16 Şubat 2005 Çarşamba 00:00
Egemenlik AB'ye
AKP Hükümeti, Anayasa'mızın temel ilkelerinden olan "Egemenlik milletindir" ilkesini değiştirerek, yerine "Egemenlik AB'nindir" prensibini getirmeye hazırlanıyor.

-Bakan Cemil Çiçek açıkladı

AKP Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Anayasası'nın omurgasını teşkil eden maddelerinden biri olan "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesinin yerine, "Egemenlik AB'nindir" prensibini yerleştirmeye hazırlanıyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "özellikle yetki devri açısından Türkiye'nin AB'ye katılıma hazır hale gelebilmesi için" başta "egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu" güvence altına alan 6'ncı ve "yasama, yürütme, yargının" yetkilerini düzenleyen 7, 8 ve 9'ncu maddeleri olmak üzere 10 maddesinin değiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

-Türkiye'yi AB yönetecek

Adalet Bakanı Çiçek'in sözünü ettiği Anayasa maddeleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturuyor. Anayasamızın 6. maddesi 'Egemenlik' kavramını düzenliyor. Bu maddeye göre, "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz." Bu madde değiştirilerek, AB kurumlarının Türkiye'yi idare etmesinin önü açılıyor.

-Topuz AB'nin eline veriliyor

Anayasamızın 7. maddesinde yapılacak değişiklikle yasama yetkisinin bir bölümü TBMM'den alınıp, AB kurumlarına devrediliyor. 8. maddede yer alan "Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir" ilkesi de değiştirilerek, bundan böyle Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu yetkili kılınacak. 9. maddedeki yargı yetkisi de Avrupa Adalet Divanı'na devredilecek. ~|~ AKP Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Anayasası'nın omurgasını teşkil eden maddelerinden biri olan "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesinin yerine, "Egemenlik AB'nindir" prensibini yerleştirmeye hazırlanıyor.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "özellikle yetki devri açısından Türkiye'nin AB'ye katılıma hazır hale gelebilmesi için" başta "egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu" güvence altına alan 6'ncı ve "yasama, yürütme, yargının" yetkilerini düzenleyen 7, 8 ve 9'ncu maddeleri olmak üzere 10 maddesinin değiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

AB Anayasası'na imza attık

Roma'da 29 Ekim 2004'te 25 AB üyesi tarafından imzalanan Avrupa İçin bir Anayasa Oluşturan Antlaşmanın Nihai Senet Bölümüne "gözlemci" sıfatıyla Türkiye'nin de imza koyduğunu anımsatan Çiçek, AB Anayasası'nın nasıl yürürlüğe gireceğinin 447'nci maddesinde açıklandığını belirtti.

Buna göre AB Anayasası'nın, tüm AB ülkelerinin onay belgelerini emanet etmeleri koşuluyla 1 Kasım 2006'da yürürlüğe gireceğini anlatan Çiçek, bu koşul gerçekleşmezse, bu adımı atmak üzere en son adımı atan üye ülkenin onay belgesini verdiği tarihi izleyen ikinci ayın ilk gününde yürürlüğe gireceğini belirterek, "Dolayısıyla AB Anayasası henüz yürürlükte değil" dedi.

O madde de

değişecek

Türkiye'nin AB'ye katılıma hazır hale gelebilmesi için ya Anayasa'nın 10 maddesinin değiştirileceği ya da torba bir maddenin Anayasa'ya eklenerek gerekli değişikliklerin yapılacağını anlatan Çiçek, aralarında "Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu" güvence altına alan 6'ncı maddenin de bulunduğu, değişiklikleri şöyle açıkladı:

"AB'ye katılım aşamasında, bir aday ülke olarak ülkemizin katılıma hazır hale getirilmesi için, özellikle yetki devri açısından; ya kazuistik yöntemle Anayasamızın 6, 7, 8, ve 9'ncu maddelerinde değişiklik cihetine gidilmesi ya da torba madde ile yetki devrine imkan sağlayan tek bir düzenlemenin Anayasa eklenmesi lüzumu ve yine bu paralelde Anayasamızın 16, 67, 74 ve 138'nci maddeleriyle, 90'ncı maddesinin beşinci fıkrası ve 38'nci maddesinin son fıkrası gibi maddelerinde değişiklik yapılması lüzumu ile genel olarak 1982 Anayasamızın değiştirilmesi ihtiyacının birbirini karıştırılmaması gerektiği düşünülmektedir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137