06 Temmuz 2002 Cumartesi 00:00
Ecevit'in hasta hakları var!
Başbakan Bülent Ecevit'in hastalığı ilgili olarak birçok spekülasyon yapılırken, Türkiye'nin de benimsediği Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesi, "hastanın sağlık durumu, tıbbi durumu, tanısı, tedavisi hakkındaki ve kişiye özel tüm diğer bilgilerin ölümden sonra bile gizli olarak korunmasını" öngörüyor

Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesi Amsterdam'da toplanan tıp zirvesi sonunda 1994 yılında yayınlandı ve dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından benimsendi.Bildirgede 7 ana madde yer alıyor. "Onay" başlıklı 3'üncü bölümde "Hasta tıbbi girişimi reddetme veya durdurma hakkına sahiptir. Reddedilen veya durdurulan tıbbi girişimin getireceği sonuçlar hastaya dikkatli bir şekilde açıklanmalıdır" hükmü yeralıyor.

Satı Hemşire meselesi

Hasta Hakları Bildirgesinde, "Satı Hemşire"nin Ecevitler'in evine alınmayıp Or?an sitesinde nöbetçi kulübesinde ya da basın çadırında beklemesi konusunu dolaylı olarak ilgilendiren şu hüküm de "Onay" ana maddesinde yeralıyor: "Hastanı~|~n iradesini beyan etmesinin mümkün olmadığı ve acilen tıbbi girişim yapılması gereken durumlarda, daha önceden bu girişimi reddettiğini gösteren bir açıklaması yoksa, hastanın onayı olduğu varsayılarak girişim yapılabilir."

Hakkına saygı gösterilmezse, mahkemeye gidebilir

Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesi'nde yeralan diğer hükümlerden bazıları da şöyle:

* Herkes kendi yaşamını belirleme hakkına sahiptir.

* Kadın veya erkek herkesin özel yaşamına saygı gösterilmelidir.

* Hastaların, bakım ve tedavileri süresince arkadaşları, akrabaları ve aileleri tarafından desteklenme ve her zaman manevi destek ve yol gösterilme hakları vardır.

* Hastalara, yaşamlarının son döneminde insanca bakılma hakkı olmalıdır.

* Bu hakların kullanılması ayrım olmaksızın sağlanmalıdır.

* Bu hakların uygulanmasında, hastalar yalnızca insan hakları belgeleri ile uyumlu sınırlılıkların ve yasa ile belirlenen prosedürlerin hükmü altındadır.

* Hastalar haklarına saygı gösterilmediğini hissettiklerinde, şikayet için başvuru imkanına sahip olmalıdır.

* Mahkemelere başvurmanın yanı sıra, diğer düzeylerde başvuruda bulunma, hakemlik isteme ile ilgili bağımsız mekanizmalar bulunmalıdır. Bu mekanizmalar şikayet prosedürleri ile ilgili bilgi edinmeyi, bağımsız kişilere ulaşabilmeyi ve hastanın en uygun nasıl hareket edeceği konusunda danışmada bulunma imkanları sağlamalıdır. Bu mekanizmalar bunların ötesinde hasta adına savunma ve yardım imkanlarını gerekirse sağlamalıdır. Hastaların şikayetlerinin değerlendirilmesine ve sonuç hakkında bilgilendirmeye hakkı vardır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.