Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ca’fer–i Sâdık’tan (a.s.) nakledilen, uzun bir hadisin sonunda şöyle geçmektedir: 
Allah Resulü (s.a.a) Hz. Ümmü Seleme’ye hitaben şöyle buyurdu: “Ey Ümmü Seleme, dinle ve şâhid ol ki, bu Alî b. Ebî Tâlib, dünyada da Benim kardeşimdir, ahirette de. Ey Ümmü Seleme, dinle ve şâhid ol ki, bu Alî b. Ebî Tâlib dünyada da Benim vezirimdir, ahirette de. Ey Ümmü Seleme, dinle ve şâhid ol ki, bu Ali b. Ebî Tâlib, dünyada da Benim sancağımı taşıyandır, ahirette de. Ey Ümmü Seleme, dinle ve şâhid ol ki, bu Ali b. Ebî Tâlib, Benden sonra, Benim vasîm ve halifemdir; vaadlerimi yerine getirendir ve havuzumu koruyan (ehil olmayanları ona yaklaştırmayan) kimsedir. Ey Ümmü Seleme, dinle ve şâhid ol ki, bu Ali b. Ebî Tâlib, Müslümanların efendisi, muttakîlerin İmamı, yüzü akların önderi ve nâkisler (biatini bozanlar), mârıklar (dinden çıkanlar) ve kâsıtlar (zalimler) ile savaşacak kimsedir.”
Ümmü Seleme diyor ki: “Ben nâkisler kimlerdir ya Resûlallah?” diye sorduğumda şöyle buyurdu: “O kimselerdir ki Ali ile Medine’de biatleşir ama Basra’da biatlerini bozarlar.”
“Peki kâsıtlar kimlerdir?” dediğimde, şöyle buyurdu: “Muaviye ve onun Şâm ehlinden olan yandaşları.” 
“Mârıklar kimledir?” dediğimde ise, “Nehrevân ashabıdır (Hariciler)” buyurdu. (Meân’il–Ahbâr, s.195). 
Ebû Saîd Akîsâ, Hz. İmam Hüseyin’den (a.s.), o da Emirü’l–Müminin Ali’den (a.s.) şöyle nakletmiştir; Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: “Ya Ali, sen Benim kardeşimsin, Ben de senin; Ben nübüvvet için seçilmişim ve sen imamet için; Ben tenzil sahibiyim, sen ise te’vil sahibi. Ben ve sen bu ümmetin babalarıyız. Ya Ali, sen Benim vasîm, halifem, vezirim, vârisim ve evlatlarımın babasısın; senin taraftarların Benim taraftarlarımdır; sana yardım edenler Bana yardım edenlerdir; senin dostların, Benim dostlarımdır ve senin düşmanların, Benim düşmanlarım. Ya Ali, sen yarın (mahşer gününde), havuz başında Benim arkadaşım olacaksın ve sen ‘Makâm–ı Mahmûd’da da Benim arkadaşımsın. Sen dünyada Benim sancaktarım olduğun gibi, ahirette de Benim sancaktarım olacaksın. Hiç şüphesiz seni seven, saadete kavuşur ve sana düşman olan bedbaht olur. Melekler, zikri mukaddes Allah’a senin muhabbet ve velâyetinle yakınlaşırlar. Allah’a and olsun ki, gökte seni sevenler, yerdekilerden daha fazladır. Ya Ali, sen Benim ümmetimin emini ve Benden sonra onların üzerine Allah’ın hüccetisin; senin sözün, Benim sözüm; senin emrin, Benim emrim; senin itâatin, Benim itâatim; senin engel olman, Benim engel olmam; senin sakındırman, Benim sakındırmamdır ve sana karşı gelmek Bana karşı gelmektir. Senin hizbin, Benim hizbimdir ve Benim hizbim Allah’ın hizbidir. (El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.272).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100