18 Ekim 2014 Cumartesi 00:07
Ekonomi tepetaklak
YENİ MESAJ / HABER MERKEZİ
Ortadoğu’yu ve Ukrayna’yı saran ateş çemberinin tam ortasında kalan Türkiye ağır bedeller ödüyor. Bu bedel ekonomi rakamlarında da kendini gösteriyor. Cari açık, enflasyon ve döviz tırmanıyor. Tüm bunlara bağlı olarak da zamlar ardı ardına geliyor. Örneğin Türkiye elektrik ve doğalgaza 1 Ekim’den itibaren yüzde 9’luk fahiş bir zam yapıldı. Okkalı zamlar çarşı-pazar her yerde kendini gösteriyor. 

İşte Türkiye’nin ekonomideki kara tablosu 

2014 yılı büyüme tahmini yüzde 4’ten yüzde 3,3’e düşürülürken enflasyon tahmini de yüzde 5,5’ten yüzde 9,4’e yükseltildi. 2014 yılı için yüzde 5.3 enflasyon tahmini yapan ekonomi yönetimi enflasyonda tam yüzde 77’lik sapmayla yıl sonu tahminini yüzde 9.4’e yükseltti 

Cari açık durdurulamıyor 

Ekonominin önemli parametrelerinden biri olan cari açıkta rakamlar alarm vermeye devam ediyor. Türkiye’nin cari işlemler açığı Ağustos’ta 2 milyar 768 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 48 milyar 869 milyon dolar oldu. Bu rakamın oluşmasında dış ticaret açığının 40 milyar 819 milyon dolara çıkması etkili oldu. Yaklaşık 49 milyar doları bulan yıllık cari açık ile Türkiye dünya listesinde 8. sırada yer alıyor. 

Bütçede açık büyüyor 

Ekonominin bir diğer önemli başlığı bütçe açığı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesinin, Eylül ayında 9,2 milyar lira açık verdiğini belirtti. Ocak-Eylül döneminde ise açık 11.9 milyar liraya çıktı. Yılın ilk 9 ayında 313.5 milyar lira bütçe gelirine karşılık, 325.4 milyar lira bütçe gideri oldu. 

İşsizlik rakamları zirvede 

İşsizlik rakamları da son ayların zirvesini gördü. Temmuz’da yüzde 9.8 ile işsizlik oranı çift haneye dayandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde resmi işsiz sayısı 2 milyon 867 bin kişi. Bu da sadece bir ayda en az 213 bin kişinin işsiz kaldığı anlamına geliyor. Gelişmiş ekonomilerde temel işsizlik göstergesi olarak kabul edilen tarım dışı işsizlik oranı yüzde12 olarak belirlenirken, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 18.2 olarak gerçekleşti. 75 milyon nüfuslu Türkiye’de Temmuz ayında çalışan sayısı 29 milyon 276 binde kaldı. Çalışabilir kesimde işgücüne katılım oranı yüzde 51.3. Farklı bir bakış açısı ile Türkiye’nin yüzde 48.7’sinin işsiz olduğunu söylemek mümkün. Resmi rakamlarda yüzde 9.8 olarak görülen işsizlik Eylül ve Ekim aylarında daha da yükselecek. Sebebi on binlerce mevsimlik işçinin paydos edecek olması ve yaz mevsimine kadar işsizler kervanına katılacak olmaları. 

Hükümetin tek projesi yine özelleştirme  

Ekonomide her alanda büyük bir kriz yaşanırken hükümetin tek çaresi yine satış... Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kısa bir süre önce önümüzdeki dönemde özelleştirilmesi düşünülen alanları açıkladı. İşte Şimşek’in kısa zaman içinde satmayı düşünüyoruz dediği kamuya ait kurumlar ve taşınmazlardan bazıları. 

1. Elektrik üretim santralleri 

2. Otoyol ve Köprüler 

3. Bazı limanlar 

4. Erzurum Kış Olimpiyatları Tesisleri 

5. Halk Sigorta 

6. Halk Emeklilik 

7. Spor-Toto 

8. Şeker fabrikaları 

9. Türksat’a ait kablo-TV operasyonları 

10. Botaş’ın iletim hatları 

11. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. 

12. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı 

13. Haydarpaşa Projesi 

14. Ölçü ve ayarlar hizmetleri 

15. ETİ Maden’e ait sülfirik ve borik asit fabrikaları 

16. Gayrimenkuller, arsalar... 

17. Güllük Marina gibi önemli özelleştirme projeleri...  

 

Bor madeni özelleştiriliyor mu? 

Özelleştirme furyasında bor madeninin de adı geçiyor. 

Enerjiden sanayiye, kimyadan tarıma neredeyse her alanda kullanılan ve güneş ısısının yakamadığı tek maden olan bor’un dünya rezervinin yüzde 72’si ülkemizde bulunuyor.. 

Üstelik Türkiye’nin bor madenlerinin rezerv ömrü tam 412 yıl.. 

Ancak Türkiye ‘yüzyılın madeni’ olarak adlandırılan bor’u çıkarıp işlemek yerine özelleştirme potasına soktu. Hükümet Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne ait sülfürikasit ve borikasit fabrikalarını özelleştirilme kapsamına aldı. 

Fabrika işçileri duruma tepkilerini eylem yaparak gösterdi. Petrol-iş’e bağlı işçiler sendika lokalinde toplanıp, ellerindeki bayrak, afiş ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137