27 Mart 2014 Perşembe 00:08
Ecnebi iradesi değil millet iradesi esastır

RECEP BAHAR / OF-TRABZON

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kendisinin ecnebi güçlerin ‘kaldıramayacağı’ kadar ağır bir adam olduğunu söyledi. Yeni Mesaj Gazetesi tarafından Trabzon’un Of İlçesi’nde düzenlenen Milli Kahramanlarımızı Anma ve Ehl-i Beyt Programı’nda konuşan Prof. Dr. Baş, geliştirdiği ekonomi sistemi, partisinin projeleri ve gündemdeki gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyada 3. ekonomi tezinin sahibi olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, “Bugün dünya kabul etse de, etmese de Haydar Hoca’nın ekonomi modeline gelmeye mecburdur çünkü dünya tıkandı. Önünü açması mümkün değil. Komünizmi uyguladı. 1917 yılında komünizm Rusya’da kendisine vatan buldu, bu ancak 1991 yılına kadar devam etti. 1991 yılında komünist dünya artık yeni bir rejim arama peşine düştü. Mevcut olan liberal-kapitalizmi uygulamaya karar verdi ama uygulamasında zorluklar çekti. Faydasını göremedi, akabinde yeni bir sistem ortaya koyabilmek veya yeni bir sistem bulabilmek gayretine girdiler” ifadelerini kullandı.

Rusya MEM’i uygulamaya nasıl başladı?

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli sistemini arzettiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Bu sistemi daha önce geliştirmeme rağmen kamuoyuna deklare etmemiştim. 2005’te Avrupa’dan, ABD’den, Uzakdoğu’dan, Türk dünyasından ve Rusya’dan gelen 70 ilim adamıyla biz bu tezi tartıştık. O günün şartlarında Rusya’dan gelen 5 iktisat profesörü vardı. Dünyanın bir numaralı iktisat matematikçisi Prof. Dr. Lebedev ile iki numaralısı Prof. Dr. Gavrilets de onlar arasındaydı. Prof. Dr. Minin ile beraber bu üç kişi Putin’in danışmanıdır. Bu 5 profesör geldiler, bizim tezi didik didik ettiler. Baştan başladılar sona, sondan başladılar başa hakikaten bir tek noksan nokta dahi bulamadılar. Kendi dünyalarında aradıklarını buldular. Prof. Dr. Minin ile İstanbul’da bir araya gelmiştik, bana dedi ki: Hocam sen çok yoruluyorsun. Devamlı koşuyorsun. Koşmanda fayda var ama inan ki dünya bitip tükendi. Komünizmi biz bitirdik, kapitalizmi yaşamaya başladık. Gördük ki kapitalizmden de bir şey olmaz. Yorulmana gerek yok, bütün dünya tıpış tıpış senin ayağına gelecek. Ben bunu iltifat kabul ettim, teşekkür ettim. Öyle büyük bir ifade kullanıyor ki, komünizm gitti ama kapitalizmin gideceğine ilmen inanıyorum ama duygularım inkâr ediyor. Koskoca ABD’nin sahip olduğu sistem... Minin, ‘Tekrar ediyorum. Dünya tıpış tıpış ayağına gelecek ve önünüzde diz çekecektir’ dedi. Bir yıl sonra Rusya’da Liberal Demokrat Parti’nin iktisat danışmanı ve Rusya Parlamentosu (Duma) İktisat Komisyonu Başkanı olan Lisiçkin, Milli Ekonomi Modeli’ne sahip çıktı. Rusya’nın iktisadi konularını siyasette, ticaret ve ilim dünyasında tartışan komisyon var. Bunları topluyorlar, bir yıl içinde hangi sistemin uygulanacağına karar veriyorlar. Bizi dinledikten sonra Sayın Lisiçkin gidiyor, bu komisyona başkanlık yapıyor, bizden öğrendiklerini burada tekrar ediyor. Oylamaya sunuluyor. Oylamaya katılan bütün Rus ilim, siyaset ve ticaret adamları ‘bu sistem hayata geçsin’ diye oy veriyor. Bu oylama 2006’da gerçekleşiyor. Rusya o günden bu yana MEM’i uyguluyor. Rusya 27 Şubat 2013 itibariyle bu sistemin tamamını oybirliğiyle uygulayama karar verdi.”

Haydar Hoca’nın zaferi

Prof. Dr. Minin ile Gaziantep’te sabaha kadar ‘ABD çökecek mi, çökmeyecek mi’ tartışması içine girdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Baş, ordusu ve doları olmak üzere ABD’nin iki dayanağı olduğunu dile getirerek, ABD’nin çökmesi devletlerarası ticarette milli paraların devreye girmesi gerektiğini vurguladı. BTP Lideri, “Minin’in bu ifadeyi duymasından 10 gün sonra Rusya ile Çin milli paralarıyla ticaret yapmaya başladı. İşte bu Haydar Hoca’nın zaferidir. Ben bu işi biliyorum. Milli paralar devreye girdikten sonra ABD’niz dizleri çözülmeye başladı” dedi. Cebimizdeki paranın ABD’nin parasının tercümesi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Baş, “Var mısınız bunu Türk’ün parası haline getirmeye... Bunu nasıl yapacağız. Alnımızın teri yılsonunda kazandığımız paradır. Devlet olarak bizim geçen yıl 1.5 trilyon TL Gayri Safi Milli Hasılamız vardı. Peki, bu gelire karşı biz piyasaya bir kuruş sürdük mü? Hayır... ABD, ‘süremezsin’ diyor. Türkiye’de siyaseti hüküm noktasına getiren güçler, kamyon dolusu para getiriyorlar. Şayet onların denklemini bozmaya kalkarsan, kulağından tutup seni atarlar. Haydar  Hoca, ABD’ye niye gitmiyor? Milletim beni seçerse ben BAŞ olurum, seçmezse hiçbir şeyi kabul etmiyorum. Beni ecnebi seçme gücüne sahip değildir. Ben çok ağır bir adamım, beni ecnebi güçler kaldıramaz! Beni bu milletin imanı ayağa kaldırır.”

Vatandaş hesap sormalı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, bazılarının ‘Hocam seni bir salon insan dinliyor, onları 20 binler, 50 binler dinliyor’ dediğine işaret ederek şöyle devam etti: “Onlar kendilerini nasıl dinletiyor? Bir kişi miting meydanına 100 liraya geliyor. Şimdi borsa arttı, 300 lira oldu. Peki, sen bu parayı nereden veriyorsun? Kimin parasını veriyorsun. Trabzon’da miting var, Bayburt’ta, Erzincan’dan, Gümüşhane’den, Erzurum’dan adam taşıyorsun. Bu Trabzon’un mitingi değil mi? Bunlar burada ne arıyor? Ben de böyle mitingler yapabilirim. 60-70 milyon lira harcadığım zaman, devleti ele geçirdiğimde çalmayacak mıyım? Vatandaşlar o kadar insanı oraya toplayanlara ‘nereden alıyorsun bunu’ diye niye hesap sormuyor? Ondan sonra ayakkabı kutularından para çıkıyor. Elbette çıkar. Ben yapar mıyım? Allah korusun ama vallahi gücüm var. Onlar gibi ben de en az 50 tane miting yaparım. Ama ben bunun karşılığını almadan yaparsam; çocuklarımın, aile efradımın rızkını size yedirmiş olurum. Allah bunun hesabını sormayacak mı? Ben isteseydim şu Of’a 20 bin insan getirirdim ama mesele mi bu? Hangi çözümün var, bana onu söyle. Şayet böyle gözümüzü kapatıp, kulağımızı tıkarsak, Allah’ın ilk hesaba çekeceği insanlar onlar, daha sonra sizsiniz. Eğer ben bu işi bilmeyen birisi olsaydım, tamam... Ama Ruslar beni  

Duma’da tam 5 saat dinledi. Onlar Duma’ya gidebilir mi? O Meclis’te bir ben, bir de Çin Devlet Başkanı konuşma yaptı. Ben ve Çin Devlet Başkanı’nın girdiği kapı aynı... Onlar gitse, kapıdan kovulur. Hangi değerlerinden dolayı koysunlar ki? Başbakan Erdoğan Putin’e diyor ki, ‘Bizi  Şanghay Beşlisine alın da, AB belasından kurtarın’. Sen Putin’e gitmeyeceksin, Haydar Hoca’ya geleceksin. Ben dünyaya öyle bir model getirdim ki, bütün insanlık kurtuluş yoluna girdi. İnsanlığın karnı doyacak, sırtı giyecek. Ama ben bu sistemi ne Rusya, ne Avrupa, ne Afrika, ne Uzakdoğu için yazdım. Ben bu sistemi Türk milleti için kaleme aldım. Reva mıdır ki onlar Haydar Hoca’yı baş tacı yapsın, siz de ayağınızın altına kül yapın! Allah bunun hesabını sormaz mı?”

Of bambaşka olacak

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş,  BTP Of Belediye Başkan Adayı recep Şahin’in hat sanatı alanından 5 tane dünya birinciliği olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Şimdi var mısınız Of’ta Recep Şahin’i başkan seçmeye. Onun arkasında plan, program ve proje sahibi dağ gibi Haydar Hocası var. Of’a 24 saat kazanın kaynayacağı aşhaneler, yaşlılarımız için huzurevleri, şehre inenlere ya da gelenlere misafirhaneler, dinlenme mekânları yapacağız. Of’a tertemiz su getireceğiz. Teleferik projemiz var. Recep Şahin’in birinci projesi Kelime-i Tevhid Anıtı...”

Dost gördüğün adam düşmanın çıktı!

Karadeniz’de tütünün, fındığın ve çayın bittiğini dile getiren Prof. Dr. Baş, “Hiçbir şey kalmadı. Bir de geliyor insanları meydanlara topluyor. Ne hizmeti getirdin de, bir de insanları meydanlara topluyorsun? Ben fındık borsasını Trabzon’a getireceğimi söylemiştim. Önümüzü kesmek için ne hilelere başvuruyorlar. Ellerinden gelse cesedimizi yola serecekler. Allah sana müsaade eder mi? Aç bırakacakmış... Rızık Allah’tan. Oyun oynarsın ama Allah da sana öyle bir bela verir ki, dost olarak bugüne kadar gördüğün adam koynundan düşman olarak çıkar. Şimdi miting meydanlarında bağırıp duruyor. Niye düşman çıktı çünkü mazlumun ahını aldın” diye konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.