23 Aralık 2001 Pazar 00:00
EK VERGİ YOLDA
Hükümet bazı hizmetlerdeki indirimleri kaldıran ve yeni gelir kaynakları oluşturmak için ek vergi öngören yasa tasarısını TBMM Başkanlığına sundu

Kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen hizmetlerde indirimli tarifelerin kaldırılması ile bazı yeni gelir kaynakları oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarıya göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde herhangi bir kişi ya da kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmayacak. Şeref aylığı veya terörle mücadele edenlere uygulanan indirimler sürecek. Ücretsiz veya indirimli uygulamalar 1 Ocak'tan itibaren uygulanmayacak.

Tasarı, BAĞ?KUR sigorta primleri yüzde 5 oranında, emlak ve arazi vergilerinin ise yüzde 100 oranında artırılması konusunda Bakanlar Kurulu'nun yetkili kılınmasını öngörüyor.

Binası olan da, arazisi olan da

cayır cayır yandı

Büyükşehir belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan belediyeler kapsamındaki meskenlere ilişkin emlak ve~|~rgisi binde 2, diğer binalarda ise binde 4 oranında uygulanacak.

Büyükşehir kapsamındaki arazi vergisi ise binde 1'den binde 2'ye; arsa vergisi ise binde 3'ten binde 6'ya yükseltilecek.

Belediye sınırları veya mücavir alanları içinde kalan yerlerde alınacak emlak vergilerinin tutarının yarısı büyükşehir belediyelerine, bu pay ayrıldıktan sonra kalan tutarın yüzde 15'i ise özel idareler için ayrılacak. Özel idarelere verilecek payın düşmesinden sonra kalan kısmın yüzde 20'si büyükşehir belediyesi payına ayrıca ilave edilecek.

Bu paylar, tahsil edildiği ayı izleyen ayın yedinci günü akşamına kadar ödenecek. Büyükşehir belediye başkanları, tahsil edilen vergilerin il özel idarelerine düşen payı zamanında ödemezse, yüzde 10 ceza uygulanacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki mükellefler ise 2002?2005 arasında bina ve arazi vergilerini eski orandan ödeyecekler.

Yurtdışına çıkanlar 70 milyon lira ödeyecek
Tasarıyla yurt dışına çıkan her Türk vatandaşının çıkış başına 70 milyon lira harç ödemesi hükmü getiriliyor. Bundan KKTC'ye gidişler muaf tutulacak.

Bakanlar Kurulu, bu harç miktarını üç katına kadar artırma veya kanuni hadlere indirme konusunda yetkili olacak.

Doğalgaz ATV kapsamında!
Tasarıyla doğalgaz ve nafta da Akaryakıt Tüketim Vergisi (ATV) kapsamına alınıyor. Buna göre, doğalgaza uygulanacak ATV'de mükellef doğalgaz üretim şirketleri olacak.

ATV oranı doğalgazda metreküp başına 5 bin lira, nafta da ise kilogram başına 2 bin lira olarak tahsil edilecek.

Tasarının emlak vergisine ilişkin hükümleri 1 Ocak 2002 tarihinde, belediye paylarına ilişkin hükümleri 1 Mart 2002'de, yurt dışına çıkışharcına ilişkin hükmü yasanın yayımını izleyen ay başında, diğer hükümleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Tasarının önümüzdeki hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınması bekleniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137