23 Ekim 2011 Pazar 00:00
Ehl-i Beyt'in gür sesi Bursa'dan yankılandı


Bursa'da Merinos Atatürk Uluslararası Kongre Merkezi'nde dün başlayan Ehl-i Beyt Sempozyumu'nda binlerce Ehl-i Beyt sevdalısı buluştu. Birçok ulusal televizyon kanalından da canlı olarak yayınlanan sempozyum, Batılılarca mezhep çatışmasına sürüklenmek istenen İslam aleminin dikkatini birlik ve beraberliğin gerçek adresi Ehl-i Beyt'e çekti ~|~

Uluslararası katılımla Bursa'da düzenlenen Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu Bursa Merinos Atatürk Uluslararası Kongre Merkezi'nde Ehl?i Beyt pınarından feyiz alan binlerce kişinin katılımıyla dün başladı. Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Hafız Mustafa Yıldırım ve bülbül sesli hafızlar tarafından Kur'an-ı Kerim Tilaveti icra edildi. Özellikle Ehl-i Beyt'in vurgulandığı ayetler okundu. Ardından protokol konuşmaları yapıldı. Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından binlerce kişi Bursa'da Ehl-i Beyt Sempozyumu'nda buluştu. 30 ülkeden 100'den fazla alim ve akademisyenin katıldığı sempozyumun ilk gün oturumlarını yerli ve yabancı çok sayıda gazeteci de takip etti. Bursa'nın en büyük kongre merkezi olan Bursa Merinos Atatürk Uluslararası Kongre Merkezi'nde dün saat 09.30'da başlayan sempozyum bugün yapılacak oturumlarla sona erecek. Sempozyumun kapanış konuşmasını Rahmetenlil Alemin başta olmak üzere Ehl-i Beyt ile ilgili İmam Ali, Hz. Fatıma, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeynelabidin Es-Seccad, İmam Cafer Es-Sadık adıyla 7 büyük eser kaleme alan Prof. Dr. Haydar Baş yapacak.

Tarihi bir sempozyum
Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu'nun dün yapılan oturumlarında Türkiye'den ve yurt dışından pekçok alim ve ilim adamı tebliğ sundular. Sempozyumun ilk gününde tebliğ sunan alimlerden biri de Suriye Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva'ydı. Prof. Dr. Yuva "Hz. Ali'nin Devlet Adamlarına Öğütleri" başlıklı tebliğine katılımcılara "Ehl-i Beytim Nuh'un gemisine benzer, ona binen kurtulur, binmeyen helak olur" hadisini hatırlatarak başladı. Sempozyumun önemine dikkatleri çeken Prof. Dr. Mehmet Yuva, sempozyumun İslam dünyasına yönelik mezhep çatışması senaryolarını ortaya koyması açısından tarihi bir önemde olduğunu söyledi. Suriye Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva şunları söyledi: "Prof. Dr. Haydar Baş Beyefendi'nin gayretleriyle tanzim edilen Peygamber Ocağı Ehl-i Beyt Sempozyumu, emperyalist devletlerin ve bölgesel temsilcilerinin islam coğrafyasına yönelik uygulamaya koydukları yeni sömürgecilik ajandalarının mihenk taşını oluşturan mezhep fitneciliğini teşhir etmesi, bu kahredici tehlikeye dikkat çekmesi ve ortaya koyacağı tavsiyelerle kamuoyunu daha duyarlı hale getirmesi bakımından tarihi bir öneme haizdir." Sempozyumun ilk gün oturumlarında tebliğ sunan Seyyid Mehdi Aksu ise sunumunda "gerek TV programlarında gerek salon toplantılarında yapmış olduğu konuşmaları ile ve gerekse İmam Ali, Hz. Fatıma, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeyn-ül Abidin, İmam Cafer Sadık unvanlı yaklaşık her biri bin sayfalık olan doyumsuz eserleri ve şu anda baskıda olan yaklaşık dokuz yüz sayfalık İmam Rıza eserini kaleme alarak Kuran'ın seçilmiş zümresi Peygamber ve Ehlibeytine hizmetlerinden dolayı Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın hizmetlerinden dolayı al-i cenaplarına teşekkürlerimi sunarım. Rabbim çıkmış olduğu bu kutsal yolda yar ve yardımcısı olsun" dedi.

Ehl-i Beyt yitik bir hazinedir
Sempozyumun ilk gün konuşmacılarından biri de Seyyid Musa Aydın'dı. Ehl-i Beyt'in yitik bir hazine olduğunu dile getiren Musa Aydın sunumunda bu mübarek birlikteliğin, Ehlibeyt hazinesinin keşfi ve ümmetin istifadesine sunulması ve böylece Yüce Resul'ün (s.a.a) emanetlerinin sahiplenilmesi ve Ümmetin birlik ve beraberliğine yönelik önemli bir adımın atılmasına vesile olmasını temenni etti. Seyyid Musa Aydın, "Bu mübarek buluşmayı sağlayan ve bu önemli imkanı bize sunan kardeşlerime, özellikle sayın Prof. Haydar Baş Bey'e şükranlarımı sunuyor, bu önemli buluşmanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Kimler katılıyor?
Sempozyuma pekçok ülkeden ve Türkiye'den .ok sayıda ilim adamı katıldı. Sempozyum katılımcılarından bazıları şöyle: Suriye Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva, Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, Prof. Dr. Ömer Saracoğlu, Prof. Dr. Ata Selçuk, Seyyid Hasan Hüseyin Bayram, Makedonya Ehl-i Beyt Bektaşi Derneği Dedesi Muttalip Baba, Seyyid Ali Yeral, Seyyid Musa Aydın, Seyyid Mehdi Aksu, İlhan Tok, Muharrem Ercan, Mustafa Yıldırım, Prof. Dr. Mehmet Yuva, Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Dr. Abdel Nasser Jabri ?Lübnan, Ali Khazem-Lübnan, Haydar Shaydullın-Rusya, Rustam Batrov-Tataristan, Suriye Diyanet İşleri Fetva Kurulu Başkanı Dr. Eş-Şeyh Alaattin Zaterî, Mohamad Adıb Alhamwı Bakır-Suriye, Mohamad Khır Alturchan-Suriye, Salıh Mahdi Bager El-Hakeem-Irak, Amina Kermallı-Tanzanya, Xosrof Kerımov ?Azerbaycan, Rousen Gulıyev-Azerbaycan, Rauf Memedov-Azerbaycan, Salman Najafov-Azerbaycan, Dünyamalı Valıyev-Azerbaycan, Karacabey Cemevi Dedesi Muharrem Ercan Dede, Mehmet Emin Koç, Abdullah Terzi, Muharrem Bayraktar, Recep Şahin, Müslim Karabacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137