18 Aralık 2010 Cumartesi 00:00
Ehli Beyt birlik ve beraberliğin mayasıdır


"Ehli Beyt İslam'ın ve imanın özüdür" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Ehli Beyt yaşayan Kuran numuneleridir. Maddi ve manevi ilimlerin kapısıdır. Ehli Beyti biz, birlik ve beraberliğin mayası olarak görüyoruz" dedi
~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Muharrem ayı münasebetiyle yaptığı açıklamada Ehli Beyt'in önemini anlattı. Resülullah'ın mübarek nazarıyla yetişen Ehli Beyt'in İslam'ın ve imanın özü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, 'yaşayan bir Kuran görmek isteyenler Ehli Beyt'e baksın" dedi. Ehli Beyt sevgisinin ayrılıkları bitirecek bir sevgi olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu öyle bir sevdadır ki, bir yandan seveni Hakka taşırken bir yandan da dünya hayatını her bakımdan tanzim etmektedir" diye konuştu.

Ehli Beyt İslam'ın ve imanın özüdür

"Resulullah'ın (sav) nazarıyla yetişen Ehli Beyt İslam'ın ve imanın özüdür" diyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Ehli Beyt yaşayan Kuran numuneleridir. Hz. Peygamberi ve Kuran'ı anlamanın yoludur. Maddi ve manevi ilimlerin kapısıdır. Tüm bunların yanında Ehli Beyti biz, birlik ve beraberliğin mayası olarak görüyoruz. Bugün parçalanma senaryolarına sebep olması için gündem edilen mezhep ayrılıklarını bitirecek olan Ehli Beyt sevgisidir. İmam Ali (as) sevdasıdır. İmam Ali (as)  hepimizin ortak değeri ve paydasıdır. Bu öyle bir sevdadır ki, bir yandan seveni Hakka taşırken bir yandan da dünya hayatını her bakımdan tanzim edecektir."

İnsanlık İmam Ali'yi arıyor

Hz. Ali'nin ortaya koyduğu esaslar hayata geçtiği takdirde terör, anarşi ve zulmün kendiliğinden ortadan kalkacağını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "İmam Ali (as) kaybolmuş bütün hakların ortaya çıkması için gerekli esasları belirlemiştir. Bugün de insanlık bunları arıyor. Bu esaslar hayat bulduğu zaman terör, anarşi, zulüm kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Hz. Ali'nin bu yönlerindeki üstünlükleri kurulacak üniversitelerde araştırma konusu yapılmalıdır. İmam Ali (as), nefis terbiyesinden yola çıkılarak, her mü'minin Allah ve Resulüne (sav) bağlılığını öğretim ve eğitimle hayata geçiren, Peygamberden sonraki tek insandır. Peygamberin işaret ettiği de budur. Müminler Hz. Ali (as) ye yönelerek nefislerini tezkiye ile terbiye edecek, Allah ve Resulünün dini sevgi ve muhabbetle yaşayacak."

Ehli Beyt birliğin merkezidir

Ehli Beyt'in tüm Müslümanların yönelmek durumunda olduğu bir merkez olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, "etnik gruplar, mezhepler, tarikatlar bu merkeze doğru yönelecek, herkes Ehli Beyt anlayışında tek vücut olacaktır" diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Yani insanlar ayrı ayrı ben davasında bulunmayacak, her birey kendini bu merkezden bir üye olarak kabul edip, hayatını yaşayacaktır."

Ehli Beyt olmadan birlik olunamaz

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Ehli Beyt yolu müsamahanın, hoşgörünün, insanlarla iyi geçinmenin, zayıf insanlara destek olmanın, hastasıyla, fakiriyle, sakatıyla bir ve beraber olmanın, kardeş olup kardeşçe yaşamanın adıdır" dedi. Prof. Dr. Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ehli Bey tüm bunların hayata geçtiği yoldur ki, bu da milletin birliğini, beraberliğini hayata geçiren ana unsurdur. Şahsi menfaat algılamaları, etnik ayrımcılık ortadan kalkacak, Türk milleti bir ve beraber olacaktır."

Ehli Beyt pınarından feyz aldılar

"Tarihte Ehli Beyt'in pınarından feyz alan Hakk dostları Anadolu da yaşayanları Müslüman ederek aynı zamanda Türk kimliğine kavuşturmuş, bir ve beraber olmanın zenginliğini yaşatmıştır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Türkİslam aleminin inkırazı, Ehli Beyt anlayışına sırt çevrilmesi ile başlamış, Tanzimatla Batı ile  kucaklaşmış ve sonunda da çöküş gerçekleşmiştir. Eğer Ehli Beyt sevgisi olsaydı, Türk Milletinin çöküşü gerçekleşmezdi. Bugün İslam diyerek, İslam adına yola çıktığını söyleyenler, büyük Türk Milletinin maddi ve manevi geleceğini riske atmaktadırlar. İmam Ali (as) yi tanımaya, O'nun ilmini ve yaşayışını hayata geçirmeye, her günden daha fazla bugün ihtiyacımız vardır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137