Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Emirü'l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: "Bizim hakkımızda guluvv yapmaktan (aşırı gitmekten) sakının. Bizim hakkımızda '(Allah'ın) rubûbiyeti altında olan kullar' deyin, sonra bizim faziletimizde, istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz." (Bihârü'l–Envâr, c.25, s.370). 
Emirü'l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: "Benimle ilgili iki kişi helak olacaktır: Guluvv eden (uluhiyet sıfatlarını atfeden) sevenim ve kinci düşmanım." (Bihârü'l–Envâr, c.25, s.285). 
Emirü'l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: "Benimle ilgili iki kişi helak olacaktır: Aşırı (ölçüsüz) sevenim ve buğzeden düşmanım." (Ferâidü's–Simtayn, c.1, s.173). 
Ebû Hamza Sümâlî diyor ki; İmam Muhammed Bâkır (a.s.), bana hitaben şöyle buyurdu: "Ey Ebâ Hamza, Ali'yi Allah'ın yücelttiği yerden aşağı indirmeyin ve Allah'ın koyduğu yerden de yukarıya çıkarmayın." (Bihârü'l–Envâr, c.25, s.283; El–Emâlî, Şeyh Müfîd, s.9). 
Senetli bir hadiste Hişâm, İmâm Cafer–i Sâdık'tan (a.s.) şöyle nakletmektedir: "Bir topluluk, Emirü'l–Müminin'in (a.s.) yanına gelip, ona şöyle seslendiler: 'Selâm olsun sana, ey bizim Rabb'imiz.' Bunu duyan Ali (a.s.), onları tevbe etmeye davet etti ama onlar bundan çekinince, bir çukur kazdı ve içinde ateş yaktı; sonra bir çukur da onun yanında kazıp, iki çukurun arasını birbirine bağladı. Onlar tevbe etmemekte direnince, onları da öbür çukura, yerleştirdi ve bu şekilde orada öldüler." (El–Emâlî, Şeyh Tûsî, c.2, s.275). 
Bir diğer senetli hadiste, İmam Rızâ (a.s.), babaları kanalıyla Hz. Ali'den (a.s.), Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Ya Ali, sende İsâ b. Meryem'e olan bir benzerlik vardır. Onu, bir topluluk sevdi ve sevgilerinde aşırı gittikleri için helak oldular. Bir grup da onun düşmanlığında aşırı gidip, helak oldular. Üçüncü bir grup ise, orta yolu tuttular ve kurtuldular." (Bihârü'l–Envâr, c.15, s.319). Emirü'l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: "Benim hiçbir suçum olmadan, benimle ilgili iki kişi helak olacaktır: Aşırı seven ve aşırı buğz eden. Biz onların, bizim hakkımızda guluvv edip, bizi haddimizin üzerine çıkarmalarından beriyiz; aynı Hz. İsâ b. Meryem'in Hıristiyanlardan beri olduğunu ilan ettiği gibi…" (Hilyetü'l–Ebrâr, c.2, s.300). 
Senetli olarak Muhammed b. Müslim Es–Sekafî, İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) Resûlullah'ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmektedir: "Arş'ın sağ tarafında bir topluluk duracaktır ki, yüzleri nurdan olan bu topluluk, nurdan minberler üzerinde yer alacaklardır… Onlar Ali'nin taraftarlarıdır ve Ali de onların imamı." (El–Mehâsin, s.181). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100