14 Şubat 2010 Pazar 00:00
Ehli Beyt Kur'an'ın müşahhas halidir

Hz. Ali ve Hz. Fatıma adlı iki büyük kitap yazan Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada Ehli Beyt'in Allah'ın seçtiği ve sevdiği en mümtaz ve en mükemmel kullar olduğunu söyledi ve "Ehli Beyt'ten ileri bir Allah kulu yoktur" diye konuştu.
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada Ehli Beyt anlayışının Müslümanlar için çok önemli olduğuna işaret etti. Yeni hazırladığı Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın hayatını anlatan eserlerin kısa süre sonra yayınlanacağını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında Ehli Beyt'in kimler olduğunu şöyle ifade etti: "Ehli Beyt Cenabı Peygamber efendimizin ayet ve hadislerle sabit olan aile efradıdır. Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ve Cenabı Peygamber efendimiz, özü bunlardır."

Ehli Beyt en mükemmel kullardır
Ehli Beyt'in peygamberimizin abasının altında toplanan beş kişiden ibaret olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Ehli Beyt Allah'ın sevip seçtiği, kıyamete kadar sevdiği en mümtaz ve en mükemmel kullarıdır. Bunlardan ileri bir Allah kulu yoktur" diye konuştu.
BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Hazreti Fahri Alem Efendimizle işin içinde olan bir kurum vardır ki, bu kuruma; Hamsei Ali Aba kurumu denir. Hazreti Fahri Alem Efendimizin abasının altında bir araya gelmiş insanlardır bunlar. Bunlar Allah'ın sevip seçtiği, kıyamete kadar sevdiği en mümtaz ve en mükemmel kullarıdır. Bunlardan ileri bir Allah kulu yoktur. Bunu böyle bilesiniz. İşte bu insanların adına Ehli Beyt denir."

Ehli Beyt Kuran'ın müşahhas halidir
Ehli Beyt mensuplarının hayatının Kuran'ın canlı hali olduğuna dikkatleri çeken Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Kuranı Kerim kitaptır, yani mücerrettir. Ehli Beyt ise müşahhastır. Ehli Beyt'in hayatı Kuran'dır. Ehli Beyt nasıl Kuran'dır? Kuran'ın uygulanış tarzıdır. Şimdi bir takım kimyevi formüller vardır. Bunları alırsınız, gider laboratuarda deney yapar ve bu şekilde o formüllerin ispatını yapmış olursunuz. İşte bunun gibi Kuran'ın ispatlanmış şekline canlı Kuran diyoruz, yani Ehli Beyt, mücerret şekline ise Kuran diyoruz. Anlaşıldı mı? Ehli Beyt bunun adıdır. Yani Hazreti Fatıma canlı Kuran'dır. Hazreti Ali canlı Kuran'dır. Hazreti Hasan canlı Kuran'dır ve Hazreti Hüseyin canlı Kuran'dır. Bunların doruk noktasında olan Hazreti Fahri Alem Efendimiz canlı Kuran'dır."

Ehli Beyt'le Kuran eş anlamlıdır
Hazreti Peygamberin 'ben size iki emanet bırakıyorum. Bunların ilk Kuran, ikincisi benim Ehli Beyt'imdir' dediğini hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, "Ehli Beyt'le Kuran eş anlamlıdır" dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Cenabı Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, ben size iki kaynak bırakıyorum. Biri Allah'ın kitabı Kuran, ikincisi benim Ehli Beyt'imdir. Yani Ehli Beyt'le Kuran eş anlamlıdır. Birisi işin mücerredidir, diğeri müşahhasıdır. Bu ilmen de böyle, fikren de böyle ve hakikatte de böyledir. Benim şahsi inancım o olmuş bu olmuş mesele değildir. Asıl mesele bu dediğimdir. Asıl mesele bu olduğuna göre Haydar Hoca ne olcak? Böyle bir adam olacak. Onun da tercih yapma hakkı yok."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.