09 Mart 2004 Salı 00:00
Egemenliği devralmaya geldiler

AB'nin ağır topları dün Ankara'ya toplu ve tarihi bir çıkarma yaptı. Gündemdeki temel konu, Türkiye'nin egemenliğinin bir bölümününün AB kurumlarına devriydi

Dün Ankara'nın Avrupa Birliği'nden gelen önemli ziyaretçileri vardı. AB Dönem Başkanı İrlanda'nın Dışişleri Bakanı Brian Cowen, sonraki dönem başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Ben Bot, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen'den oluşan AB Troykası, önce Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ardından da akşam saatlerinde Başbakan Erdoğan'la görüştü. Öte yandan, AB Konseyi'ni temsilen Konsey Genel Sekreteri ve Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da Ankara'daki toplantılara katıldı ve kritik temaslara katıldı. Temasların ana eksenini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yapılacak "çok önemli" değşiklikler oluşturdu.
Sıra egemenlik

paylaşımında
Avrupa Birliği'ne gi~|~rmek için yerine getirilmesi zorunlu olan ev ödevlerinden birini de "egemenliğin devri" meselesi oluşturuyor. Meclis'te Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olan hükümet, bu alanda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasanun AB müktesabatına uymadığına işaret ederek, Türkiye'yi denetimden çıkaran Avrupa Konseyi'nin 'Anayasa' vurgusuna dikkati çekti.

Çiçek, bütün bu gerekçelerle, AB ile ilgili bürokratların hazırlayıp iktidara sunduğu Anayasa değişikliği paketiyle "Yarın onlar demeden, biz ne gerekiyorsa yapalım; ama hep birlikte yapalım" görüşünü seslendiriyor.

Değişiklik paketinde neler var?

* Anayasa'nın 10'uncu maddesine, ''Devlet, kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olmasını fiili olarak gerçekleştirmek için hukuki ve idari düzenlemeler dahil, gereken tüm önlemleri alır'' cümlesi eklenerek kadın erkek eşitliği Anayasa hükmü yapılıyor.

Böylece, AB'deki bazı çevrelerde oluşan 'Müslüman toplumlarda kadın erkek eşitliği sağlanamaz' şeklindeki kanının silinmesi hedefleniyor.

* Mevzuattan ölüm cezasını tamamen silmek amacıyla, Anayasa'nın 15, 17, 38 ve 87'inci maddelerinde ölüm cezasına atıf yapan bölümler kaldırılıyor.

Anlaşmalar Anayasadan üstün

* Paketin can damarı, önceki hükümetin Meclis'ten son anda geri çevirdiği uluslararası anlaşmalarla ilgili 90'ıncı maddedeki değişiklikte atıyor. "Uluslararası anlaşmalar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurulamaz" ibaresiyle biten madde, "Anayasa ile çatışması halinde uluslararası anlaşma esas alınır" şekline getiriliyor. Bu ibare, Türkiye'nin egemenliğini AB ile paylaşmayı kabul ettiğini, bunu anayasasına da koyarak somutlaştırdığını teyit edecek.

* Paket, YÖK'ten Genelkurmay temsilcisinin çıkarılması, DGM'lerin kaldırılması, Silahlı Kuvvetlerin Sayıştay denetimine girmesi için gereken düzenlemeleri de içeriyor.

Bu madde değiştirilecek

Avrupa Birliği'ne uyum bağlamında Anayasanın egemenlik konusunu düzenleyen 6. madde de değişecek. Anayasanın 6. maddesi şöyle: "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse, veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137