13 Eylül 2005 Salı 00:00
Eğitim de IMF kıskacında
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, devletin en temel görevlerinden olan eğitim ve öğretimin bile IMF kıskacında olduğunu belirtti ~|~

Gizli manda yönetimi
BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP iktidarı ile Türk devletinin bütün fonksiyon ve hizmetlerinin IMF'ye ihale edildiğine dikkat çekerek, devlette gizli bir manda yönetiminin hükümran olduğunu söyledi. BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, "13 milyonu aşkın ilköğretim ve lise eğitiminde, müfredat değişikliği sebebiyle yaşanan keşmekeş bir yana, hükümet öğretmenine maaş verecek durumda değil" dedi.
Neden geçici öğretmen?
2005?2006 öğretim yılında 20 bin geçici öğretmen istihdam edileceğini hatırlatan Koç, şunları kaydetti: "Niye geçici öğretmen? IMF'ye, yeni memur alınmayacağı sözü verilmiş de ondan. Öğretmen ihtiyacı yoksa, niye geçici tayin yapıyorsunuz? Hayır, bu kadar öğretmen ihtiyacı varsa, ki var; o halde kimin aklıyla ve hangi sebepten dolayı, 20 bin civarındaki bu öğretmenleri geçici olarak istihdam ederek mağdur ediyorsunuz?"

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP iktidarı ile Türk devletinin bütün fonksiyon ve hizmetlerinin IMF'ye ihale edildiğine dikkat çekerek, devlette gizli bir manda yönetiminin hükümran olduğunu söyledi. BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, "13 milyonu aşkın ilköğretim ve lise eğitiminde, müfredat değişikliği sebebiyle yaşanan keşmekeş bir yana, hükümet öğretmenine maaş verecek durumda değil. 2005?2006 öğretim yılında 20 bin geçici öğretmen istihdam edilecek. Niye geçici öğretmen? IMF'ye, yeni memur alınmayacağı sözü verilmiş de ondan. Öğretmen ihtiyacı yoksa, niye geçici tayin yapıyorsunuz? Hayır, bu kadar öğretmen ihtiyacı varsa, ki var; o halde kimin aklıyla ve hangi sebepten dolayı, 20 bin civarındaki bu öğretmenleri geçici olarak istihdam ederek mağdur ediyorsunuz, kadrosuzluğu mahkum ediyorsunuz? Niye? IMF'ye memur azaltma sözü vermişsiniz de ondan. Bu politika, milletin istikbali olan gençlerimize ve devletin en ciddi görevlerinden olan eğitim ve öğretime IMF'nin musallat olması demektir. Bu mandacı anlayışla devlet idare edilmez" şeklinde konuştu.
AKP'nin ufku karardı
Eğitim ve öğretimin bilimsel fonksiyonunun yanında milletimizin değerlerinin yeni nesillere aktarılması ve milli bir kimliğin oluşturulmasının şart olduğunu belirten BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "AKP hükümeti, dünya üzerinde yarışan medeniyetler arasında kendi kimlik ve medeniyetimizden öylesine uzaklaştı ki, eğitimde ne ufuk, ne ideal, ne milli kimlik hedefi kaldı. Hükümet, apar topar oluşturulmuş yeni müfredatın fotokopileriyle boğuşuyor, vatandaşı boğuşturuyor. AKP hükümeti, yedi kocalı Hürmüz gibi AB ülkeleri ve ABD arasında mekik dokumaktan ülke meselelerine ve şahsiyetli politikalara vakit ayıramadığı gibi, Türk milletinin de Batı medeniyeti karşısında kendi değerlerinden ve medeniyetinden koparak teslimiyetçi ve mandacı olmasını arzulamaktadır. AB ve ABD'nin istekleri istikametinde müfredatta yapılan ipe?sapa gelmez değişiklikler, bu manda anlayışının neticesidir. Bu anlayışın, milletimize hayır getirmesi mümkün değildir" dedi.
IMF aklı ile buraya kadar
BTP'nin isteyen her lise mezunu gencimizi sınavsız olarak üniversiteye alma projesinin hayata geçirilmesinin şart olduğunu ve uygulanan ÖSS sınav sisteminin ise adil olmadığını, dolayısıyla derhal kaldırılması gerektiğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Tüm lise mezunlarımızı üniversitede okutmak için fiziki şartlar da mevcuttur, akademik şartlar da... Ancak bunu yapmak için Bağımsız Türkiye aklı lazım. IMF'den alma akılla bu iş olmaz. IMF'den alma akılla, güya yoksul öğrencilere sadaka verir gibi ancak 20 YTL verebilirsiniz. Bir zamanların insanlığa ilim ve adalet dağıtan Türk milletinin torunlarına 20 YTL'lik sadakayı reva gören AKP, maalesef bununla övünüyor. IMF'den akıl alan AKP'nin bundan gayri yapabileceği hiçbirşey yoktur" dedi.
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, "Sayın Bakan'a, Başbakan'a soruyorum; lise mezunu bir genç, şayet üniversiteye gidemeyecek ise, ne diye liseyi okutuyorsunuz? Lise sonrasında kendisine iş?aş mı buluyorsunuz? Hayır. Bunlar, her yıl 1.5 milyon genç nüfusun işsizler ordusuna katıldığının hesabını yapmıyorlar. Yapamıyorlar. IMF'den aldıkları akılları yetmiyor. Bu işsizler ordusunun baskılanan enerjisi, yarın bir biçimde açığa çıkarsa, bu sosyal patlamanın önüne nasıl geçeceksiniz? AKP, maalesef her alanda ülkeyi keşmekeşe sürüklüyor. Milletimiz, kartelin pembe bombardımanı arasında el yordamı ile de olsa, bütün bu olan bitenlerin farkına varmıştır ve artık aynen önceki IMF'ci koalisyonda olduğu gibi, AKP'den kurtulmadıkça günyüzü görmeyeceğini farke tmiştir. AKP de bu milli kanaate saygı duyarak koltuğu, çözümü olan ehil ellere bırakmalıdır" şeklinde konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.