Imam hatipli giremez" /> Imam hatipli giremez" /> Imam hatipli giremez" /> Imam hatipli giremez">
03 Haziran 2004 Perşembe 00:00
Dur! Imam hatipli giremez

Başta imam?hatip lisesi mezunları olmak üzere meslek lisesi mezunlarına yapılan ayrımcılık ABD'de bir zamanlar uygulanan 'ırk ayrımı' boyutlarına ulaştı. Son olarak Anayasa Mahkemesi, meslek liselilere polis meslek yüksekokulları ile polis akademisine gitme yolunu kapattı

Anayasa Mahkemesi, polis meslek yüksekokulları ile polis akademisine, "genel lise, erkek ve kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından" öğrenci alınmasını öngören yasal düzenlemenin iptal talebini reddetti.

Kapatılan FP, 4652 sayılı "Polis Yüksek Öğretim Kanunu"nun 10. maddesinin ikinci ve 15. maddesinin birinci fıkralarında yer alan ''...genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim ve ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından..." ibaresinin iptali istemiyle dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi, istemi 12 Şubat 2004'te oyçokluğu ile reddetmişti.~|~

Sallama gerekçe

Gerekçede ilginç siyasi yorumlar yapılarak, "Yasa önünde eşitlik ilkesinin hukuksal durumları aynı olanlar için söz konusu olduğu" öne sürüldü. Kararda, bu okullara ''...genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim ve ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından..." öğrenci alınmasının emniyet hizmetlerinin gereksinimlerine daha uygun olduğunun düşünüldüğü kaydedildi.

Başkan Bumin karşı çıktı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç ve üye Sacit Adalı bu karara katılmadı.

Bumin, Kılıç ve Adalı karşı oy yazılarında, Anayasa'da öngörülmeyen bir konunun düzenlenmesinin yasama organının takdirine bırakıldığı, ancak bu yetkinin, mutlak olmayıp Anayasa'nın temel ilkeleri yanında üstün hukukun genel ilkeleri ile de sınırlandırıldığı kaydedildi.

Ayrımcılık yapılıyor

Karşı oy yazısında, şu görüşlere yer verildi: "Yasa koyucu iptali istenen kurallarla genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı mesleki eğitime dayalı ortaöğretim mezunlarının polis yükseköğretimine girmelerini uygun görmüş, aynı şekilde meslek eğitimine dayalı program uygulayan endüstri, kimya, yapı, iletişim, spor, mahalli idareler, imam hatip ve meteoroloji gibi meslek eğitimi veren lise mezunlarını bu imkandan yoksun bırakmıştır. Aynı konumda olan bir bölüm meslek lisesi mezunlarına bir imtiyaz ve ayrıcalık tanınırken, bir bölümüne bu imkanın tanınmaması eşitlik ilkesine aykırıdır. Aynı konumdaki meslek liseleri arasında böyle bir ayrıma gidilmesini haklı kılacak bir neden ortaya konulamamıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.