12 Ağustos 2004 Perşembe 00:00
Ekonomi böyle gitmez

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, IMF programıyla sadece Türkiye'nin değil, dünyada hiçbir ülkenin kalkınamadığına işaret ederek, IMF ile "ekonomik refah, huzur ve bolluğun" hayal olduğunu söyledi


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, AKP Hükümeti'nin 1999'dan bu yana uygulanmakta olan ve Türkiye'nin iki kez ekonomik darboğaza girmesine sebebiyet veren IMF programını 3 yıl daha uzatma kararını değerlendirdi. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, 3 Kasım seçimleri öncesinde dile getirdiği "Bu IMF programının başına Hz. Cebrail bile getirilse, ülke düzelmez" tespitinin hatırlatılması üzerine, IMF programıyla sadece Türkiye değil, dünyada hiçbir ülkenin kalkındığının görülmediğini vurguladı. Prof. Dr Baş, şunları söyledi: "IMF programıyla ekonomiye yön veren iktidar, millete çok ciddi yanlış bilgiler veriyor. İktidar mensupları hükümet olduklarında~|~ vatandaşa 3 yıl sonra 'ucuzluk, bolluk ve ekonomik huzur getireceğim' şeklinde aslı astarı olmayan, ekonomik gerçeklerle bağlantısı bulunmayan beyanatlarda bulunuyorlardı. Biz o zaman söyledik: Bu ekonomik programla Hz. Cebrail işbaşına gelse, bir şey yapamaz."

IMF programının anlamı


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, IMF programının ne anlama geldiğini de şu sözlerle izah etti: "Sizin bir borcunuz var. Ödeme zamanı geldiğinde, imkanlarınız elvermediğinde IMF'ye 'ya sen, ya da senin adamların' bana borç versin ve bunun faizini alsın... Bu kadar basit. IMF Stand?by anlaşması yaptığı ülkelerin kalkınmalarını değil, verdiği borcun nasıl tahsil edileceğinin yollarını gösterir. Bugüne kadar bu programlarla kalkınan tek bir devlet yoktur. Acaba Türkiye istisna olabilir mi? Bunun cevabını iki yıl evvel vermiştim: Türkiye istisna olamaz, olmayacaktır da..."

Hükümetin ekonomi modeli yok


Hükümetin millete takdim edeceği bir ekonomi modelinin olmadığına işaret eden BTP Lideri, ya ekonomi modelleri olmadığını, ya da bildikleri ekonomi modellerinin Türkiye'nin şartlarına uygun olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Baş, sözlerine şöyle devam etti: "IMF ile Stand?by anlaşması imzalayan bir siyasi irade şunu söylemek istiyor: Bizim milletimizin arzu ettiği manada bir tarım politikamız yoktur. Olsaydı sizi IMF politikalarına mecbur etmezdik. Olmadığı için IMF politikalarına mecbur ediyoruz. Bundan ne çıkar? Bugüne kadar tarımda devlet imkanlarından zerre nispetinde istifade edemediği halde, çiftçinin bütün imkanlarını elinden alan küresel güçlerin emrindeki iktidar, yine senin elindeki imkanları alacak. Yani tarım kesimi bu iktidardan bir şey beklemesin. Keza ormancı da... Stand?by anlaşması yapan hükümet aynı zamanda benim milletime takdim edecek bir 'ormancılık politikam da yok' demek istiyor. Bana IMF kendi parasını tahsil etmek için kredi verecek ya, bunun karşılığında aynı zamanda elime hazır şablon halinde bir de ormancılık politikası tutuşturacak!"

Memur ve işçi de bir şey beklemesin


Hükümetin IMF ile imzaladığı Stand?by anlaşmasının memur ve işçiye de bir şey getirmeyeceğini dile getiren BTP Lideri, iktidarın bu anlaşmayla 'şu ana kadar bir şey beceremedik, belki 3 yıl sonra beceririz' demeye getirdiğini vurguladı. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Hükümet memur ve işçiye şu mesajı vermek istiyor: 3 yıl daha benden bir şey bekleme. Biz IMF'nin dayattığı programı uygulamaya memuruz! Sen istiyorsun ama ben de vermek istiyorum ancak elde, avuçta bir şey yok."

İş ehline teslim edilmeli


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, benzer durumun sanayici için de geçerli olduğunu sözlerine ekledi. Sağlık, eğitim ve sanayi sektörlerinin de IMF programından bir şey beklememesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "İktidar ve Tayyip Erdoğan bir seraptır. Millet maalesef seraba aldandı ve gerçeklerden uzaklaştı. Başını taşa vuracaklar. Eyvah 'çok yanlış yaptık' diyecekler. Şimdi Allah'a dua ediyorum. Bu arkadaşlar daha fazla batırmadan, emaneti ehline teslim ederler, vatandaşımız da bu mağduriyetten kurtulur."

Borçlanma ağır
Türkiye'nin iç ve dış borçlarının sürekli arttığına işaret eden BTP Lideri, borç miktarının çok yakında 350 milyar dolara çıkacağına işaret etti. Bu borçların yıllık faizinin 100 katrilyonu aştığını dile getiren Prof. Dr. Baş, bunun verilmesi güç bir faiz olduğunu söyledi. Bundan 15?20 yıl evvel Türkiye'nin bazı dayanakları olduğunu belirten BTP Lideri, hükümetin özelleştirme adı altında Telekom, Tüpraş, Petkim, Tekel gibi değerleri 'haraç mezat' satışa çıkardığına işaret etti. BTP Lideri Prof. Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin akar kaynakları, gelir kaynakları, stratejik kurumları maalesef belli güçlere peşkeş çekilmektedir. Bunları millet dişinden tırnağından arttırarak, yaptırmıştı. Şimdi geldi birisi, 'yağma Hasan'ın böreği gibi' bunları darmadağın etti. Türkiye'nin faiz yükü bu hükümetle birlikte devenin kamburu gibi devamlı artıyor. Zannıma göre Türkiye'nin iç ve dış borç faizi, 3 yıl sonra 500 milyar dolara; bunun için ödenmesi gereken faiz de 250 katrilyona ulaşacaktır. Milletten toplanan vergi ise yılda 103 katrilyon. Sadece faiz açığı 47 katrilyon... Burada enteresan bir olay daha var. Bu bütçeye katılmış gider değil. Güya bunun 60 katrilyonunu bütçeye dahil edeceklerdi. Bütün akarları vergi adı altında toplayıp birarada biriktirsek, bizim vereceğimiz faizi karşılamıyor. 50 katrilyon liralık bir açığımız, gelecek yıl itibariyle ortaya çıkacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137