23 Temmuz 2010 Cuma 00:00
EĞİTİM SİL BASTANMilli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim ve ortaöğretimde haftalık ders saatlerini yeniden düzenledi. İlköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda haftalık zorunlu ders saati sayısı toplamı 25; 4. ve 5. sınıflarda ise 26 ders saatine indirildi. Liselerdeki 'alan' uygulaması da sona erdi 

~|~

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar, akademik çevreler ve alandan gelen geri bildirimler ile 15?16 Mart 2010 tarihinde konuyla ilgili yapılan çalıştay sonucunda, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin zorunlu ders yükünü hafifletmek, öğrencilere okulu daha çok sevdirmek, istek ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler yapmalarına ve ders seçmelerine imkan vermek amacıyla İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri'ni yeniden düzenledi.
İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi, gelecek eğitim ? öğretim yılı olan 2010?2011 öğretim yılından itibaren uygulanacak. Yeni hazırlanan İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi'ne göre, ilköğretim okullarının, haftalık zorunlu ders saati sayısı toplamı 1., 2. ve 3. sınıflarda 25'e, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda ise 26 ders saatine indirildi. Buna ilave olarak ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda 5, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında 4 ders saati 'Serbest Etkinlikler' yapılacak. İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıflarda ise seçmeli ders saati sayısı ile birlikte haftalık ders saati sayısı toplamı 30 olacak.

Ders saatleri kırpıldı

Düzenlemeyle haftalık ders saati sayısı ilköğretim 1?3. sınıf Türkçe derslerinde 12'den 11'e, 1?3. sınıf Hayat Bilgisi derslerinde 5'ten 4'e, 4?5. sınıf Fen ve Teknoloji derslerinde 4'den 3'e, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 3'den 2'ye indirildi. İlköğretim 6?8. sınıf Beden Eğitimi dersleri ise 1'den 2'ye çıkarıldı. Öğretim programı hazırlanmakta olan "Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi" dersi 2010?2011 öğretim yılında ilköğretim 8. sınıfta "seçmeli", 2011?2012 öğretim yılından itibaren de aynı sınıfta "zorunlu" ders olarak okutulacak.

Alanlar kalkıyor

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan "Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri" ise 2010?2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak. Yeni hazırlanan "Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri" ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.
Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan "Fen Bilimleri", "Sosyal Bilimler", "Türkçe? Matematik" ve "Yabancı Dil" alanları kaldırıldı. Ders grupları, "ortak dersler" ve "seçmeli dersler" olarak belirlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137