15 Ağustos 2015 Cumartesi 00:09
Elektrik değil vergi çarpıyor
HABER MERKEZİ
Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı çalışmaya göre vatandaşların vergi yüküne iki yeni vergi kalemi daha eklenecek. İlki bütün elektrik tüketicilerinden alınacak olan elektrik vergisi olacak. İkinci olarak sanayi ve ticaret abonelerine hem elektrik, hem de doğalgaz tüketiminden alınacak olan iklim değişikliği vergisi konulacak. Elektrik ve iklim değişikliği vergileri konulmasının hedeflendiği taslaktaki hesaplamaya göre iki vergiyle sadece 2017’de 5.2 milyar lira toplanacak. Bunun 4.8 milyarı sanayi ve ticari abonelerin cebinden alınacak. Dolar bazında yapılan hesaplamaya göre elektrik vergisi, konut abonelerinden megavatt (MW) başına 3 dolar olarak tahsil edilecek. Ticari ve sanayi abonelerinden ise 1.5 dolar alınacak. Türkiye’de konut abonelerinin yıllık ortalama elektrik tüketimi 1.5 MW seviyesinde bulunuyor. Elektrik abonesi olan 29.4 milyon konut bulunduğu dikkate alındığında elektrik vergisinin konutlara getireceği ek yük 134.9 milyon dolar, yani 381.3 milyon lira olacak. Sanayi ve ticaret aboneleri iki vergiyle gelecek 5.2 milyar liralık yükün kalan 4.8 milyar lirasını üstlenecek.

Bir faturadan 9 kalem vergi

Türkiye'de bir elektrik faturasından 9 kalem vergi alınıyor. Bunlar; kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV’dir. Ayrıca, elektrik bedeli üzerinden hesaplanan tüm vergiler toplanıp, bu matrah üzerinden KDV alındığı için verginin vergisi alınarak vatandaş çifte vergilendiriliyor. Son dönemde tepkiler gelince hükümet birçok vergi kalemini tek kalemde toplayarak gizleme yoluna gitti. Halihazırda Türkiye elektrik tüketiminden en yüksek vergi alan ülkelerin başında geliyor.

Dünyada en çok vergiyi Türkiye alıyor
Dünyada en çok vergi alan ülkeler sıralamasında Türkiye başa güreşiyor. Enerji Bakanlığı’nın taslağı hayata geçerse en çok vergi almakta Türkiye açık ara diğer ülkeleri geride bırakacak. 2013 senesinin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre Türkiye, alınmakta olan vergilerin artışı sıralamasında dünya ülkeleri arasında ikinci sırada yer almıştı. Türkiye'de mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin toplam vergiler içerisindeki payı yüzde 48'i buluyor. Türkiye bu oran ile 34.7 olan OECD ortalamasını bile aşıyor. Mal ve hizmet vergisinin toplam vergiler içerisindeki payı ABD'de yüzde 4.7, Kanada'da yüzde 17.7, Japonya'da yüzde 19, Fransa'da yüzde 21.2, İspanya'da yüzde 21.9, İtalya'da yüzde 24.6, Belçika'da yüzde 25.1, Almanya'da yüzde 28.1, Lüksemburg'da yüzde 28.4, Avusturya'da yüzde 29, Avustralya'da yüzde 29.8, Hollanda'da yüzde 30.1 ve Norveç'te yüzde 32.2 düzeyinde bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.