23 Şubat 2005 Çarşamba 00:00
EKONOMİ DÜZE ÇIKMAZ

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, AKP'nin baştan savma mantığının ve IMF'den aldığı kısır aklın, ekonomimizin çöküşüne ve yıllardan beri katlanan borç ve faiz yüküne çözüm olamadığını belirtti.

*EKONOMİ SORUN YUMAĞI

BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, Türk ekonomisinin, tarım, sanayi dallarındaki üretimsizlik, emisyon darlığı, borç ve faiz yükü, yüksek üretim maliyetleri yüksek maliyet, işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve tüketicinin alım gücünün sıfırlanması gibi kronik problemlerine AKP iktidarının ta baştan beri herhangi bir çözüm teklifinin olmadığının altını çizdi.

*PANSUMAN TEDBİRLERİ

AKP'nin teşvik politikasını da eleştiren Koç, şunları söyledi: "Tüketicinin alım gücünün olmadığı bir ortamda üreticiye teşvik uygulasanız, kredi desteğinde bulunsanız ne yazar! Teşvikle veya destekle zor?şer üretilen mamulü kim alacak, kim müşteri olacak? AKP hükümeti, 36 ile teşvik uyguladım, şimdi de bunu 49'a çıkaracağım, oldu bitti şeklinde baştan savma bir mantıkla günü kurtarmaya çalışıyor." ~|~ Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, AKP'nin, bugüne kadar ekonomiyi batağa sürükleyen önceki iktidar ve koalisyon ortaklarının IMF'den aldıkları aklı aynen devam ettirmek dışında hiçbir iş yapmadığına, dolayısıyla ülkeyi daha da batırmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Türk ekonomisinin, tarım, sanayi ve imalattaki üretimsizlik, emisyon darlığı, borç ve faiz yükü, üretimdeki yüksek maliyet, işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve tüketicinin alım gücünün sıfırlanması gibi kronik problemlerine AKP iktidarının ta baştan beri herhangi bir çözüm teklifinin olmadığının altını çizen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, "AKP, ekonomide IMF'den aldığı akıl ve talimatlarla çelişmeyecek biçimde pansuman tedbirlerle günü kurtarmaya çalışıyor. Olan vatandaşa oluyor" dedi. Koç "Türk ekonomisi, AKP'nin seçimlerde el altından vaadler sunup şimdi de ekonomik iyileşme namına hiçbirşey sağlayamadığı tepkili ve mağdur tabanı susturmak adına sarıldığı pansuman tedbirlerle ayağa kalkamaz. AKP'nin, 60?65 milyonu bulan milletimizin dar gelirli kesiminin alım gücünü artırmaya yönelik bir çözümü var mı? Yok. AKP'nin, piyasalarda artık suyunu çeken likiditeye bir çözümü, emisyon darlığına bir açılımı var mı? Yok. AKP'nin işçinin, memurun, köylünün, çiftçinin yüzünü güldürecek bir programı var mı? Yok. AKP hükümetinin IMF'den başka aklıdanesi, pansuman tedbirlerden başka da mahareti yok. Böyle olunca da ya teşvik tiyatrosu oynuyorlar, ya da kredi tiyatrosu? Tüketicinin alımgücünün olmadığı, 65 milyon vatandaşın meteliğe kurşun attığı bir süreçte güya üreticiye teşvik uygulasanız, güya üretici ve imalatçıya kredi desteğinde bulunsanız ne yazar! Teşvikle veya destekle zor?şer üretilen mamulü kim alacak, kim müşteri olacak? Müsterisi olmayan mamul stoklarda birikip teşvik veya krediden güya istifade etmiş üreticisini batırmaktan başka ne işe yarar? Üretici, imalatını dışarıya da ihraç edemez; zira ülkemizde önceki hükümetlerde olduğu gibi AKP'nin de ısrarla görmezlikten geldiği korkunç bir maliyet enflasyonu yaşanmaktadır, dışarı ile rekabet imkanı kalmamıştır. AKP'nin bu kısır döngüye bir çözümü var mıdır? Yok. AKP hükümeti, 35?40 ile teşvik uyguladım, şimdi de bunu 49'a çıkaracağım, şu kadar kredi ayarladım, oldu bitti şeklinde baştan savma bir mantıkla günü kurtarmaya çalışıyor. IMF'nin iğdiş ettiği bu anlayış, ülkemizi tamamen batırır, üreticimizi aradan çıkartır" şeklinde konuştu.

Ülke ekonomisinin selamete çıkması için üretimden emisyona, sürekli büyümenin sağlanmasından uluslar arası rekabete, finanstan talebin canlandırılmasına, gelir dağılımında adaletin sağlanmasından sosyal devlet modelinin oturtulmasına kadar her alanda şahlanışı sağlayacak geniş kapsamlı bir milli ekonomik modelin şart olduğunu söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç "Sadece AKP'nin değil, maalesef politik arenadaki hiçbir partinin böyle bir ekonomik modeli, milli bir programı yok. BTP'den başka açık ve net çözümler sunan, milli ekonomi modeli ortaya koyan bir parti yok. Kimi partiler IMF'ci, kimisi de sadece sloganlarla IMF'ye karşı. Çözümü ve milli ekonomik modeli bulunan somut proje ve reel projeler sahibi olan tek parti BTP'dir. Bu sebeple Türkiye'nin artık tek kurtuluş adresi BTP'dir, tek çıkış yolu BTP'dir; başka alternatif kalmamıştır. Türkiyemizin oyalanma lüksü yoktur. Zira artık deniz bitti" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137