22 Haziran 2007 Cuma 00:00
Eğitimli gençlik işsiz
"Türkiye'de Gençlerin İstihdamı" araştırmasında eğitimli gençlerin % 23.4'ünün işsiz olduğu, işsiz gençlerin ise % 40'ının, ilk kez iş arayanlardan oluştuğu ifade edildi. ~|~
"Türkiye'de Gençlerin İstihdamı" araştırmasına göre, gençler için iş imkanının yaratılmasının Türkiye'nin uzun dönemli ekonomik istikrarı ve büyümesinin önemli bir bileşenini oluşturuyor. İstihdamda 2005?2006 döneminde yaşanan sözde olumlu gelişme, gençler arasındaki işsizlik oranlarına yansımadı. Gençler arasındaki işsizlik oranı, son iki yıl içinde yaklaşık yüzde 18 oldu. Araştırmada, bu oranın Türkiye'nin AB ile aynı düzeyde olduğu tek işgücü piyasası göstergesi olduğuna dikkat çekildi.
2050'de nüfusumuz 100 milyono dayanacak

Türkiye'nin yakın dönemdeki yıllık nüfus artışı yüzde 1.4 seviyelerinde gerçekleşirken, nüfus momentumu nedeniyle 15 yaş ve üzerindeki çalışma çağındaki nüfusun ise yılda yüzde 1.88 oranında arttığı görüldü. Nüfusun, 2025 yılında 88 milyona, 2050 yılında da 98.5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Kentsel nüfus oranının ise 2025 yılında yüzde 85'e ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye'de nüfus artış hızının düşmesine karşın çekirdek ailelerin, geleneksel aile modelinin yerini alması nedeniyle hane sayısındaki artışın devam etmesi bekleniliyor. Buna bağlı olarak da dayanıklı tüketim mallarının tüketimi ve konut talebi artacak.   

İşsizlik oranları artacak
0?14 yaş grubunun yaklaşık 20 milyon düzeyinde sabit bir seyir izlediği dikkat çekilirken, bunun eğitimin kalitesine olumlu etki yapacağı vurgulandı. 15?44 yaş grubundaki artışın geçmiş yıllara oranla düştüğü gözlendi. 2020'den sonra bu yaş grubunun 40 milyon civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Araştırmada, nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin, 2020 yılında çalışma çağında olacağının altı çizildi. Kadınının, gelecekteki iş gücüne katılma oranının artması nedeniyle kentlerdeki işsizlik oranı giderek artacak.

15?24 yaş grubu en şanssız kesim
İşsiz gençlerin yüzde 40'ının, ilk kez iş arayanlardan oluştuğu ifade edilen araştırmada, 15?24 yaş grubundaki gençlerin ise, nüfusun geri kalan bölümüne göre en şansız kesim olduğuna işaret edildi. Bu yaş grubundaki gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 18.7 olduğu görülürken, eğitimli gençlerin arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 23.4 olduğu kaydedildi. Lise ve meslek okulu mezunlarının yüzde 24.8'inin işsiz olduğu belirtilen araştırmada, en düşük oranların bir okuldan mezun olmayanlardan ve ortaokul mezunlarından oluştuğu vurgulandı. Bunun nedenin ise eğitimli gençlerin yüksek ücret istemesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Araştırmada, gençlerin istihdamındaki başlıca sorunun eğitimden, çalışma hayatına geçişte yaşandığına işaret edilirken, gelecek dönemlerde geçlerin istihdamının Türkiye'de daha acil bir sorun haline geleceğinin altı çizildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137