13 Eylül 2012 Perşembe 12:43
Eğitimde sondan üçüncüyüz

Türkiye, üniversite eğitimine devam edenlerin sayısı açısından OECD ve kuruluşlarına üye ülkeler arasında sondan üçüncü oldu. OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi verilirken Çin, Endonezya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de nüfusun yüzde 90’ı, ortaokul-lise terk arasında yani 8-10 yıl eğitim görüyor. OECD ülkelerinin büyük bölümünde eğitim hâlihazırda çocukların çoğunluğu için 5 yaşın oldukça altında başlıyor. OECD ülkelerinin üçte birinde erken çocukluk eğitiminde okullaşma 4 yaşında start alıyor. Türkiye’de öğretmen maaşları onyılda ikiye katlanmasına karşın Deneyimli bir lise öğretmeni Türkiye’de yılda satınalma gücü paritesine göre 27 bin 237 dolar kazanırken, OECD kazanç ortalaması 49 bin 721 dolar olarak belirlendi.

Kadınlar eğitim ve istihdamda geride

OECD’nin “Bir Bakışta Eğitim 2012” raporu yayımlandı. Rapora göre, hem eğitimde hem istihdamda olmayan kadınların oranı Türkiye’de erkeklerin iki katı. 15-29 yaş arası kadınların yüzde 52’si, erkeklerin yüzde 20’si ne okuyor ne de çalışıyor. Bu rakamlarla Türkiye eğitim dışı kalan ve istihdam edilmeyen kadın oranı açısından OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Rakamlara hemen aile kurdukları için işgücü dışında kalan kadınlar da dâhil edildiğinde Türkiye’nin birinciliği pekişiyor. OECD’de bugünün gençlerinin ortalama yüzde 39’unun gelecekte dört yıllık üniversite eğitimini tamamlaması bekleniyor. Avustralya, Danimarka, İzlanda, Polonya ve İngiltere’de üniversiteye gitmesi beklenen gençlerin oranı yüzde 50’ye, Türkiye, Meksika ve Suudi Arabistan’da ise yüzde 25’e karşılık geliyor.

Türkiye Çin\'i zor geçti

Türkiye OECD ve sadece bağlı kuruluşlarına üye ülkeler arasında yapılan sıralamada, 2010 itibarıyla üniversite eğitimine ulaşan kişilerin nüfusa oranı açısından sondan üçüncü sırayı aldı. Türkiye söz konusu ülke grubundan sadece Brezilya ve Çin’i geçti. Üniversiteye devam eden vatandaşlarının sayısı itibarıyla en öndeki 10 ülke Kore, Japonya, Kanada, Rusya, İrlanda, Norveç, Yeni Zelanda, İngiltere, Avustralya, Lüksemburg oldu. Kore’de nüfusun yüzde 67’si, Japonya ve Kanada’da yüzde 59’u üniversiteye gidiyor. Türkiye’de ise ilk ve ortaöğretimden sonra yükseköğretime devam edenlerin oranı yüzde 20’ye yaklaşıyor. Türkiye’yi Brezilya’da yüzde 12, Çin’de ise yüzde 6 ile izliyor. Çin’deki rakam 10 yıl öncesinin verilerini yansıtıyor. Rapora göre, önemli adımlar atılmasına karşın kimi ülkeler lise eğitimine katılanların sayısı açısından OECD ortalamasının oldukça altında. Örneğin Brezilya, Çin, Meksika, Portekiz ve Türkiye’de 25-34 yaş arasındakilerin kabaca yarısı lise eğitimi almamış durumda.

Türkiye\'nin diploması ortaokul

Hemen hemen tüm OECD ülkelerinde en az 13 yıl okul eğitimi veriliyor. Belçika, Norveç ve İsveç’te nüfusun yüzde 90’ı, 15 yıl ya da daha fazla eğitimde kalıyor. Aksi yönde olarak Çin, Endonezya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de nüfusun yüzde 90’ı, 8-10 yıl arasında eğitim alıyor. OECD ülkelerinin üçte birinde, 2005’ten bu yana 15-19 yaş arası okullaşmada en büyük artış 2009-2010’da meydana geldi. İzlanda, İrlanda, İspanya, Türkiye ve İngiltere’de okullaşma oranları yüzde 3’ten fazla arttı. Tüm bu ülkeler aynı zamanda 2008-2009 yılları arasında, genç işsizlikte önemli artış deneyimi yaşadı. ANKA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137