06 Kasım 2014 Perşembe 00:03
Ehl-i Beyt’e düşman olanlar Allah’a düşman olmuş olur
YENİ MESAJ / ARTVİN
Yeni Mesaj gazetesinin organize etmiş olduğu, “İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” panelinin son durağı Artvin oldu. Artvinlilerin yoğun ilgi gösterdiği programa çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı. Oturum başkanlığını  BTP Artvin İl Başkanı İbrahim Yıldırım'ın yaptığı program, Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz hatırası için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Konferansa konuşmacı olarak BTP Trabzon İl Başkanı Nihat Hekimoğlu, gazetemiz yazarlarından Avukat Mustafa Çiçek, ilahiyatçı yazar Fikret İnan katıldı.
Programın açılış konuşmasını Yeni Mesaj gazetesi ve İcmal Gençlik adına Mürsel Keskin yaptı. Keskin şunları söyledi: "Yeni Mesaj gazetesi olarak yayın hayatımıza başladığımız günden beri  haberlerimizle ve köşe yazılarımızla ülke meselelerinde vatanımızı, bayrağımızı, örfümüzü, kültürümüzü, medeniyetimizi, birliğimizi ayakta tutan değerlere sımsıkı sarılmamız gerektiğini savunuyoruz. Gazetemiz; Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Kürt’üyle, Türk’üyle, Alevi’si, Sünni’si ile Caferi’si, Bektaşi’si ile bir bilek bir yürek olmayı sürekli  gündem ederek birliğin adresi olmuştur.” 

‘Benim Ehl-i Beyt’im Nuh’un gemisi gibidir’

Keskin’den sonra  söz alan İbrahim Yıldırım ise Ehl-i Beyt'in; Hz. Fahri Âlem Efendimiz, Hz. Fatma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz Hüseyin demek olduğunu söyledi. Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hz. Peygamber kendinden sonra İmam  Ali'yi Allah’ın emriyle halife tayin etti. Camilerde  birçok hadis okunuyor ancak Hz. Ali'den çok az hadis var hatta hiç yok. Oysa hadisin kaynağı İmam Ali’dir. İmam Ali 4. Halife değil; 1. Halifedir. Allah Resulü Gadir-i Hum’da bunu müjdelemiştir. Biz 1400 yıldır Ehl-i Beyt'ten uzak kaldık. Bize tanıtmadılar. Hâlbuki Allah Resulü diyor ki: Benim Ehl-i Beyt’im Nuh’un gemisi gibidir. Ona binen kurtulur. Binmeyen ise boğulur.” 

‘Vehhabilik adında mezhep, Nakşilik adında tarikat kurdular’

İlahiyatçı yazar Fikret İnan da konuşmasına, Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘Dini Bütünlüğümüz Milli Bütünlüğümüzdür, Milli Bütünlüğümüz Dini Bütünlüğümüzdür’ tezini anlatarak giriş yaptı. İnan; ülkemizde bu iki kurum üzerinde oynanan oyunlar üzerine dikkat çekerek, “İngilizler, İslam dünyasına büyük oyunlar oynadı. Vehhabilik adında mezhep, Nakşibendîlik adında tarikat kurdular. Bunları yaparak İslam’ın içini boşalttırdılar. Yüz yıllardır İslam coğrafyasındaki kardeş katliamlarına zemin hazırladılar. Bakın şimdi özellikle Nakşibendîlik adında kurdukları tarikat ile İslam’a hurafeler soktular, ciddi zararlar verdiler” dedi. Ebubekir efendimizi de silsilede göstererek ona iftira attıklarını söyleyen İnan, İslam dünyasının bu fitnelerden kurtulması için Ehl-i Beyt’e sımsıkı sarılması gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘Atatürk’e ve annesine haince iftiralar atıldı’

Panelin diğer konuşmasını BTP Trabzon İl Başkanı ve araştırmacı yazar Nihat Hekimoğlu yaptı. Hekimoğlu, Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler ışığında Ehl-i Beyt’in seçilmişliğinden bahsetti. Gadir-i Hum hutbesiyle Hz Ali’nin halife ve vâsi tayin edildiğini ifade eden Hekimoğlu, 220 Sünni kaynağın konuya yer verdiğini belirtti. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren zihniyeti eleştiren Hekimoğlu, Türkiye’de bazı sarıklı cübbelilerin Müslüman katline yönelik fetvalar türettiğini ancak bu konuda Nisa suresi 93. ayette Cenabı Hakk’ın “…Kim bir mü’mini taammüden öldürürse ebediyen cehennemliktir” uyarısını hatırlattı. 
Konuşmasında Atatürk’e de yer veren Hekimoğlu, Atatürk’e ve annesine haince iftiralar atıldığını söyledi. Hekimoğlu: “Atatürk anne ve baba tarafından Ehl-i Beyt soyundan geliyor. Yani Atatürk Seyyid ve Şeriftir. Atatürk, 7 yaşında Kur’an-ı hatmetmiş, 8 yaşında hafız olmuştur. Atatürk’ün annesine de iftiralar atıyorlar. Annesi Molla Zübeyde’dir. Öyle takva dolu bir insan ki, ona Molla Zübeyde diyorlar. Atatürk’ün babasının adı Ali Rıza. Ali Rıza’nın ailesi 12 İmamdan olan İmam Rıza’ya olan sevgilerinden dolayı ona bu ismi vermişlerdir. Atatürk dindar bir insandı. Atatürk, yıkılmış harabeye dönmüş imparatorluktan bir Cumhuriyet kurdu. Bu milleti işgalden kurtardı. Atatürk’ten kimler rahatsızlık duyuyor biliyor musunuz? Dedelerini denize döktükleri, ondan rahatsızlık duyuyor. Ben rahatsızlık duymuyorum. Ona Ehl-i Beyt soyundan geldiği için iftiralar atıyorlar. Ona iftira edenler aslında Ehl-i Beyt’e düşmanlık besleyenlerdir. Ehl-i Beyt’e düşman olan Hz. Fahri Âlem Efendimize düşman olur. Ona düşman olan da Allah’a düşman olur” dedi.

‘Kardeşliğin kaynağı Ehl-i Beyt’tir’

Son Konuşmacı Avukat Mustafa Çiçek ise AK Parti iktidarı döneminde dinimizde yaşanan olumsuzluklara ve Atatürk'e atılan dinsiz iftiralarına yanıt verdi. Çiçek, Mustafa Kemal'e dinsiz yaftası yapıştıranların bilerek veya bilmeyerek İngiliz’in, Batının değirmenine su taşıdığını ifade etti. Bugün her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe kardeşliğe ihtiyaç olduğunun ve bu birlikteliğin de kaynağının Ehl-i Beyt olduğunu dile getirerek konuşmasını, Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” sözüyle noktaladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137