29 Kasım 2005 Salı 00:00
Ekonomi tarihinde devrim
Uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne yurtdışından katılan bilimadamları "insan sıfatlı iktisadi sistem", "kafalarda devrim oldu", "homo-deus döneminin başlangıcı", "aranızda bir dâhi var", "bu eser ancak Türkiye'de yazılırdı" gibi tespitlerle Milli Ekonomi Modeli ve sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'a nasıl bir misyon yüklediklerini ortaya koydular ~|~ İstanbul'da, Lütfi Kırdar Uluslar arası Kongre Merkezi ile Grand Cevahir Hotel ve Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve iki tam gün süren Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne katılan bilimadamları, kongre salonlarını tıklım tıklım dolduranlara, yurt içi ve yurt dışında televizyonları başındaki milyonlarca izleyiciye tam bir beyin fırtınası yaşattılar.

Fakirlik, sefalet, ezilmişlik, bütün hakları gaspedilmişlik, gibi girdaplarda çırpınmaktan öte ümitsizlik içinde kıvranmaya sürüklenen Türk ve dünya insanına umut aşıladılar. Umudun, umut modelin adresini gösterdiler. Ümitsizlik için bütün namüsait şartların varlığına, devasa boyutuyla da ürkütücü bir biçimde "insan" unsurunun üstüne üstüne gelmesine rağmen sürüklenilen karanlık tabloyu yok edecek "şafak sökmesi" gerçeğinin yakın olduğu, şafağı söktürecek ışığın ufuktan da yakında görülmeye başlandığı müjdesini verdiler. Ve bu müjdenin adının, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli olduğunu belirttiler, Türk ve dünya kamuoyuna deklare ettiler. Muhteşem bir hadise olarak niteledikleri modelin başta Türk milleti olmak üzere insanlığın hizmetine sunulmasıyla birlikte eski dünyanın yerine yeni bir dünyanın kurulmakta bulunduğunu belirttiler.

Kongreye özellikle yurt dışından gelen bilim adamlarının değerlendirmeleri damgasını vurdu. Azerbaycan'dan, Tataristan'dan, Rusya'dan,  Almanya'dan, ABD'den kongreye iştirak eden bilim adamlarının tespitleri, Prof. Dr. Haydar Baş'a ve ülkesi Türkiye'ye nasıl önemli bir misyon yüklemiş olduklarını, ülkemizi, modeli ve modelin sahibini nasıl bir kurtuluş simidi olarak gördüklerini hem ortaya koydu, hem de bu gerçeğin bir türlü farkında olmayanlara yüksek sesle duyurdu.

"Aranızda bir dâhi var"

Dünyada çok önemli bir problem olarak hür fikirle düşünen insan sayısının çok az olduğunu, çünkü kapitalizmin beyinleri esir altına alma gibi bir plan uyguladığını, böylece beyinlerin kapitalist ve sosyalist sistemlerin alt argümanları sayılacak fikir, düşünce ve üretimlere yönlendirilmekten başka bir fonksiyon icra etmediklerini, dolayısıyla yeni fikirler üretilemeyen bir dünya ile karşı karşıya bulunduğumuzu söyleyen İllionis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Al Faruque, "Fakat sizler çok şanslı insanlarsınız. Çünkü sizin aranızda bir dâhi var. Öyle bir dâhi ki sadece Türkiye'ye değil bütün insanlığa sahip çıkıyor" diyerek Milli Ekonomi Modeli sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'ı işaret etmesi dikkat çekti.

Kafalarda devrim oldu

"Bugüne kadar çok kongreye katıldım. Kongreler başlayanda sıcak geçiyor. Ama sonraya doğru o sıcaklık sönmüş, salonlar boşalmış, insanlar uykuya geçmiş oluyor. Ama tek bir kongre gördüm ki kongrede sıcaklık gittikçe artıyor. Bu ateşin sönmemesi neden kaynaklanıyor? Tezden, tezin sahibinin Prof. Dr. Haydar Baş oluşundan, tezin milliliğinden, milli olduğu kadar evrensel olup bütün dünyaya huzur vaadetme özelliğinden, modelin insan için oluşundan kaynaklanıyor" diyen  Azerbaycan Üniversitesi İktisadi Teori Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dünyamalı Veliyev, şunları söyledi: "Milli Ekonomi Model insanların kafalarında bir devrim oldu. Bu model yalnız ekonomiyi değil insan hayatının bütün yönlerini dikkate alan bir modeldir. Bu model millidir ama aynı zamanda da evrenseldir. Bu model yalnız Türkiye için değil bütün dünya için bir modeldir. Onun için çok kongrelere konu olacaktır. Üzerinde çok araştırmalar yapılacaktır. Ama ben arzu edirem ki ikinci kongre Bakü'de düzenlensin."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100