zaman teknolojiye ayak uydurduk. Gelecekte teknoloji bize ayak uyduracak. Nihai entegrasyon, omurilik hasarlı insanların normal yaşam sürmesine olanak tanıyacak beyin - bilgisayar arayüzleri olabilir. 
Trend 8: Yeni Boyut
? Fizikselden sanala doğru mantıksal bir ilerleme var. Örneğin yakın geçmişte kitap, CD ve DVD satın alıyorduk. Artık bu tür şeyleri internetten indiriyoruz.
Trend 9: Başka Bir Soy Ağacı
? Teknolojik gelişmeler sanal varlıkların geliştirilmesine olanak tanıyor. Şu anda animasyon karakterler konuşmayı algılıyor, metni konuşmaya dönüştürebiliyor ve eski deneyimlerini hatırlayabiliyor.
Trend 10: İnsan? Hep Daha İyiye
? Ekim 2009-İtalyan ve İsviçreli bilim adamları hissedebilen ilk yapay eli geliştirdi. Mart 2010-Retina implantı ile görme engelli hastalara görme yetisi kazandırıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100