Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ya Ali, sen cenneti ve (cehennem) ateşini bölensin.” (Nurü’s–Sekaleyn Tefsiri, c.5, s.441).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, cenneti ve (cehennem) ateşini bölendir.” (El–İsnâ Aşeriyye, s.61; El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.81; Câmiü’l–Ahbâr, s.15).
Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ya Ali, sen Kıyâmet günü cenneti ve (cehennem) ateşini bölecek kimsesin. Ateşe şöyle hitap edeceksin: ‘Bu senindir, bu da benim!” (Yenâbîü’l–Mevedde, s.86).
Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: “Kıyâmet gününde (cehennem) ateşini ben böleceğim. Ateşe ‘bu senindir bu da benim’ diye hitap edeceğim.”
“Bir kalkandır Ali’nin muhabbeti
O muhabbet böler nârı, cenneti
Mustafâ’nın vasîsidir hak üzre
Farzdır inse–cine hak imâmeti.” (Ferâidü’s–Simtayn, c.1, s.326).
Ebû Saîd, Resûlullah’tan (s.a.a.) nakletmiştir; şöyle buyurdu: “Kıyâmet günü olduğunda cennetle görevli Rıdvan ve cehennemle görevli Malik isimli melekler, cennet ve cehennemin anahtarlarıyla bana gelecekler; ben onlara ‘Anahtarları Ali’ye verin’ diyeceğim.” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.210).
Abdullah İbn Abbâs Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ey İbn Abbâs, Ali’den asla ayrılma; hiç şüphesiz hak onun dilinde ve kalbindedir. O cennetin ve cehennemin kilidi ve anahtarıdır. Onunla (insanlar) cennete ve cehenneme gireceklerdir.” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.214).
Senetli bir hadiste Resûlullah’tan (s.a.a) şöyle nakledilmiştir: “Ya Ali, sen (cehennem) ateşini ve cenneti bölensin. Sen cennet kapısını çalıp sevenlerini sorgusuz bir şekilde ona sokacaksın.” (Uyûn–u Ahbâr–ir Rızâ, c.2, s.27; İhkâkü’l–Hak, c.7, s.172).
İmam Muhammed Bâkır (a.s.) kanalıyla Hz. Emirü’l–Müminin Ali’den (a.s.) şöyle rivâyet edilmiştir: “Cenneti ve (cehennem) ateşini bölen benim; sevenlerimi cennete, düşmanlarımı ise cehenneme sokacağım.” (Besâirü’d–Derecât, s.415).
Bir rivâyette şöyle geçmektedir: “Emirü’l–Mu’minin Ali (a.s.) ayağa kalkarak bir hutbe okudu; Allah’a hamd u senâdan sonra şöyle buyurdu: 
‘Ey insanlar topluluğu, bizi seven birisi ateşe girmez ve bize düşmanlık besleyen kimse de cennete girmez. Cenneti ve (cehennem) ateşini bölen benim. Cennet ve cehennem arasını ben taksim edeceğim. Bu sağdan cennete girsin ve bu soldan ateşe girsin, diye hitap edeceğim. Yine Kıyâmet gününde cehenneme, bu senin, bu da benim, diye hitap edeceğim. Bilahare bütün bağlılarım, çakan yıldırımlar, şiddetli şimşekler süratli kuşlar ve koşan atlar gibi Sırât üzerinden geçeceklerdir!’”
Câbir–i Cu’fî vasıtayla, Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Âişe’ye şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ali hakkında bana eziyet etme; zira hiç şüphesiz o, Mü’minlerin Emiri ve Müslümanların efendisidir. Allah Kıyâmet gününde onu Sırât’ın üzerinde oturtacaktır; böylece o, dostlarını cennete ve düşmanlarını da (cehennem) ateşine sokacaktır.” (İ’lâmü’l–Verâ, s.189).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100