30 Eylül 2012 Pazar 14:06
Eğitimsizlik tarımda verimi düşürüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hem okul hem de mesleki eğitimin tarım kesimini oluşturan nüfus için de çok büyük önemi bulunduğunu belirterek, “Verimliliği yükseltmek için en önemli faktörlerden biri bilgi, bilgiye ulaşmanın tek yolu ise eğitimdir” dedi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, tarımın Türkiye için sosyal ve ekonomik açıdan en önemli ve stratejik sektörlerin başında geldiğini vurguladı. Son yıllarda elde edilen başarı ve ulaşılan rakamlara rağmen Türk tarım sektörünün gerçek potansiyel rakamlarından hala çok uzak olunduğunu belirten Bayraktar, bunu gerçekleştirebilmek için yapısal sorunların çözümü yanında eğitime büyük ihtiyaç bulunduğunu hatırlatarak, “Ekonomik büyümeyi sağlayan yatırımlardan en önemlisi, insana eğitim yoluyla yapılan yatırımdır. Bu yatırım, hayatın her alanında olduğu gibi, hem kişisel gelişim hem de mesleki gelişimler için şarttır. Ekonomik gelişmeler aslında, eğitime yapılan yatırımların yıllar itibarıyla bir yansımasıdır. Doğal kaynaklarımızın yanı sıra genç nüfusumuz, Türkiye'miz için büyük bir şans ve imkandır. Bu şans ve imkanın, insanlarımızın refahına ve ülkemiz ekonomisine katkısı ise ancak eğitim yoluyla sağlanabilir. Ülkemiz coğrafyası, farklı tarım uygulamalarına ve tarım ürünlerine olanak vermesi açısından son derece zengindir. Bu zenginlik ancak, bölgesel, yöresel coğrafi ve ürün deseni farklılıkları gözetilerek genç nüfusa verilecek eğitimle değer kazanabilir. Tarım faaliyetlerini sürdüren nüfusun hem okul hem de mesleki eğitiminin yükseltilmesi, verimliliğe ve bilinçli üretime doğrudan katkı sağlayacaktır” dedi.

Çiftçilerde ilkokul mezunları çoğunlukta
Türkiye'de 2011 rakamlarına göre belde ve köylerde ilkokul mezunlarının yüzde 37,6 gibi oranla birinci sırada yer almasının eğitim seviyesinin düşüklüğünü, diğer eğitim seviyelerine göre yüksek olmasının ise köy ve beldelerde yaşlı nüfusun hakim olduğunu gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşlı nüfus ve eğitim seviyesinin düşüklüğü tarımda verimliliği doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Belde ve köylerimizde ilköğretim oranı yüzde 20,4, lise mezunlarının oranı yüzde 10,8'dir. Yüksekokul ve fakülte mezunu oranı yüzde 2,9, yüksek lisans ve doktora mezunları oranları binde 1'dir. Belde ve köylerimizde okuma yazma bilmeyenlerin oranı 2008'de yüzde 16,2 iken 2011'de 5,9 puan düşüşle yüzde 10,3'e gerilemiştir. Aynı yıllar arasında kadınlarda bu oran yüzde 25,3'ten 9,8 puanlık bir düşüşle yüzde 16,5'e, erkeklerde ise yüzde 7'den 3 puanlık düşüşle yüzde 4'e gerilemiştir. 2008-2011 yılları arasında lise mezunu oranı yüzde 17,8, ilköğretim mezunu yüzde 44,3 oranında artmıştır. Söz konusu yıllar arasında okuma-yazma bilmeyenlerin oranı gittikçe düşmüştür, ancak düşüş oranı kadınlarda daha azdır. Herhangi bir okula gitmeyip okuma-yazma bilen kadınların oranı, yüzde 14 ile erkeklerin yüzde 7,7 olan oranının iki katıdır. Sektörümüzde üstlendikleri rolleri ve aldıkları sorumlulukları dolayısıyla çok önemsediğimizi her vesileyle vurguladığımız; tarımda çalışanların yüzde 48'ini oluşturan kadın çiftçilerimizin eğitimi, bu bilgiler ışığında daha da önem kazanmaktadır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.