14 Şubat 2014 Cuma 00:03
Eğitimde son sıradayız

RECEP BAHAR / İSTANBUL

Türk Eğitim Derneğinin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanan ve Türkiye eğitim sistemini makro düzeyde genel bir bakış açısıyla değerlendirmek isteyen araştırmacılar ve eğitimle ilgilenenler için bir kaynak olarak planlanan Türkiye Eğitim Atlası, düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Toplantıya, TEDMEM Direktörü Prof. Dr. Ziya Selçuk ve TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu katıldı.

Türkiye sondan birinci!

Araştırmaya göre Türkiye, 6-15 yaş aralığında öğrenci başına Lüksemburg’un onda biri düzeyinde harcama yapıyor. Dahası harcama sıralamasında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında Türkiye 19 bin 821 dolar ile son sırada yer alıyor. OECD üyeleri arasında ABD, İsveç, Almanya, Fransa gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Meksika, Polonya, Şili, Macaristan gibi gelişmekte olan ülkeler de bulunuyor. Lüksemburg 197 bin 598 dolar ile öğrenci başına harcamada dünyada ilk sırada yer alıyor.
Eğitimde Rusya 
ileri noktada
* Araştırmaya göre, MEB ve ÖSYM verilerine göre, tüm kademelerde özel okullardaki erkek öğrenci sayısı, kız öğrenci sayısından daha fazla. Geçen yıl 128 bin 867 öğretmen açığı bulunurken, halen 1792 norm fazlası öğretmen bulunuyor. Halen görevde olan on binlerce öğretmenin sınıf dışında, yönetici, uzman, görevli gibi konumlarda olması, gerçek öğretmen açığı ve dağılımının nasıl gerçekleştiğinin belirlenmesini zorlaştırıyor. Araştırmada öne çıkan diğer sonuçlar şöyle: 
* 4. sınıf düzeyinde temel beslenme eksikliği nedeniyle öğretimi aksayan öğrenci oranı Türkiye’de yüzde 74, uluslararası ortalamada yüzde 29, Rusya Federasyonu’nda yüzde 17 iken, 4. sınıf düzeyini içeren okullarda kütüphanesi olmayan okul oranı Türkiye’de yüzde 24, uluslararası ortalamada yüzde 13, Rusya Federasyonu’nda yüzde 17.
* Türkiye’de 4. sınıf düzeyinde dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu okul oranı yüzde 63 iken, bu oran uluslararası ortalamada yüzde 30, Rusya Federasyonu’nda yüzde 13. 
* Sosyal, kültürel ve ekonomik (ESCS indeksi) olarak alt düzeydeki (-1 altı) öğrenci oranı Türkiye’de yüzde 69, Rusya Federasyonu’nda yüzde 12, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 15. 
* 2011’de yetişkin kadın istihdam oranı Türkiye’de yüzde 31, Rusya Federasyonu’nda yüzde 72, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 65, AB ortalamasında ise yüzde 66.
* 3-4 yaş nüfusunda bir eğitim kurumuna kayıtlı nüfus oranı Türkiye’de yüzde 12, Rusya Federasyonu’nda yüzde 73, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 74, AB ortalamasında yüzde 81 düzeyinde bulunuyor.
• Liseyi bitiremeyen erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısından daha fazla.
• Genel ortaöğretimde kız öğrencilerin okullaşma oranı erkeklerden daha yüksek. 
• Mesleki ve teknik ortaöğretimde erkeklerin okullaşma oranları kız öğrencilerin üstünde.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.