11 Aralık 2002 Çarşamba 00:00
Ekonomi büyüme trendine girdi

Sanayi üretimindeki ivme, büyümeye de yansıdı. Ekonomi yılın 3. Çeyreğinde yüzde 7.8 büyürken, dokuz aylık artış yüzde 6.2 oranında gerçekleşti

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2002 yılının üçüncü 3 aylık dönemine ilişkin Gayri safi milli hasıla (GSMH) geçici sonuçlarını açıkladı. Buna göre yılın üçüncü 3 ayında GSMH, cari fiyatlarla 84 katrilyon 933 trilyon 246 milyar lira, 1987 yılı sabit fiyatlarıyla 37 trilyon 451 milyar lira olarak belirlendi. Bu yılın üçüncü üç aylık dönemine büyüme hızı ise cari fiyatlarla yüzde 44.9, sabit fiyatlarla yüzde 7.8 olarak hesaplandı. DİE'nin 2002 yılının üçüncü üç aylık dönemine ilişkin açıkladığı Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) rakamlarına göre, sabit fiyatlarla sektörel bazda inşaat ve mali kuruluşlarda küçülme yaşanırken, diğer sektörler büyüdü. Sektörler itibariyle büyüme hızlarına bakıldığında, en fazla büyümenin yaşandığı sektör ~|~ithalat vergisi olurken, sanayi yüzde 10.5,ticaret yüzde 9.7, serbest meslek ve hizmetler sektörü yüzde 7.7, tarım sektörü yüzde 6.6, ulaştırma ve haberleşme sektörü yüzde 5.1 oranında büyüdü. Aynı dönemde en fazla küçülmenin yaşandığı sektör yüzde 3.2 ile mali kuruluşlar olurken, inşaat sektöründe de yüzde 2 oranında gerileme yaşandı. Sonuçta, bu yılın üçüncü üç aylık döneminde sabit fiyatlarla gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) yüzde 7.9, gayri safi milli hasıla (GSMH) da yüzde 7.8 oranında büyüdü.

9 aylık dönem
Yılın 9 ayında ise ithalat vergisi yüzde 15.9, sanayi yüzde 8.8, ticaret yüzde 8.4, serbest meslekler ve hizmetler yüzde 6.4, tarım ise yüzde 5 oranında büyüdü. Aynı dönemde mali kuruluşlar yüzde 6.8, inşaat ise yüzde 3.4 oranında daralma yaşandı. Bu dönemde GSYİH yüzde 6.5, GSMH ise yüzde 6.2 oranında büyüdü. Bu arada 2002 yılının üçüncü üç aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, sabit fiyatlarla özel nihai tüketim harcamaları yüzde 2.6, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 12.1, gayri safi sabit sermaye oluşumu da yüzde 6.9 oranında artış kaydetti. DİE'nin 2002 yılının üçüncü üç aylık dönemine ilişkin açıkladığı Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) rakamlarına göre, imalat sanayi üretim artış hızı kamu sektöründe yüzde 6.3, özel sektörde ise yüzde 14.2 olarak hesaplandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.