Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt’te büyük buluşma
RECEP BAHAR / BURSA

İslam dünyası bir kez daha Ehl-i Beyt sempozyumunda cem oluyor. Bugüne kadar düzenlenen her Ehl-i Beyt sempozyumu; İslam dünyasında Sünni, Şii, Caferi, Alevi birlikteliğini perçinlerden, Batı dünyasının ve onların yerli taşeronlarının Suriye’yi işgal planlarının önüne set çekti. İslam dünyası tek yürek olacağı sempozyumda “birlikten kuvvet doğar” mesajı verilecek. Sempozyumda İslam âlemi “tek bilek, tek yürek” olacak. 

İlki de Bursa’da düzenlenmişti

İlki 22-23 Ekim 2001 tarihinde Bursa’da gerçekleştirilen uluslararası Ehl-i Beyt sempozyumu serisine bir kez daha Bursa ev sahipliği yapıyor. Bugün başlayacak olan 7. Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu, Uluslararası Tekstil Ticaret ve Alışveriş Merkezi (BUTTİM) Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Sempozyuma Tanzanya, Makedonya, Irak, Lübnan, Azerbaycan, Rusya’dan İslam âlimleri de katılacak. 

Saat 10.00’da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak olan sempozyum, Hafız Mustafa Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam edecek. Açılış konuşmasını ise Yeni Mesaj Gazetesi Genel Müdürü Sabri Terzi yapacak. Terzi, “Ehl-i Beyt Açılımı” ve bu çerçevede Yeni Mesaj gazetesinin hizmetlerini anlatacak. Açılış konuşmasını takiben Timurcan Ulusoy Dede, Hasan Hüseyin Dede ve yurtdışından gelen âlimler selamlama ve protokol konuşması yapacaklar. 

Ehl-i Beyt 7 oturumda anlatılacak

Prof. Dr. Ata Selçuk başkanlığında bugün gerçekleştirilecek ilk oturumda, “İslam’da Ehl-i Beyt Kavramı ve Ehl-i Beyt’in Dindeki Yeri” ele alınacak. Oturumda Zeki Garaçoğlu, Müslim Karabacak ve Hasan Aydın tebliğlerini sunacak. 
Bugün öğleden sonra başlayacak ikinci oturumun moderatörlüğünü Fuat Şengül üstlenecek. Oturumda Harun Kayacı, Orhan dede ve Murat Çabas tebliğ sunacak. Günün son oturumunun başkanlığını ise Sabiha Karamustafa yapacak. Bayan tebliğcilerin yer aldığı bu oturumda İkbal Şişman, Seçil Mumcuoğlu, Tanzanya’dan Amine Kermalli, Sinem Karadaş ve Zeynep Mengütürk dinleyicilere seslenecek.

Kapanış konuşması Prof. Dr. Haydar Baş’tan

Sempozyumun Pazar günkü bölümünde ise 4 oturum yapılacak. Saat 10.00’da yapılacak ilk oturumun başkanlığını İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu üstlenecek ve oturumda Yavuz Ekim, Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Selim Kotil tebliğlerini sunacak. Bu oturumda ayrıca Makedonya’dan Hacı Dede İmrahimay Mondi Baba konuşma yapacak. 
Pazar günkü ikinci oturumun başkanlığını Erciyes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yavuz Köker yapacak. Bu oturumda Dr. Abdullah Terzi, Ahmet Erimhan, Azerbaycan’dan Prof. Dr. Ruşen Guliyev tebliğlerini sunacak. Bu oturumda ayrıca Lübnan’da Seyyid Nasrallah’ın Yardımcısı Şefik Cerade konuşma yapacak. Pazar günü öğleden sonra saat 14.00’da başlayacak 3. oturumun başkanlığını ise Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu yapacak. Bu oturumda İbrahim Berk, Mehmet Emin Koç, Lübnan’dan Seyyid Muhammed Sadık Musavver konuşma yapacak. 
Sempozyumun son oturumunun başkanlığını ise Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ünal Emiroğlu yapacak. Oturumda Emre Polat, Muharrem Bayraktar, Azerbaycan’dan Prof. Dr. Rauf Memmedov ile Irak’tan Seyyid İzzettin Muhammed Ali El - Hekim tebliğ sunacak. 
Sempozyum Grup Nefes’in Ehl-i Beyt Nefesi ile devam edecek. Sempozyumun kapanış konuşmasını Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Ehl-i Beyt Külliyatı’nın müellifi Prof. Dr. Haydar Baş yapacak. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100