26 Ocak 2002 Cumartesi 00:00
'Ekümenik' soru gündemde
TBMM'ne verilen bir soru önergesinde, Başbakan Bülent Ecevit'e, Fener Patriği Bartholomeos'un, "Yeni Roma ve İstanbul'un Başpiskoposu ve Evrensel Patriği" ünvanını kullanıp kullanmadığı soruldu

Aksaray Milletvekili Sadi Somuncuoğlu, Fener?Rum Patriği`nin dış ilişkilerinde ``Yeni Roma ve İstanbul`un Başpiskoposu ve Evrensel Patriği`` (Ekümen) unvanını kullanıp kullanmadığını sordu.

Somuncuoğlu, Başbakan Bülent Ecevit tarafından yazılı cevaplandırılmasını istediği soru önergesini TBMM Başkanlığı`na sundu.

YENİ ROMA NE ANLAMA GELMEKTE?
Önergede, Lozan Anlaşması`na göre, Fener?Rum Patriği Bartholomeos`un yurt içinde ve yurt dışında kullanması gereken unvanın açıklanması istenerek, şu sorulara yer verildi:

``Patrik Bartholomeos`un dış ilişkilerinde Yeni Roma`nın ve İstanbul`un Başpiskoposu ve Evrensel Patriği (Ecumencial Patriarch and Archbishop of Costantinople and New Rome) unvanını kullandığı doğru mudur? Bu unvan kullanılıyorsa, Patriğin evrenselliği Türkiye tarafı~|~ndan kabul edilmiş olmuyor mu?

Patriğin, bahsi geçen unvan içinde yer alan `Yeni Roma` ne anlama gelmektedir ve bu ifade ile ne anlatılmak istenmektedir?``

AB İLERLEME RAPORUNDA RUHBAN OKULU TALEBİ
Somuncuoğlu, Heybeliada`daki Ruhban Okulu`nun yeniden açılması için çaba gösterildiğini de belirterek, bunun Lozan Anlaşması`na aykırı olup olmadığının açıklanmasını istedi ve ``Avrupa Birliği İlerleme Raporu`nda da yer alan bu talebi karşılamayı düşünüyor musunuz?`` diye sordu.

Batı Trakya`daki Türk azınlığın bazı haklardan yoksun bırakıldığını dile getiren Somuncuoğlu, buna karşın Türkiye`deki Rum azınlığa, anlaşmalara aykırı olarak yeni bazı haklar verilmesi konusundaki çabaların nasıl değerlendirildiğinin de açıklanmasını istedi.

DİNLERARASI DİYALOĞUN BOL ÜRÜNLERİNDEN BİRİ
Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'un, Lozan Anlaşmasına aykırı olarak "Ekümenik Patrik" ünvanını kullanması yeni değil. Özellikle Vatikan'ın önderliğinde "kilise"nin İslam dünyası için "Dinlerarası Diyalog" tuzağını kurmasından sonra, Patrik Bartholomeos bu ünvanı sadece dışta değil içte de kullanmaya başladı. Patrik Bartholomeos'un kendi deyimiyle Dinlerarası Diyalog "bol ürünler" vermeye başladı. Mesela İstanbul'da, 7?9 Şubat 1994 tarihinde, Amerikalı bir vakıfla ortak düzenlediği "Barış ve Hoşgörü Koneransı"nda yayınlanan deklarasyonun İngilizce metnin imza bölümünde bu "Ekümenik" sıfatına yer verildi. Bu konferansta Patriğin konuşma metinlerinde de aynı ünvan yer aldı. Dahası, Fener Patrikhane'sinin internet sitesinde de Ecevit'e soru önergesi verilmesine sebep olan "BARTHOLOMEW, Archbishop of Constantinople, New Rome and Ecumenical Patriarch" ünvanı bulunmakta.

AB'nin Ayasofya planı
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin, "Dinlerarası Diyalog" tuzağında, Lozan Anlaşmasına aykırı bir şekilde "ekümenik" sıfatını kullanmak suretiyle içte ve dışta gerçekleştirdiği temasların "bol ürünler"inden birisi daha kendini gösterdi. Avrupa Konseyi'nde, İstanbul'un fethedilmesiyle birlikte Fatih tarafından cami olarak vakfedilen Ayasofya'nın kiliseye dönüştürülmesi için bir kampanya başlatıldı. Rumen Parlamenter Corneliu Vadim Tudor'un girişimiyle hazırlanan bir tavsiye karar taslağında, "Türkiye'nin önünde, hoşgörü ruhunu göstermek için yeni bir fırsat var" denilerek, Türkiye'ye, Ayasofya'yı kiliseye dönüştürmesi çağrısında bulunuldu. Bu gelişme, Patrik Bartholomeos'un, emrine tahsis edilen Yunanistan Olimpos Havayollarına ait uçakla ve "ekümenik" sıfatıyla, dünyayı dolaşırken, AB koridorlarını aşındırırken, kamuoyuna yansıtıldığı şekliyle, sadece "iyi niyet" temaslarında bulunmadığını ortaya koyuyor. Bu bir yana, Fatih'in İstanbul'u fethi ile birlikte Ayasofya'yı cami olarak vakfetmesinden sonra, Ayasofya üzerinde hiç bir tasarrufu olmaması gerçeğine rağmen, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Ayasofya'nın kendine ait olduğunu belirten davranışlardan kaçınmıyor. Patrikhane'nin, "ekümenik" sıfatını da alenen kullandığı internet sitesindeki web sayfalarında Ayasofya'nın Patrikhane'ye ait olduğunu çağrıştıracak bir bölüm yer alıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137